Voskopojarët e Serbisë dhe Hungarisë/ Një këndvështrim ndryshe i historisë së Voskopojës

Voskopojarët e Serbisë dhe Hungarisë/ Një këndvështrim ndryshe i historisë së Voskopojës 38

🕔12:43, 4.Jun 2017

  Julian Jano Më të këqijtë e njerëzve më shpërfytyruan mua të mjerën. Dashtë Zoti të të kthejë bukurinë tënde të parë, me ndihmë të Shën Prodromit!… Nuk do t’i nisja këto radhë, nëse nuk do të isha i bindur

Lexo më shumë
Viti 1967, gjashtë ditët që ndryshuan hartën e Lindjes së Mesme

Viti 1967, gjashtë ditët që ndryshuan hartën e Lindjes së Mesme 6

🕔16:46, 1.Jun 2017

  Lufta izraelito-arabe në qershor 1967, e ashtuquajtur Lufta Gjashtëditore ndryshoi radikalisht hartën e Lindjes së Mesme dhe shënoi një kthesë në historinë e këtij rajoni. Mes 5-10 qershorit, Izraeli pushtoi Sinain egjiptian, Cisjordaninë, Rripin e Gazës, Jerusalemin Lindor dhe

Lexo më shumë
“Mbretëreshat” femra që sunduan Egjiptin e Lashtë për tre mijë vite

“Mbretëreshat” femra që sunduan Egjiptin e Lashtë për tre mijë vite 0

🕔15:42, 1.Jun 2017

Kleopatra e Madhe është bërë sinonim i termit “faraonia femër”. Ashtu siç Joann Fletcher tregon, gruaja e famshme e Mark Antonit ishte vetëm kulmi i tre mijë viteve të Egjiptit i sunduar nga femrat. Sipas egjiptianëve të lashtë, i gjithë

Lexo më shumë
Tërbaçi dhe Labëria do ta nderojnë gjithmonë Hysni Kapon

Tërbaçi dhe Labëria do ta nderojnë gjithmonë Hysni Kapon 36

🕔12:29, 1.Jun 2017

  Me rastin e 25-vjetorit të rivarrimit të Hysni Kapos në vendlindjen e tij, në Tërbaç. Një përgjigje për ata që e hoqën Hysni Kapon nga Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë dhe një replikë me vëllain e Sadik Premtes Bexhet

Lexo më shumë
10 spiunët më të aftë në histori

10 spiunët më të aftë në histori 3

🕔15:37, 30.May 2017

Historia e spiunazhit është e mbushur plot me agjentë të famshëm, që me heroizmat e tyre për kombin, apo dhe tradhtinë për kombin e tyre kanë hyrë në histori. Prestigjiozja britanike “The Guardian” rendit 10 spiunët më të aftë të

Lexo më shumë
Ditët e fundit të atentatorit të Perandorit, Vasil Laçi

Ditët e fundit të atentatorit të Perandorit, Vasil Laçi 34

🕔13:58, 27.May 2017

  Nga Prof. Nasho Jorgaqi   Procesi i hetuesisë së Vasil Laçit u krye në një kohë të shpejtë, por akoma më me ngut u zhvillua gjyqi. Dhe në qoftë se hetimi u bë i dyfishtë, nga njerëzit e mbretit

Lexo më shumë
Dy harta të rralla/ Dëshmi realiste për etnoprezencën shqiptare në ish-Jugosllavi

Dy harta të rralla/ Dëshmi realiste për etnoprezencën shqiptare në ish-Jugosllavi 3

🕔15:35, 25.May 2017

  E ndërsa Kosova mban më 11 qershor zgjedhjet e parakohshme dhe nga ana tjetër pasi Bashkimi Europian iu “tërhoqi veshët” kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për deklaratat e tyre për bashkim mes dy vendeve

Lexo më shumë
Ish-punonjësi i “Shtëpisë me gjethe”: Nuk kërkoj falje, bëmë detyrën!

Ish-punonjësi i “Shtëpisë me gjethe”: Nuk kërkoj falje, bëmë detyrën! 15

🕔10:26, 25.May 2017

Nesti Vako ka punuar për 37 vite pranë “Shtëpisë me gjethe”, godina prej nga ku përgjoheshin shqiptarët në diktaturën komuniste. Tanimë si Muze Kombëtar i Përgjimeve, me dokumente, video, objekte, harta, ilustrime, rrëfime e incizime, ish-godina simbol e një sistemi

Lexo më shumë
Të urdhëroj të jetosh!

Të urdhëroj të jetosh! 3

🕔17:58, 24.May 2017

Ndodh që në luftëra të ndryshme, të përsëriten heroizma të njëjtë, në kohë të ndryshme, në vende të ndryshme dhe nga njerëz të ndryshëm. Të tillë heroizma, sikundër do të tregoj më poshtë, lindin në momentet kur konflikti në luftime

Lexo më shumë
Zbulohet misteri i nënës së Da Vincit

Zbulohet misteri i nënës së Da Vincit 0

🕔11:18, 24.May 2017

Historianët e artit më në fund kanë zgjidhur identitetin e nënës së Leonardo Da Vincit, rreth 5 shekuj pas vdekjes së artistit. Caterina di Meo Lippi, nëna e tij, ishte një jetime  që jetonte në një shtëpi me gjyshen e

Lexo më shumë