Back to homepage

Jeta ne cift

2012-a, viti i grupeve muzikore të djemve

2012-a, viti i grupeve muzikore të djemve 0

🕔12:11, 5.Jan 2013

2012-a ishte viti i grupeve muzikore të djemve, një rikthim i lavdisë së kohës së grupeve ‘N Sync dhe The Backstreet Boys. T’i hedhim tani një vështrim grupeve dhe këngëve më të suksesshme të vitit që po mbyllet. Grupi the

Lexo më shumë
Koshice, kryeqytet i kulturës evropiane 2013

Koshice, kryeqytet i kulturës evropiane 2013 0

🕔09:49, 5.Jan 2013

Qyteti ka një traditë të gjatë multikulturore. Ai ka probleme të konsiderueshme. Tani do t’i jepet formë së ardhmes, sepse në 2013-n Koshice është njëri prej kryeqyteteve kulturore të Evropës. Klientët e hotelit “Golden Royal” duhet të përdorin hyrjen e

Lexo më shumë
“Jobs”, në prill në kinematë amerikane

“Jobs”, në prill në kinematë amerikane 1

🕔13:40, 4.Jan 2013

“Jobs” është filmi që i dedikohet themeluesit të gjigantit Apple. Filmi për gjeniun Steve Jobs do të prezantohet në Sundance Festival, i cili do të mbahet në Park City, në Utah, nga data 17-27 janar. Filmi është në listën e

Lexo më shumë
Nëse adhuroni muzikën e Leonard Kohen, mund ta shihni live në korrik

Nëse adhuroni muzikën e Leonard Kohen, mund ta shihni live në korrik 0

🕔12:05, 3.Jan 2013

Ata që adhurojnë Leonard Kohen do të kenë mundësinë ta shohin në koncert në korrik. Mjafton të kapërcejnë Adriatikun… Mjeshtri i madh i vargjeve dhe muzikës vjen në Itali, ku do japë një koncert live. Koncerti do të mbahet në

Lexo më shumë
“The Impossible”, trampolinë drejt Oskarit për Naomi Uats

“The Impossible”, trampolinë drejt Oskarit për Naomi Uats 0

🕔15:45, 2.Jan 2013

Pikërisht në fillim të janarit 10 vjet më parë, Azia Juglindore u godit nga një cunami I fuqishëm që u mori jetën mbi 300 mijë indonezianëve. Kjo fatkeqësi natyrore, ndër më të mëdhatë në historinë e njerëzimit, është përjetësuar në

Lexo më shumë
Historia e pasaportës shqiptare të Albert Ajnshtajn në gazetën gjermane Die Welt

Historia e pasaportës shqiptare të Albert Ajnshtajn në gazetën gjermane Die Welt 1

🕔19:51, 1.Jan 2013

“E vërteta është se Albert Ajnshtajn në vitin 1935 iku në SHBA me një pasaportë shqiptare, që e kishte marrë pas një qëndrimi të shkurtër në Shqipëri – dwshmon një profesore hebreje e mbijetuar   Para disa muajve publicistja dhe

Lexo më shumë
Koncerti i Vjenës thyen traditën me pjesë nga Verdi dhe Vagner

Koncerti i Vjenës thyen traditën me pjesë nga Verdi dhe Vagner 0

🕔16:25, 30.Dec 2012

Siç është traditë çdo fundvit, edhe sivjet Koncerti i Vitit të Ri nga Orkestra Filarmonike e Vjenës do të mbahet në sallën e artë në kryeqytetin austriak. Koncerti do të dominohet nga muzika e dinastisë Shtraus. Por për herë të

Lexo më shumë
Medalje për autorët e veprave të 100-vjetorit

Medalje për autorët e veprave të 100-vjetorit 0

🕔16:19, 28.Dec 2012

Presidenti Nishani ka dekoruar dje me Medaljen e Mirënjohjes disa autorë të veprave studimore dhe artistike kushtuar 100- vjetorit të pavarësisë. Presidenti Nishani nderoi autorë librash e botimesh historike, si dhe artistë të cilët kanë realizuar disa vepra me rastin

Lexo më shumë
Ekspozita-konkurs “Onufri” çelet në GKA

Ekspozita-konkurs “Onufri” çelet në GKA 0

🕔13:51, 27.Dec 2012

Në Galerinë Kombëtare të Arteve ka çelur dyert ekspozita e përvitshme “Onufri”, nën titullin “Ndoshta të ëndërrosh”. Ekspozita konkurs vjen e konceptuar nga kuratori italian Daniele Capra. Artistët pjesëmarrës në këtë edicion të 19-të janë: Luçjan Bedeni, Yllka Gjollesha, Genti Korini,

Lexo më shumë
Agjenti 007, aventura më e re vjen në 2013-n

Agjenti 007, aventura më e re vjen në 2013-n 1

🕔16:30, 26.Dec 2012

Ata që i adhurojnë aventurat e agjentit 007 duhet të presin vitin 2013 për të pasur në dorë librin më të ri të shkrimtarit Uilliam Bojd. Ngjarjet do të vendosen në vitin 1969 dhe agjenti Xhejms Bond do të jetë

Lexo më shumë