PERSONAZH/ Genti, mbreti i fundit i Ilirisë

PERSONAZH/ Genti, mbreti i fundit i Ilirisë 6

🕔15:09, 16.Jul 2017

  Mbreti Gent i fisit ilir të ardianëve është padyshim një nga më të përmendurit në historinë e antikitetit. I njohur për sensin e tij të prakticizmit, risive dhe pasionit të tij për biologjinë, ai gjen vend nderi në faqet

Lexo më shumë
Historia e mjekut të cilin Zogu e dënoi me 101 vite burg

Historia e mjekut të cilin Zogu e dënoi me 101 vite burg 17

🕔14:55, 16.Jul 2017

Doktor Bilal Golemi  ishte një mjek veterinar, shkencëtar i lindur në Golem të Kurveleshit. Në vitin 1906 familja e tij emigroi nëTurqi për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike dhe u vendos në qytetin e Stambollit. Aty Bilali vazhdoi shkollën

Lexo më shumë
Vendndodhja e Spinaricës, pranë zbulimit të një misteri

Vendndodhja e Spinaricës, pranë zbulimit të një misteri 0

🕔11:37, 16.Jul 2017

  Dokumente mesjetare mbi lulëzimin dhe fundin e një qyteti-port në Myzeqe, tashmë të zhdukur pa lënë gjurmë… Ilirjan GJIKA  Qyteti-port i Spinaricës që “jetoi” midis viteve 1205-1370 ishte që nga qendrat e rëndësishme ekonomike të Myzeqesë mesjetare. Do të

Lexo më shumë
Ndërtimi i komunizmit, si e zuri Hrushovi vendin e Stalinit. Sekretet e kohës së errët

Ndërtimi i komunizmit, si e zuri Hrushovi vendin e Stalinit. Sekretet e kohës së errët 3

🕔13:36, 15.Jul 2017

Kur Nikita Khrushchev erdhi në pushtet, ai solli me vete një “klan ukrainas”. Ky më pas e largoi patronin e vet nga maja e pushtetit e Bashkimit Sovjetik Liderët ekstravagantë në Rusinë sovjetike përfunduan në 1929, kur Lev Trotsky u

Lexo më shumë
Njihuni me spitalin e parë shqiptar, daton që nga viti 1831

Njihuni me spitalin e parë shqiptar, daton që nga viti 1831 0

🕔11:28, 15.Jul 2017

Në vitin 1831 në qytetin e Shkodrës hynë në funksion spitali i parë shqiptar. Ky spital fillimisht ishte në shërbim të ushtrisë turke, dhe ishte spitali i parë në Shkodër por edhe në gjithë Shqipërinë. Spitali ndodhej në lagjen Ajasma,

Lexo më shumë
Përvjetori i vrasjes së Çerçiz Topullit dhe aktivistit kulturor Muço Qulli

Përvjetori i vrasjes së Çerçiz Topullit dhe aktivistit kulturor Muço Qulli 5

🕔09:45, 15.Jul 2017

Nga Dorian Koçi* Në mes të verës, në datën 15 korrik, shqiptarët përkujtojnë ditën e vrasjes të heroit kombëtar Çerçiz Topulli dhe aktivistit kulturor dhe gazetarit Muço Qulli në Shkodër nga forcat malazeze të pushtimit, të denoncuar si patriotë shqiptarë

Lexo më shumë
Dokumentet e zbardhura: Si e organizoi CIA grushtin e shtetit në Iran

Dokumentet e zbardhura: Si e organizoi CIA grushtin e shtetit në Iran 2

🕔10:39, 13.Jul 2017

Në janar të vitit 1952, revista “Time” e shpalli Mossadegh-un “Njeriun e Vitit” në një artikull aspak ledhatues në kopertinë. Ajo e përshkroi atë si një “magjistar të çuditshëm plak”, shumë i ngrohtë me Moskën dhe vetë Iranin e quante

Lexo më shumë
Një “hartë ruse e vitit 1881”, si bëhemi qesharakë në sy të botës!

Një “hartë ruse e vitit 1881”, si bëhemi qesharakë në sy të botës! 9

🕔13:23, 12.Jul 2017

Nga Armand Plaka Më ka ndodhur që në rrjetet sociale të shoh shpesh “fake news”, sajesa, idiotizma, sharlatanizma e amatorizma të çdo lloj shkalle, deri në kufijtë e skandaleve të atilla që ofendojnë inteligjencën dhe logjikën më të thjeshtë njerëzore.

Lexo më shumë
Prej 27 vitesh mban në shtëpi shtatoren e Enver Hoxhës

Prej 27 vitesh mban në shtëpi shtatoren e Enver Hoxhës 31

🕔19:40, 11.Jul 2017

Vendi quhet Labinot Mal. Ndërsa, gruaja Sabire Plaka. Ajo është 72 vjeçe. Kujdeset çdo ditë per nje shtatore te Enver Hoxhes qe e mban ne plevice, e pastron, e fshin, e përkëdhel, sikur ai të ishte i gjallë. Në Labinot

Lexo më shumë
“Dopolavoro”, pjesa “e paekspozuar” e fashizmit shqiptar (FOTO)

“Dopolavoro”, pjesa “e paekspozuar” e fashizmit shqiptar (FOTO) 11

🕔12:25, 11.Jul 2017

Nga Armand Plaka Argëtimi apo kalimi i organizuar i kohës së lirë, që njihej me emërtimin DOPOLAVORO (Paspuna), përkrah “Djelmënisë së Liktorit”, “Fashove Femnore” e “Grupeve të Fashistëve Universitarë”, ishte përcaktuar në statusin e Partisë Fashiste Shqiptare, si pjesë e

Lexo më shumë