Diokleciani, ushtari ilir që u bë një nga Perandorët më të mëdhenj të Romës

Diokleciani, ushtari ilir që u bë një nga Perandorët më të mëdhenj të Romës 9

🕔11:48, 15.May 2017

  Më 1 maj të vitit 305 Diokleciani (nga fisi ilir i Diokles) dhe Maksimiliani (dhe ky po ilir) tërhiqen nga postet e perandorit romak, duke ia lënë perandorinë Konstantius Chlorus – babai i Konstandinit të Madh dhe themelues i

Lexo më shumë
Neki Sula (Zaloshnja), “froni me kadife” ku rehatohej mirësia

Neki Sula (Zaloshnja), “froni me kadife” ku rehatohej mirësia 7

🕔11:13, 14.May 2017

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes Bashkim Koçi Aty nga fillimi i viteve ’70 të shekullit të kaluar mbaj mend diçka që më është bërë pjesë e gjërave të vyera, të veçanta, të atyre të mëvetësuara që “të mbeten në

Lexo më shumë
Në përvjetorin e 80-të të lidhjes së marrëdhënieve Shqipëri-Poloni

Në përvjetorin e 80-të të lidhjes së marrëdhënieve Shqipëri-Poloni 0

🕔10:55, 14.May 2017

    Fatet e njëjtë historikë bashkojnë kombet dhe shtetet Prof.as.dr. Genci Luarasi Sivjet, mbushen 80 vjet të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike të Polonisë me Mbretërinë e Shqipërisë. Në fakt nga dokumentet e dy shteteve këto marrëdhënie u rikrijuan pasi

Lexo më shumë
E ardhmja e BE-së është e pasigurtë

E ardhmja e BE-së është e pasigurtë 0

🕔19:30, 12.May 2017

Fitorja e Emmanuel Macronit në zgjedhjet presidenciale franceze solli një farë lehtësimi në shumë kryeqytete perendimore, të shqetësuara se në se do të zgjidhej kandidatja e Frontit Kombëtar, Marie Le Pen, ajo do ta nxirrte Francën nga Bashkimit Evropian. Por

Lexo më shumë
Historia e Leif Erikson, lundërtari viking që zbuloi Amerikën pesë shekuj para Kristofor Kolombit

Historia e Leif Erikson, lundërtari viking që zbuloi Amerikën pesë shekuj para Kristofor Kolombit 6

🕔16:54, 12.May 2017

Historia e Leif Erikson, lundërtari viking që arriti në kontinentin amerikan rreth vitit 1000, pothuajse pesë shekuj para Kolombit dhe e të afërmve të tij, eksploruesit protagonistë të “pushtimit të Perëndimit” në ujërat e Veriut Ishte një lundërtar i madh

Lexo më shumë
LOS ZETAS/ Si 34 komando krijuan kartelin më brutal të drogës në histori

LOS ZETAS/ Si 34 komando krijuan kartelin më brutal të drogës në histori 0

🕔15:22, 12.May 2017

Karteli meksikan i drogës Los Zetas, cilësohet si banda më brutale e gjithë së historisë së krimit të organizuar. Los Zetas u formua fillimisht nga 34 ushtarakë të Forcave Speciale të ushtrisë meksikane në fund të viteve ‘90, dhe shërbeu

Lexo më shumë
Homazhe për Mark Dodanin, kush ishte oficeri i lartë i zbulimit dhe reagimi i tij i fundit në DITA

Homazhe për Mark Dodanin, kush ishte oficeri i lartë i zbulimit dhe reagimi i tij i fundit në DITA 46

🕔12:38, 12.May 2017

  Ditën e sotme janë zhvilluar homazhet në nder të Mark Dodanit, i cili u nda nga jeta pak ditë më parë në Francë. Në ambientet e ish-Shkollës së Bashkuar, familjarë, miq dhe pasardhës të bashkëpunëtorëve të Dodanit kanë qenë

Lexo më shumë
SEKTI I ASASINËVE: Historia e Urdhrit të Vrasësve

SEKTI I ASASINËVE: Historia e Urdhrit të Vrasësve 1

🕔12:16, 12.May 2017

Gjatë kryqëzatave, sekti mysliman i njohur si “Vrasësit” (Assassins ose Hashshashin) i zhduknin armiqtë e fuqishëm duke përdorur një metodë shokuese: vrasjen. Për gati dy shekuj, nga viti 1090 deri në vitin 1273, Urdhëri i Vrasësve ka luajtur një rol

Lexo më shumë
35 fakte të pazakonta pse Aleksandri i Madh ishte i madh

35 fakte të pazakonta pse Aleksandri i Madh ishte i madh 7

🕔11:49, 12.May 2017

Ka një mundësi të madhe që ju të jeni të njohur me disa fakte në lidhje me Aleksandrin e Madh. Pas së gjithash, shenja e tij në histori është mjaft e rëndësishme. Aleksandri lindi në Pella, Maqedoni më 20 korrik,

Lexo më shumë
Zbulimi në arkivin e Berlinit/ 14 muajt e Gjermanisë naziste në Shqipëri, sekretet që nuk dini

Zbulimi në arkivin e Berlinit/ 14 muajt e Gjermanisë naziste në Shqipëri, sekretet që nuk dini 2

🕔09:29, 12.May 2017

Marenglen Kasmi, studiues, historiani që ka bërë zbulimin në arkivat e Bundesarchiv në Berlin tregoi ne nje intervistw për gazetarin Roland Qafoku në emisionin “Debati në Channel One” deshmi interesante nga 14 muajt e Gjermanisë naziste në Shqipëri. Zoti Kasmi,

Lexo më shumë