Back to homepage

Jeta ne cift

Medalje për autorët e veprave të 100-vjetorit

Medalje për autorët e veprave të 100-vjetorit 0

🕔16:19, 28.Dec 2012

Presidenti Nishani ka dekoruar dje me Medaljen e Mirënjohjes disa autorë të veprave studimore dhe artistike kushtuar 100- vjetorit të pavarësisë. Presidenti Nishani nderoi autorë librash e botimesh historike, si dhe artistë të cilët kanë realizuar disa vepra me rastin

Lexo më shumë
Ekspozita-konkurs “Onufri” çelet në GKA

Ekspozita-konkurs “Onufri” çelet në GKA 0

🕔13:51, 27.Dec 2012

Në Galerinë Kombëtare të Arteve ka çelur dyert ekspozita e përvitshme “Onufri”, nën titullin “Ndoshta të ëndërrosh”. Ekspozita konkurs vjen e konceptuar nga kuratori italian Daniele Capra. Artistët pjesëmarrës në këtë edicion të 19-të janë: Luçjan Bedeni, Yllka Gjollesha, Genti Korini,

Lexo më shumë
Agjenti 007, aventura më e re vjen në 2013-n

Agjenti 007, aventura më e re vjen në 2013-n 1

🕔16:30, 26.Dec 2012

Ata që i adhurojnë aventurat e agjentit 007 duhet të presin vitin 2013 për të pasur në dorë librin më të ri të shkrimtarit Uilliam Bojd. Ngjarjet do të vendosen në vitin 1969 dhe agjenti Xhejms Bond do të jetë

Lexo më shumë
Hapet shkolla ku duhet të lyesh muret

Hapet shkolla ku duhet të lyesh muret 0

🕔23:23, 24.Dec 2012

Hapet shkolla e re për të mësuar lyerjen e muraleve për të mbuluar anët e ndërtesave. Themeluesi thotë se po i përgjigjet kërkesës në rritje nëpër botë. Lioni konsiderohet si kryeqyteti i botës për pikturat murale. Me pjesën më të

Lexo më shumë
Në gjurmët e vëllezërve Grim

Në gjurmët e vëllezërve Grim 0

🕔16:28, 24.Dec 2012

Trëndafili (Bukuroshja e fjetur) ngjit shkallaren e errët, e tërhequr nga një zë magjik e më pas prek boshtin, që e zhyt në një gjumë të përjetshëm. Një mjedis që fantazia popullore, e joshur nga përrallat e vëllezërve Grim, e

Lexo më shumë
Engjëjt e Krishtlindjeve (foto)

Engjëjt e Krishtlindjeve (foto) 0

🕔16:24, 23.Dec 2012

Të mbështjellë me jastëkë dhe me kapuçë apo veshje që të kujtojnë Krishtlindjet. Engjëjt e vegjël që nuk kanë mbushur ende një muaj janë fotografuar nga Shelli Wall, e cila ka krijuar një album që u jep edhe më shumë

Lexo më shumë
Dy djem do të na përfaqësojnë në Eurovizion

Dy djem do të na përfaqësojnë në Eurovizion 1

🕔10:04, 23.Dec 2012

Festivali i 51-të i këngës në Radiotelevizionin Shqiptar është mbyllur mbrëmë me shpalljen e fituesit. Bledar Sejko dhe Adrian Lulgjuraj kanë fituar çmimin e parë të festivalit, duke marrë kështu automatikisht të drejtën për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovizion. Kënga

Lexo më shumë
Ndahen çmimet vjetore “Karriera” dhe “Vangjush Gambeta” për gazetarët

Ndahen çmimet vjetore “Karriera” dhe “Vangjush Gambeta” për gazetarët 1

🕔11:32, 22.Dec 2012

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ndau çmimet “Vangjush Gambeta” për raportin më të mirë ekonomik të botuar në Shqipëri dhe në Kosovë gjatë vitit 2012 si dhe çmimet e karrierës në gazetari. Kjo veprimtari është tashmë një traditë që shenon edicionin

Lexo më shumë
“Gangham style” thyen çdo rekord në Youtube

“Gangham style” thyen çdo rekord në Youtube 0

🕔10:28, 22.Dec 2012

Koreani Psy ka arritur të thyejë të gjitha rekordet e vendosura ndonjëherë në Youtube. Për gjashtë muaj, videoja e këngës “Gangham Style” ka kaluar shifrën e 1 miliardë klikimeve. PSy ka lënë pas Justin Bieber, një ndër më të klikuarit

Lexo më shumë
Çmimi i madh i letërsisë, triumfon Visar Zhiti

Çmimi i madh i letërsisë, triumfon Visar Zhiti 2

🕔22:43, 20.Dec 2012

Sipas traditës së përvitshme Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sporteve ndau 10 çmimet Kombetare të Letërsisë. Shkrimtari  i njohur Visar Zhiti ishte triumfuesi i mbremjes, duke siguruar çmimin e madh të letërsisë  për vitin 2011. Zhiti u vlerësua për  prujet 

Lexo më shumë