Back to homepage

Jeta ne cift

Razma, turizmi elitar i harruar

Razma, turizmi elitar i harruar 0

🕔15:35, 18.Dec 2012

Vite më parë në të shkelnin drejtuesit, por tashmë Razma, edhe pse shumë afër qytetit të Shkodrës, ka filluar të harrohet gjithnjë e më shumë nga vizitorët. E konsideruar dikur si një nga perlat e turizmit malor, Razma ka ende

Lexo më shumë
Kur piktura dhe fotografia bëhen një (FOTO)

Kur piktura dhe fotografia bëhen një (FOTO) 0

🕔15:53, 17.Dec 2012

Ndonjëherë thjesht shkrepja e aparatit fotografik nuk mjafton. Një artist nga Chicago ka bashkuar në një pikturën dhe fotografinë, në mënyrë të atillë që kufiri mes të dyjave të jetë pothuajse i padukshëm. Gregory Scott shpjegon në faqen e tij,

Lexo më shumë
60 vjet art, figurat që i dhanë emër teatrit të Durrësit

60 vjet art, figurat që i dhanë emër teatrit të Durrësit 0

🕔12:52, 17.Dec 2012

Marta Burda kujtohet sidomos në rolin e nënës duke i dhënë gjithë dashurinë dhe ëmbëlsinë e saj, ndërsa Todi Thanasi kujtohet ende për përshtatjen e rolit me psikologjinë vendase. Që prej janarit 1953 teatri i Durrësit ka sjellë shumë role

Lexo më shumë
Biblioteka e Gjirokastrës, ora që mbeti katër vjet më parë

Biblioteka e Gjirokastrës, ora që mbeti katër vjet më parë 1

🕔11:23, 16.Dec 2012

Të paktën në 3 vitet e fundit, bashkia e qytetit nuk ka pasur asnjë zë në buxhetin e vet përsa i përket këtij institucioni. Biblioteka po hyn në vitin e katërt pa asnjë titull të ri apo bashkëkohor Entela Bani

Lexo më shumë
Studsmania, rikthehet stili punk

Studsmania, rikthehet stili punk 0

🕔16:28, 15.Dec 2012

Perçinat, dekoracionet metalike aq të përdorura në vitet ’70-’80, kanë pushtuar garderobën femërore këtë dimër. Një ndër simbolet ikonografike të stilit punk, të cilat pak a shumë sugjerojnë imazhin e vajzës së keqe (të pabindur) i gjen këtë sezon në

Lexo më shumë
“Të mjerët”, në kinema për Krishtlindje

“Të mjerët”, në kinema për Krishtlindje 1

🕔15:35, 15.Dec 2012

Të gjithë ata që e adhurojnë kryeveprën e Hygoit, “Të mjerët”, do të mund ta shohin atë Brenda pak ditësh të ekranizuar. Libri i botuar në vitin 1832, i cili është bërë muzikal dhe ka fituar “Palmën e artë”, duke

Lexo më shumë
Zhvillohen homazhe për poetin dhe përkthyesin Perikli Jorgoni

Zhvillohen homazhe për poetin dhe përkthyesin Perikli Jorgoni 5

🕔10:33, 14.Dec 2012

Po zhvillohen sot në hollin e Teatrit Kombëtar homazhet për nder të poetit dhe përkthyesit të mirënjohur Perikli Jorgoni i cili ndërroi jetë ditën e mërkurë si pasojë e një aksidenti rrugor. Poeti Jorgoni u përplas nga një automjet pranë

Lexo më shumë
Gjendet një përrallë e pabotuar e Hans Christian Andersen

Gjendet një përrallë e pabotuar e Hans Christian Andersen 4

🕔14:16, 13.Dec 2012

Ajo është historia e një qiriu dhe shkëlqimit të tij të rigjetur, përralla e panjohur më parë e mjeshtrit të përrallave, Hans Christian Andersen. Dorëshkrimi i titulluar “Qiriu prej dhjami” është ekzaminuar nga dhjetëra ekspertë, të cilët kanë pranuar se

Lexo më shumë
Spice Girls mblidhen sërish bashkë, por pa Victorian

Spice Girls mblidhen sërish bashkë, por pa Victorian 0

🕔11:29, 12.Dec 2012

Emma Bunton, Melanie Chisholm, Melanie Brown e Geri Halliwell, katër vajzat e grupit të famshëm britanik Spice Girls janë mbledhur sërish në Londër për prezantimin e muzikalit “Viva Forever”. Por gjatë aktivitetit, ajo që ka rënë në sy ishte distanca

Lexo më shumë
Bartl: Në Shqipëri e pazbardhur periudha pas Luftës së Dytë Botërore

Bartl: Në Shqipëri e pazbardhur periudha pas Luftës së Dytë Botërore 1

🕔10:44, 11.Dec 2012

Intervistë me historianin gjerman, Peter Bartl, që u nderua në Tiranë me çmimin “Medalja e Mirënjohjes” nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani. Në mungesë të prof. Bartl-it medaljen e mori në dorëzim nga kryetari i shtetit, kolegu i tij, shefi

Lexo më shumë