29 Nëntori sipas ish-ushtarakut me ‘baba partizan’ dhe ‘nënë balliste’

29 Nëntori sipas ish-ushtarakut me ‘baba partizan’ dhe ‘nënë balliste’ 56

🕔19:31, 28.Nov 2016

Armand Vinçani, ish-zv.shef i Shtabit të Përgjithshëm, që tashmë jeton në SHBA ka një histori familjare të veçantë:  nga ana e babait vjen nga një familje që u lidh tërësisht me lëvizjen nacional-çlirimtare. Një nga xhaxhallarët e tij ishte nga

Lexo më shumë
Çfarë ndodhte në ditët e fundit të sundimit turk në Shqipëri

Çfarë ndodhte në ditët e fundit të sundimit turk në Shqipëri 9

🕔15:30, 28.Nov 2016

Nga Lumo Skëndo*   Gjith ajo godi ushtarake e moçme, ajo Tyrqi me àqë faqe të famëshme në analet e botësë per Jeniçerët e pamundshmë té saj-, ishte tani rrëzuarë mbërdhé si një kështiellë prej kartoni: Bullgarët’ në Kërk Kilise

Lexo më shumë

A u përfshinë francezët në vrasjen e njeriut të fortë të Ismail Qemalit? 7

🕔11:24, 11.Oct 2016

Ai njihej si “gjenerali me qeleshe të bardhë”. Nuk e hiqte kurrë kostumin popullor dhe thuhet se mbante një kobure të fshehur kudo që shkonte. Ishte njeriu i fortë i Ismail Qemalit dhe organizoi forcat e armatosura për mbrojtjen e

Lexo më shumë
Historia e Trëndafiles, gruaja gjermane e presidentit Nishani

Historia e Trëndafiles, gruaja gjermane e presidentit Nishani 0

🕔10:41, 6.Oct 2016

  Nga Bashkim Trenova   Haxhi Lleshi ka qenë presidenti apo kryetari i dytë i Presidiumit të Kuvendit Popullor. Presidenti i parë, i zgjedhur në 12 janar të vitit 1946, ka qenë Omer Nishani. Ai qëndroi në këtë post deri

Lexo më shumë
Përkthyesi i Moskës dhe Kadare

Përkthyesi i Moskës dhe Kadare 19

🕔13:26, 5.Oct 2016

Xhevdet Shehu Kjo është pjesa e katërt dhe e fundit e kujtimeve të përkthyesit të Enver Hoxhës për mbledhjen e Moskës, të cilat u botuan për herë të parë ekskluzivisht në ‘DITA’. Myfit Mushi i ngjan një arkivi të gjallë,

Lexo më shumë
Përkthyesi rus: Moska ’60? Hrushovi nuk tha vetëm m…

Përkthyesi rus: Moska ’60? Hrushovi nuk tha vetëm m… 50

🕔13:10, 5.Oct 2016

Ajo ka qenë një sharje e pashembullt në historinë e takimeve ndërkombëtare. I përket Nikita Sergejeviç Hrushovit (1894-1971), udhëheqësit të njërës prej dy superfuqive të viteve 1960, Bashkimit Sovjetik dhe është thënë kundër Enver Hoxhës. DITA botoi për herë të

Lexo më shumë
Hosanatë e lodhura për Konicën

Hosanatë e lodhura për Konicën 14

🕔10:28, 5.Oct 2016

  -Reagim pas një studimi të autorit Fotaq Andrea për Faik Konicën-   Nga Fitim Çaushi Më datën 25 shtator 2016, ish ambasadori i Shqipërisë në Strasburg, Fotaq Andrea, i ngre një përmendore studimit të tij për Faik Konicën: “Libri

Lexo më shumë
Këtij gjermani i ka ardhur në majë të hundës me ushtarët e tij shqiptarë!

Këtij gjermani i ka ardhur në majë të hundës me ushtarët e tij shqiptarë! 14

🕔09:57, 5.Oct 2016

Robert Elsie publikon së fundmi në faqen e tij një raport të August Schmidhuber, komandant i Divizionit SS të shqiptarëve të Kosovës, i hartuar në 2 tetor 1944 në Bavari. Raporti vjen pra pak javë nga largimi i trupave gjermane

Lexo më shumë
Drejtuesit e shtetit që kanë lindur në tetor: Nga Zogu, Enveri te Berisha

Drejtuesit e shtetit që kanë lindur në tetor: Nga Zogu, Enveri te Berisha 5

🕔21:16, 4.Oct 2016

Tetori ka sjellë në jetë politikanë që i kanë sjellë faqe të ndryshme Shqipërisë. Sulejman Delvina Datëlindja: 5 tetor 1884 Vendlindja: Delvinë Arsimi: Të mesmen e kreu në gjimnazin “Zosimea” të Janinës, ndërsa të lartën në Stamboll Aktiviteti: Nëntor 1912-

Lexo më shumë
Moskë ’60, fjalia e Hrushovit për Enverin që nuk u përkthye kurrë

Moskë ’60, fjalia e Hrushovit për Enverin që nuk u përkthye kurrë 44

🕔12:25, 4.Oct 2016

Biseda me përkthyesin e Enver Hoxhës në mbledhjen e 81 partive komuniste e punëtore në Moskë në nëntor 1960 arrin kulmin në këtë pjesë të tretë të ciklit që po botohet ekskluzivisht në “DITA”. Pasi e dimë rrjedhën e ngjarjeve

Lexo më shumë