Back to homepage

Kendi i Kryeredaktorit

 14 fshatra jetimë të braktisur

 14 fshatra jetimë të braktisur 10

🕔12:16, 7.Sep 2018

I nderuar z.Thano Në pjesën perëndimore, në prehër të malit të Tomorrit, ndodhen sup më sup 14 fshatra, duke filluar që nga Kapinova e gjer në Dardhë  e Qafë- Dardhë, me rreth 1600 familje dhe 6500 banorë. Për t’u ngjitur

Lexo më shumë
Martalloz, Tepelenë…

Martalloz, Tepelenë… 9

🕔16:10, 4.Sep 2018

Po thuaj se e kisha harruar verën e  vitit 1951-së kur kisha jetuar aty afër Tepelenës të “ shpërngulur” për arsye se ishim shpallur armiq të popullit. Papritur para disa ditëve dëgjova nga një emission televiziv shqiptar emrin e  fshatit

Lexo më shumë
Nëse dikush ankohet se vuan nga çensura nuk ka talent

Nëse dikush ankohet se vuan nga çensura nuk ka talent 19

🕔09:41, 28.Aug 2018

I nderuar z.Kryeredaktor Lexova në “Dita” shkrimin e gazetarit të mirënjohur Bedri Islami: “Përgjigjja e Kadaresë ndaj çensorëve”, ku  ri-trajtohej tema e “dekomunistizimit” të veprave artistike të kohës së socializmit alias komunizmit enverian, rikthyer në politikë nga PD, nisur nga

Lexo më shumë
Ballistët…

Ballistët… 56

🕔11:26, 13.Aug 2018

I nderuar z.Kryeredaktor Avdyl Banushi është bërë kohët e fundit personazh mediatik i njohur per  shkak të bëmave të tij në kohën e shtetit komunist në Shqipëri. Me një aktivitet tepër të gjerë spiunazhi e jo vetëm,  ai ka një

Lexo më shumë
Thaçi-Berisha dhe një rrëfim i Bullatoviç për embargon e naftës

Thaçi-Berisha dhe një rrëfim i Bullatoviç për embargon e naftës 33

🕔09:45, 8.Aug 2018

Nga Adrian Thano* “Nuk marrim këshilla nga ata që furnizuan me naftë Milloshevicin”. Hashim Thaçi më në fund e tha hapur atë që në Shqipëri e dinë të gjithë prej vitesh. Deklarata e pazakontë për mjedisin kosovar duket e ka bërë

Lexo më shumë
Një monument kulture në degradim

Një monument kulture në degradim 7

🕔08:44, 7.Aug 2018

Nga Aleksandër Papa Zoti Adrian, jam Aleksandër Papa, gazetar tani në pension. Kam punuar shumë vite në gazetën “Bashkimi” e “Puna”, si dhe jam marrë shumë vite edhe me botime librash e revistash në shtëpi botuese, apo Dhomën e Tregtisë dhe

Lexo më shumë
Qendra e “lindi” Teatrin apo Teatri e “lindi” Qendrën?

Qendra e “lindi” Teatrin apo Teatri e “lindi” Qendrën? 11

🕔11:41, 22.Jul 2018

Në shkrimin e të premtes “Zbulohet projekti i ‘Fushës’ me…” që bën fjalë mbi propozimet apo projektet që janë bërë nga ana e subjektit ndërtues (“Fusha”), dy autorët e saj nga agjensija “Birn”, ç’është e vërteta me emër në fushën

Lexo më shumë
Në autobusë dhe në ambjente publike me “veshje seksi” (?!)

Në autobusë dhe në ambjente publike me “veshje seksi” (?!) 23

🕔07:46, 18.Jul 2018

Teksa isha ulur në një ndenjëse të autobusit urban të Tiranës dhe po kontrolloja celularin, më tërhoqi vëmendjen një udhëtare që sapo hipi në njërën nga qëndresat. Por, me sa pashë, nuk isha befasuar vetëm unë, edhe të tjerë e

Lexo më shumë
Abuzive dhe kriminale ajo që po ndodh në Ulëz

Abuzive dhe kriminale ajo që po ndodh në Ulëz 6

🕔16:00, 14.Jul 2018

Pershendetje z.Thano Une qe po ju shkruaj jam Kol Rica nga Qyteza Ulez. Po ju shkruaj per H/C Ulzes dhe Shkopetit dhe impaktin qe ka patur shitja e tyre tek banoret e zones. Po flasim per dy H/C me te

Lexo më shumë
Dy xhepistë 70 vjeçarë, 28 vjet pas “ndërrimit të sistemit”

Dy xhepistë 70 vjeçarë, 28 vjet pas “ndërrimit të sistemit” 7

🕔17:47, 12.Jul 2018

I nderuar z.Thano Në moshën e tretë, njeriu shumë huqe të këqia i pret. Nga pjekuria, pamundësia e turpi nga shoqëria. Kjo është e përgjithshmja e jetës, por kur has tek e veçanta, në këtë të përgjithshme krejtësisht habitesh, të

Lexo më shumë