Ditët e fundit të atentatorit të Perandorit, Vasil Laçi

Ditët e fundit të atentatorit të Perandorit, Vasil Laçi 34

🕔13:58, 27.May 2017

  Nga Prof. Nasho Jorgaqi   Procesi i hetuesisë së Vasil Laçit u krye në një kohë të shpejtë, por akoma më me ngut u zhvillua gjyqi. Dhe në qoftë se hetimi u bë i dyfishtë, nga njerëzit e mbretit

Lexo më shumë
Dy harta të rralla/ Dëshmi realiste për etnoprezencën shqiptare në ish-Jugosllavi

Dy harta të rralla/ Dëshmi realiste për etnoprezencën shqiptare në ish-Jugosllavi 3

🕔15:35, 25.May 2017

  E ndërsa Kosova mban më 11 qershor zgjedhjet e parakohshme dhe nga ana tjetër pasi Bashkimi Europian iu “tërhoqi veshët” kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për deklaratat e tyre për bashkim mes dy vendeve

Lexo më shumë
Ish-punonjësi i “Shtëpisë me gjethe”: Nuk kërkoj falje, bëmë detyrën!

Ish-punonjësi i “Shtëpisë me gjethe”: Nuk kërkoj falje, bëmë detyrën! 15

🕔10:26, 25.May 2017

Nesti Vako ka punuar për 37 vite pranë “Shtëpisë me gjethe”, godina prej nga ku përgjoheshin shqiptarët në diktaturën komuniste. Tanimë si Muze Kombëtar i Përgjimeve, me dokumente, video, objekte, harta, ilustrime, rrëfime e incizime, ish-godina simbol e një sistemi

Lexo më shumë
Të urdhëroj të jetosh!

Të urdhëroj të jetosh! 3

🕔17:58, 24.May 2017

Ndodh që në luftëra të ndryshme, të përsëriten heroizma të njëjtë, në kohë të ndryshme, në vende të ndryshme dhe nga njerëz të ndryshëm. Të tillë heroizma, sikundër do të tregoj më poshtë, lindin në momentet kur konflikti në luftime

Lexo më shumë
Zbulohet misteri i nënës së Da Vincit

Zbulohet misteri i nënës së Da Vincit 0

🕔11:18, 24.May 2017

Historianët e artit më në fund kanë zgjidhur identitetin e nënës së Leonardo Da Vincit, rreth 5 shekuj pas vdekjes së artistit. Caterina di Meo Lippi, nëna e tij, ishte një jetime  që jetonte në një shtëpi me gjyshen e

Lexo më shumë
Fotot e rralla / Kur Serbia bashkëpunonte plot zell me nazizmin për zhdukjen e hebrenjve

Fotot e rralla / Kur Serbia bashkëpunonte plot zell me nazizmin për zhdukjen e hebrenjve 1

🕔15:49, 23.May 2017

Në kulmin e Luftës së Dytë Botërore, ku nazistët kishin fituar terren në të gjithë Europën dhe kishin nisur operacionin e zhdukjes masive të hebrenjve, Beogradi shfaqet me një tjetër “fytyrë”, duke dhënë një kontribut vullnetar lidhur me këtë operacion

Lexo më shumë
Bubulina, heroina arvanitase e Revolucionit Grek

Bubulina, heroina arvanitase e Revolucionit Grek 13

🕔10:52, 22.May 2017

  22 maj 1825 – U vra Bubulina, kapedane arvanitase, figurë e shquar e Revolucionit grek Laskarina Bubulina, heroina greko-shqiptare në Revolucionin Grek dhe në luftën për çlirimin e Greqisë nga pushtimi shumë shekullor otoman, është një figurë e njohur

Lexo më shumë
“Si na penguan ballistët për eshtrat e vëllezërve Frashëri”

“Si na penguan ballistët për eshtrat e vëllezërve Frashëri” 6

🕔12:10, 21.May 2017

  Përpjekjet nga pala shqiptare për të tre janë bërë që në vitin 1937, u morën vetëm të Naimit; për Samiun dhe Abdylin, s’deshën familjarët!… Zylyftar Hoxha Në varrezat e Vëllezërve Frashëri në Kodrat e Liqenit të Tiranës. Në këta

Lexo më shumë
Foto të rralla nga bombardimet aleate në Tiranën e 1944-ës

Foto të rralla nga bombardimet aleate në Tiranën e 1944-ës 9

🕔15:09, 19.May 2017

Nga Armand Plaka Paul Kruger nga Afrika e Jugut, dhe kolegu i tij ndihmëspilot, Bill Younger, kishin kryer tre aksione në datat 5, 7 dhe 15 nëntor 1944, si pjesë e fushatës së bombardimeve që aleatët anglo-amerikanë, do të kryenin

Lexo më shumë
Justiniani i Madh: Kush ishte perandori ilir që ndryshoi Romën

Justiniani i Madh: Kush ishte perandori ilir që ndryshoi Romën 7

🕔11:42, 19.May 2017

  Kush ishte perandori ilir që drejtoi Romën. Pse cilësohet si një nga perandorët më të mëdhenj të historisë romake e bizantine. Ilirizoi kastën perandorake dhe i dha Ilirisë një status të veçantë dhe më të privilegjuar se rajonet e

Lexo më shumë