Back to homepage

Intervista - Video

VIDEO: “Politika na përçau siç e ka zakonin, futi lekun në mes, leku mbylli shumë gojë…” Biseda e vështirë me Zamirën, gruaja zemërfortë e Gërdecit që nuk u dorëzua në pritje të një drejtësie që s’erdhi kurrë

VIDEO: “Politika na përçau siç e ka zakonin, futi lekun në mes, leku mbylli shumë gojë…” Biseda e vështirë me Zamirën, gruaja zemërfortë e Gërdecit që nuk u dorëzua në pritje të një drejtësie që s’erdhi kurrë 102

🕔19:44, 15.Mar 2021

EKSKLUZIVE DITA – Shumica dhanë shpirt atë ditë në rrugë dhe oborret e shtëpive. Të tjerë në spital. Mes tyre, fëmijë. Të tjerë vranë veten pas dramave që erdhën më pas në jetën e tyre. Me to askush nuk u

Lexo më shumë
VIDEO: Një bisedë e disa viteve më parë në DITA me Anën, vajzën simbol të pas 21 janarit: “Premtuan drejtësi, tani të gjithë duan ta mbyllin me kaq”

VIDEO: Një bisedë e disa viteve më parë në DITA me Anën, vajzën simbol të pas 21 janarit: “Premtuan drejtësi, tani të gjithë duan ta mbyllin me kaq” 76

🕔00:18, 21.Jan 2021

  Nga Mira Kazhani Botuar në DITA   Mjaftojnë disa minuta për të kuptuar se ish-11 vjeçarja që falë një kopertine Thano-Benzenberg u kthye vite më parë në një lloj simboli të kërkimit të drejtësisë në emër të familjeve të

Lexo më shumë
REGJISTRIMI AUDIO / “Im vëlla, vrasësi i Azem Hajdarit”. Pjesa III e intervistës nga Suedia me Hamdi Haklajn: Sekondat e krimit të rrëfyera me detaje

REGJISTRIMI AUDIO / “Im vëlla, vrasësi i Azem Hajdarit”. Pjesa III e intervistës nga Suedia me Hamdi Haklajn: Sekondat e krimit të rrëfyera me detaje

🕔22:00, 3.Oct 2020

Kjo është pjesa III e një interviste audio të marrë nga DITA në nëntor 2014.    Për të lexuar pjesën e dytë, klikoni KËTU Hamdi Haklaj: Në kohën që Fatmiri po priste në makinë që t’i vijë personi i cili punonte

Lexo më shumë
VIDEO: “Berisha kërkoi një armë. Nuk ke nevojë i thashë, nuk do vij puna deri aty… Mirush Mati, i vrarë në Moldavi, ortak i Azemit në trafikun e heroinës”

VIDEO: “Berisha kërkoi një armë. Nuk ke nevojë i thashë, nuk do vij puna deri aty… Mirush Mati, i vrarë në Moldavi, ortak i Azemit në trafikun e heroinës” 131

🕔09:35, 3.Oct 2020

Kjo intervistë është botuar në DITA me pjesë në nëntor 2014. Është marrë nga grupi i xhirimit të DITA dërguar në Kusadasi, Turqi Mes shumë dëshmish të tjera ajo ka edhe dy pjesë, për momentin kur Berisha donte të linte

Lexo më shumë
AUDIO: “Azemi i tha babës që urdhëruesi i vrasjes së vëllait është Saliu. Bëri be mbi një bust të vogël të Dervish Luzhës. Drejtoi gishtin nga zyra e Berishës”

AUDIO: “Azemi i tha babës që urdhëruesi i vrasjes së vëllait është Saliu. Bëri be mbi një bust të vogël të Dervish Luzhës. Drejtoi gishtin nga zyra e Berishës”

🕔14:11, 2.Oct 2020

  Për të lexuar pjesën e parë, klikoni KËTU Disa ditë para vrasjes Azem Hajdari ka takuar plakun e Haklajve dhe ka biseduar vetëm për vrasjen e djalit, Shkëlqimit. Më poshtë pjesa II e audio-intervistës së DITA me Hamdi Haklajn,

Lexo më shumë
AUDIO: Në intervistën e fundit, Berisha i quajti “familje terroriste”, rrëfimi në DITA i Hamdi Haklajt nga Suedia: Saliu që kam njohur unë para dhe pas ’90-s (PJESA I)

AUDIO: Në intervistën e fundit, Berisha i quajti “familje terroriste”, rrëfimi në DITA i Hamdi Haklajt nga Suedia: Saliu që kam njohur unë para dhe pas ’90-s (PJESA I)

🕔20:40, 30.Sep 2020

DITA risjell sot për lexuesit një nga ekskluzivet e saj të ciklit mbi dosjen Hajdari. Intervista është marrë 6 vjet më parë dhe ribotohet me rastin e rihapjes së gjykimit për vrasjen që u pasua nga grushti i shtetit i

Lexo më shumë
VIDEO: Izeti, katër pjesët e një interviste në 2014 dhe një shënim i kryeredaktorit

VIDEO: Izeti, katër pjesët e një interviste në 2014 dhe një shënim i kryeredaktorit 194

🕔20:00, 30.Sep 2020

Nga Mira Kazhani Unë nuk kam patur fatin që të jem gazetare në vitet ’90. Por kryeredaktori im Adrian Thano më ka nxitur drejt intervistave mbi ngjarjet e forta të atyre viteve që siç thotë ai, shënjuan fatin e asaj që

Lexo më shumë
VIDEO III / Izet Haxhia: Nata e vrasjes së Hajdarit. Kush e nxori në pritë, kush e qëlloi. Çfarë më tha Haklaj një ditë para vrasjes, pse kishte ardhur në Tiranë

VIDEO III / Izet Haxhia: Nata e vrasjes së Hajdarit. Kush e nxori në pritë, kush e qëlloi. Çfarë më tha Haklaj një ditë para vrasjes, pse kishte ardhur në Tiranë 124

🕔15:11, 29.Sep 2020

Vijon nga KËTU Kjo pjesë është shkëputur nga cikli i intervistave të gazetës DITA me dëshmitarët dhe të dënuarit për vrasjen e deputetit Azem Hajdari. Ish-truproja i Berishës, Izet Haxhia, i dënuar për vrasjen, ndodhet aktualisht i ekstraduar në Shqipëri

Lexo më shumë
VIDEO: Flet Jaho Mulosmani, i dënuari përjetë për vrasjen e Hajdarit

VIDEO: Flet Jaho Mulosmani, i dënuari përjetë për vrasjen e Hajdarit 104

🕔12:22, 12.Sep 2018

Kjo intervistë që po ribotojmë sot është intervista e parë – video pas 14 vitesh burg me të dënuarin përjetë për vrasjen e Azem Hajdarit.  DITA e intervistoi Jaho Salihi Mulosmanin në burg në korrikun e 2014-s, gjatë një serie

Lexo më shumë
VIDEO / Izet Haxhia: Bomba te VEFA, historia e killerit Anton Gjergji

VIDEO / Izet Haxhia: Bomba te VEFA, historia e killerit Anton Gjergji 104

🕔21:46, 14.May 2018

  VIJON NGA KËTU “Berisha kanë qenë palë në historinë e Tropojës. Njerëz që kanë qenë rreth tij, dhe që sot janë sërish afër tij, kanë qenë sponsorë të komandos që vranë Haklajt. Në krye të kësaj komandoje ka qenë

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim