Amanetet e Mehmet Shehut në ditën e fundit të jetës

Amanetet e Mehmet Shehut në ditën e fundit të jetës 20

🕔13:56, 11.Jun 2016

Maliq Sadushi, Ish zv.ministri i Mbrojtjes nën Mehmet Shehun, edhe pas viteve 90-të ka qenë mjaft diskret në prononcimet për mediat, lidhur me periudhën e punës së tij me kryeministrin më jetëgjatë në historinë e vendit. Pas fundit të hidhur

Lexo më shumë
Dokumentet e CIA-s: Mehmet Shehut iu kërkua të vriste Hoxhën dhe të merrte pushtetin pas luftës

Dokumentet e CIA-s: Mehmet Shehut iu kërkua të vriste Hoxhën dhe të merrte pushtetin pas luftës 3

🕔00:59, 11.Jun 2016

Mehmet Shehu mund ta kishte vrarë Enver Hoxhën dhe të merrte pushtetin ende pa u çliruar Shqipëria. Kjo nuk është një hipotezë por një fakt i zbuluar nga dokumentet sekrete të CIA-s, të cilat tashmë janë deklasifikuar. Oficerët e shërbimit

Lexo më shumë
Kujtimet e Maliq Sadushit / Mehmet Shehu, e vërteta për eliminimin e tij

Kujtimet e Maliq Sadushit / Mehmet Shehu, e vërteta për eliminimin e tij 14

🕔13:54, 10.Jun 2016

  Nga Eqerem Osmënaj Para se të filloj të tregoj kujtimet e ish-zv/ministrit të Mbrojtjes, Maliq Sadushi, unë Eqerem Osmënaj po tregoj lidhjet e mia me të dhe si e kemi njohur Mehmet Shehun dhe në ç’rrethana. Natyrisht nuk është

Lexo më shumë
Gabimi skandaloz i Europës me shqiptarët

Gabimi skandaloz i Europës me shqiptarët 6

🕔10:31, 10.Jun 2016

Nga Gazmend Shpuza   Midis miqve të mirënjohur të Shqipërisë dhe të shqiptarëve, që u janë gjendur atyre në kohë shumë të vështira dhe vendimtare për fatin e kombit, është edhe amerikani Xhorxh Fred Uiliams (George Fred Williams), korrik 1850-1932.

Lexo më shumë
Gjon Buzuku, sakrifica e shpëtimit

Gjon Buzuku, sakrifica e shpëtimit 8

🕔11:39, 9.Jun 2016

Nga Moikom Zeqo   Gjon Buzuku është sakrifica e shpëtimit. Në të gjitha pikëpamjet dhe në të gjitha mundësitë e pashtershme të mbijetesës. Shekuj më parë nga një tërmet hyjnor u ça muri i Forumit të Romës. Banorët e Romës

Lexo më shumë
FOTOT: Policia rrëfen historinë e saj në një panair

FOTOT: Policia rrëfen historinë e saj në një panair 4

🕔11:26, 9.Jun 2016

Entela Resuli Dy ditët e fundit Policia Shqiptare tregoi veten dhe historinë e saj në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë. Panairi i titulluar “48 orë me policinë”, i dedikohej prezantimit për publikun e gjerë të “aseteve” që disponon policia.

Lexo më shumë
Misteret e Dardanisë antike (FOTO)

Misteret e Dardanisë antike (FOTO) 3

🕔10:19, 9.Jun 2016

E vërteta asnjëherë nuk mund të zbresë në nivelin e atij që e kërkon, përkundrazi për ta marrë , i takon kërkuesit të ngjitet në nivelin që ajo gjëndet. Rruga më e mirë për të përcjellë një të vërtetë është

Lexo më shumë
Si më mbrojti në gjyqin e Romës vejusha të cilës i kisha vrarë burrin në Shqipëri

Si më mbrojti në gjyqin e Romës vejusha të cilës i kisha vrarë burrin në Shqipëri 6

🕔11:20, 8.Jun 2016

Kujtimet historike “Përpara gjyqit të historisë: 1912-1966” i autorit Xhelal Staravecka, botimet “Naimi”: Historia e vrasjeve të robërve italianë dhe kolonel Gamuçit dhe gjyqi i famshëm kundër autorit në Romë në vitet ’50.   (Vijon nga numri i kaluar)  

Lexo më shumë
Pse, kush dhe si u vranë 111 robër italianë në Shqipëri

Pse, kush dhe si u vranë 111 robër italianë në Shqipëri 5

🕔12:47, 7.Jun 2016

Xh. Staravecka (mars 1912-maj 1975) ka qenë një intelektual me një formim e kulturë solide historike. Ai ka qenë protagonist në jetën politike sidomos në ngjarje të tilla si “Kryengritja e Fierit” apo Lufta Antifashiste. Në librin me kujtime të

Lexo më shumë
Replikë për shkrimin e Shaqir Vukajt në DITA

Replikë për shkrimin e Shaqir Vukajt në DITA 21

🕔10:52, 7.Jun 2016

I nderuar z.Kryeredaktor Nё numrin e gazetёs suaj, dt. 2 qershor 2016, ёshtё publikuar artikulli i z. Shaqir Vukaj i titulluar “Politika, Festivali Europian dhe tatarёt e Krimesё”. Autori i shkrimit ёshtё i njohur pёr Ambasadёn Ruse si ish-ambasador i

Lexo më shumë