Back to homepage

Jeta ne cift

Bibliotekës Kombëtare po i mbarojnë hapësirat

Bibliotekës Kombëtare po i mbarojnë hapësirat 0

🕔11:31, 28.Jan 2013

Bibliotekës Kombëtare po i zvogëlohen çdo ditë hapësirat. Gazeta “Panorama” shkruan sot se ky institucion tashmë gjendet i “pushtuar” nga librat dhe në mungesë ambientesh. Në analizën vjetore për vitin 2012, të zhvilluar pak ditë më parë në BK, gjatë

Lexo më shumë
Myslimanët sfidojnë Salman Ruzhdi: Na trego çfarë të shtyu për “Vargjet Satanike”

Myslimanët sfidojnë Salman Ruzhdi: Na trego çfarë të shtyu për “Vargjet Satanike” 0

🕔10:37, 28.Jan 2013

Një grup myslimanësh të moderuar kanë sfiduar shkrimtarin me shtetësi britanike, Salman Ruzhdi, duke i kërkuar të diskutojë me ta arsyet që e shtynë të shkruante librin blasfemi “Vargjet satanike”. Propozimi drejtuar shkrimtarit të njohur në të gjithë botën u

Lexo më shumë
Hansel dhe Gretel, versioni modern vjen në 3D

Hansel dhe Gretel, versioni modern vjen në 3D 0

🕔17:00, 27.Jan 2013

Një ripunim i përrallës klasike të vëllezërve Grim vjen në kinematë botërore. “Hansel dhe Gretel – Gjahtarët e shtrigave”, filmi fantazi horror në 3D është prezantuar në Los Angeles. Versioni modern i regjisorit norvegjez Tommy Virkola ka doza dhune dhe

Lexo më shumë
Një medaljon bronzi poetit durrsak

Një medaljon bronzi poetit durrsak 3

🕔12:59, 26.Jan 2013

Skulptori i veprave monumentale të Durrësit ka vendosur t’i bëjë një dhuratë poetit të mirënjohur, Agim Bajramit, të cilit i përshtaten fare mirë thënia e Gorkit për poetin rus Esenin, se “organizmi i tij ishte krijuar vetëm për të shkruar

Lexo më shumë
Nishani dekoron botuesin e librave të Balliut

Nishani dekoron botuesin e librave të Balliut 0

🕔12:58, 26.Jan 2013

Presidenti Nishani ka dekoruar me Medaljen e Mirënjohjes botuesin, kritikun dhe gazetarin e njohur franko-zviceran, Pierre-Marcel Favre. Në ceremoninë e mbajtur në presidencë, kreu i shtetit i ka dorëzuar Favre medaljen me motivacionin “Për kontributin e tij në botimin e

Lexo më shumë
Venera fiton “The voice of Albania”

Venera fiton “The voice of Albania” 0

🕔09:37, 26.Jan 2013

Venera është fituesja e talent shout “The Voice of Albania”. Vajza nga Struga rezultoi më e votuara nga publiku shqiptar në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni. Finalistët ishin Venera, Jozefina, Mjellma dhe Matei, të cilët interpretuan nga dy këngë. Spektakli “The

Lexo më shumë
Edhe shtëpia ku u mbajt Kongresi i Lushnjës po shkon drejt shkatërrimit

Edhe shtëpia ku u mbajt Kongresi i Lushnjës po shkon drejt shkatërrimit 0

🕔10:22, 25.Jan 2013

Shtëpia ku është mbajtur Kongresi i Lushnjës po shkon drejt shkatërrimit. Kryetari i Bashkisë së Lushnjës, Fatos Tushe, thotë se ndërtesës 173 vjeçare i është bërë restaurimi i fundit i plotë në vitin 1970. Pas këtij viti, ndërtesa ka pasur

Lexo më shumë
Në fillim është poezia. Dhe pastaj fjala!

Në fillim është poezia. Dhe pastaj fjala! 6

🕔15:05, 24.Jan 2013

Gjurma e padukshme e një gjetheje. Kështu është për Erinën, që poezinë e ndjen. Një gjendje që e realizon e mbush dhe vazhdon ekzistencën e saj Anida Lera “Është një libër që krijon atmosferë të brishtë delikate, ku ndihen lëvizjet

Lexo më shumë
Libri: Papa Vojtila ka një vajzë

Libri: Papa Vojtila ka një vajzë 1

🕔10:51, 24.Jan 2013

Një shkrimtar brazilian hedh tezën se Papa Gjon Pali i dytë ka lënë pas një vajzë. Luis Miguel Rocha thotë në librin e tij se vajza e Papa Vojtilës është Emanuela Orlandi. Sipas tij, ajo është rrëmbyer dhe fshehur me

Lexo më shumë
Ndahet nga jeta mjeshtri i humorit shkodran

Ndahet nga jeta mjeshtri i humorit shkodran 0

🕔10:18, 24.Jan 2013

Ndahet nga jeta humoristi shkodran, Paulin Selimi. Ai ka ndërruar jetë sot, në moshën 66-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Homazhet në nder të tij do të zhvillohen në teatrin “Migjeni”, ditën e sotme, nga ora 12:00-14:00. Paulin Selimi është

Lexo më shumë

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin