Back to homepage

Jeta ne cift

Nëse adhuroni muzikën e Leonard Kohen, mund ta shihni live në korrik

Nëse adhuroni muzikën e Leonard Kohen, mund ta shihni live në korrik 0

🕔12:05, 3.Jan 2013

Ata që adhurojnë Leonard Kohen do të kenë mundësinë ta shohin në koncert në korrik. Mjafton të kapërcejnë Adriatikun… Mjeshtri i madh i vargjeve dhe muzikës vjen në Itali, ku do japë një koncert live. Koncerti do të mbahet në

Lexo më shumë
“The Impossible”, trampolinë drejt Oskarit për Naomi Uats

“The Impossible”, trampolinë drejt Oskarit për Naomi Uats 0

🕔15:45, 2.Jan 2013

Pikërisht në fillim të janarit 10 vjet më parë, Azia Juglindore u godit nga një cunami I fuqishëm që u mori jetën mbi 300 mijë indonezianëve. Kjo fatkeqësi natyrore, ndër më të mëdhatë në historinë e njerëzimit, është përjetësuar në

Lexo më shumë
Historia e pasaportës shqiptare të Albert Ajnshtajn në gazetën gjermane Die Welt

Historia e pasaportës shqiptare të Albert Ajnshtajn në gazetën gjermane Die Welt 1

🕔19:51, 1.Jan 2013

“E vërteta është se Albert Ajnshtajn në vitin 1935 iku në SHBA me një pasaportë shqiptare, që e kishte marrë pas një qëndrimi të shkurtër në Shqipëri – dwshmon një profesore hebreje e mbijetuar   Para disa muajve publicistja dhe

Lexo më shumë
Koncerti i Vjenës thyen traditën me pjesë nga Verdi dhe Vagner

Koncerti i Vjenës thyen traditën me pjesë nga Verdi dhe Vagner 0

🕔16:25, 30.Dec 2012

Siç është traditë çdo fundvit, edhe sivjet Koncerti i Vitit të Ri nga Orkestra Filarmonike e Vjenës do të mbahet në sallën e artë në kryeqytetin austriak. Koncerti do të dominohet nga muzika e dinastisë Shtraus. Por për herë të

Lexo më shumë
Medalje për autorët e veprave të 100-vjetorit

Medalje për autorët e veprave të 100-vjetorit 0

🕔16:19, 28.Dec 2012

Presidenti Nishani ka dekoruar dje me Medaljen e Mirënjohjes disa autorë të veprave studimore dhe artistike kushtuar 100- vjetorit të pavarësisë. Presidenti Nishani nderoi autorë librash e botimesh historike, si dhe artistë të cilët kanë realizuar disa vepra me rastin

Lexo më shumë
Ekspozita-konkurs “Onufri” çelet në GKA

Ekspozita-konkurs “Onufri” çelet në GKA 0

🕔13:51, 27.Dec 2012

Në Galerinë Kombëtare të Arteve ka çelur dyert ekspozita e përvitshme “Onufri”, nën titullin “Ndoshta të ëndërrosh”. Ekspozita konkurs vjen e konceptuar nga kuratori italian Daniele Capra. Artistët pjesëmarrës në këtë edicion të 19-të janë: Luçjan Bedeni, Yllka Gjollesha, Genti Korini,

Lexo më shumë
Agjenti 007, aventura më e re vjen në 2013-n

Agjenti 007, aventura më e re vjen në 2013-n 1

🕔16:30, 26.Dec 2012

Ata që i adhurojnë aventurat e agjentit 007 duhet të presin vitin 2013 për të pasur në dorë librin më të ri të shkrimtarit Uilliam Bojd. Ngjarjet do të vendosen në vitin 1969 dhe agjenti Xhejms Bond do të jetë

Lexo më shumë
Hapet shkolla ku duhet të lyesh muret

Hapet shkolla ku duhet të lyesh muret 0

🕔23:23, 24.Dec 2012

Hapet shkolla e re për të mësuar lyerjen e muraleve për të mbuluar anët e ndërtesave. Themeluesi thotë se po i përgjigjet kërkesës në rritje nëpër botë. Lioni konsiderohet si kryeqyteti i botës për pikturat murale. Me pjesën më të

Lexo më shumë
Në gjurmët e vëllezërve Grim

Në gjurmët e vëllezërve Grim 0

🕔16:28, 24.Dec 2012

Trëndafili (Bukuroshja e fjetur) ngjit shkallaren e errët, e tërhequr nga një zë magjik e më pas prek boshtin, që e zhyt në një gjumë të përjetshëm. Një mjedis që fantazia popullore, e joshur nga përrallat e vëllezërve Grim, e

Lexo më shumë
Engjëjt e Krishtlindjeve (foto)

Engjëjt e Krishtlindjeve (foto) 0

🕔16:24, 23.Dec 2012

Të mbështjellë me jastëkë dhe me kapuçë apo veshje që të kujtojnë Krishtlindjet. Engjëjt e vegjël që nuk kanë mbushur ende një muaj janë fotografuar nga Shelli Wall, e cila ka krijuar një album që u jep edhe më shumë

Lexo më shumë