“Si ish-drejtor tri bankash, di se fitimi i vjetër nuk ngopet me fitim të ri, siç nuk ngopet deti me ujë”. Dy letrat e Dhimitër Paskos para vdekjes që duhen lexuar

“Si ish-drejtor tri bankash, di se fitimi i vjetër nuk ngopet me fitim të ri, siç nuk ngopet deti me ujë”. Dy letrat e Dhimitër Paskos para vdekjes që duhen lexuar 0

🕔17:25, 27.Jan 2021

  Shënim i Kryeredaktorit Botuar në DITA   Dhimitër Pasko (Mitrush Kuteli) me të drejtë është quajtur dhe është klasifikuar si “babai i prozës shqipe”. Veprat më kryesore të tij janë: Rrjedhin lumenjtë, Vjeshta e Xheladin Beut, Lasgush Poradeci (1937),

Lexo më shumë
Poeti për aktorin dhe artin: “… Salut Timo Flloko! Princ i Skenës…”

Poeti për aktorin dhe artin: “… Salut Timo Flloko! Princ i Skenës…” 2

🕔13:42, 27.Jan 2021

Nga NDOC LOGU -Shënime dhe komente për poemën e Hysni Milloshit: “Bisedë poetike me aktorin e madh Timo Flloko” dhe për teatrin e teatralet që na kthyen artin në kolerë.- Salut Timo Flloko! Besoj shumë, Thellë shpirtit tënd- stuhi e

Lexo më shumë
FOTO: Puthja e jetës, historia e fotografisë së rrallë që fitoi çmimin Pulitzer në vitin 1968. Ka miq që nuk janë miq dhe ka miq që janë më tepër se vëllezër

FOTO: Puthja e jetës, historia e fotografisë së rrallë që fitoi çmimin Pulitzer në vitin 1968. Ka miq që nuk janë miq dhe ka miq që janë më tepër se vëllezër 5

🕔11:11, 27.Jan 2021

Kjo foto e bërë nga Rocco Morabito më 1967  që u quajt “Puthja e jetës”, tregon dy elektriçistët Champion Randall dhe JD Thompson në majë të një shtylle elektrike. Ndërsa bënin kontrollin rutinë, Champion preku linjën e tensionit të ulët

Lexo më shumë
Një përplasje në rrjete sociale mes gazetarit Marin Mema dhe deputetes së PS-së dhe një replikë e profesor Pëllumb Xhufit: Ku përfunduan mbiemrat Gjoni e Gjini që popullonin dikur zonën e Dropullit?

Një përplasje në rrjete sociale mes gazetarit Marin Mema dhe deputetes së PS-së dhe një replikë e profesor Pëllumb Xhufit: Ku përfunduan mbiemrat Gjoni e Gjini që popullonin dikur zonën e Dropullit? 77

🕔02:02, 27.Jan 2021

  Nga Xhevdet Shehu Botuar në DITA Disa ditë më parë u transmetua dokumentari i radhës “Gjurmë Shqiptare” i gazetarit Marin Mema. Shtrohej pyetja nëse Dropulli ishte grek apo shqiptar, duke iu referuar regjistrave të vjetër osmanë në vitet 1500,

Lexo më shumë
Dy romane dhe nëntë recensa mbi Shqipërinë dhe shqiptarët nga dy miq amerikanë

Dy romane dhe nëntë recensa mbi Shqipërinë dhe shqiptarët nga dy miq amerikanë 1

🕔13:42, 26.Jan 2021

Prof. Dr. (Emeritus) Refik Kadija   Më 1927 u botua në Nju Jork nga shtëpia botuese Doubleday, Doran & Company një roman me temë shqiptare me titull “Fëmijët e shqiponjës së malit” (angl.Children of the Mountain Eagle”), me 328 faqe,

Lexo më shumë
Ismail Kadare ripropozohet për çmimin Nobel në Letërsi nga Akademia e Shkencave

Ismail Kadare ripropozohet për çmimin Nobel në Letërsi nga Akademia e Shkencave 10

🕔18:37, 25.Jan 2021

Akademia e Shkencave të Shqipërisë, përmes një komunikate në faqen zyrtare, ka bërë me dije se më 28 Janar, në nder të 85 vjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare, do të mbahet në sallën “Akademikët”, veprimtaria shkencore me temë “Ismail Kadare,

Lexo më shumë
Meta nderon Dhimitër Anagnostin me Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Meta nderon Dhimitër Anagnostin me Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” 4

🕔11:35, 23.Jan 2021

Presidenti Ilir Meta dekoron regjisorin dhe kineastin e shquar Dhimitër Anagnosti me Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në 85-vjetorin e lindjes së tij. I emocionuar regjisori I njohur falenderoi presidentin dhe të pranishmit për këtë ditë të veçantë. “Dua të falenderoj

Lexo më shumë
Ema Andrea rrëfen abuzimet me të: Më shihnin si target seksual dhe të droguar, nuk e dinin lodhjen time. Harrova të qaja dhe nisa nga e para

Ema Andrea rrëfen abuzimet me të: Më shihnin si target seksual dhe të droguar, nuk e dinin lodhjen time. Harrova të qaja dhe nisa nga e para 14

🕔19:46, 22.Jan 2021

Pjesë e emisionit “Historia ime” ka qenë aktorja e njohur Ema Andrea, një personazh me karakter të fortë dhe një njeri mjaft i dashur për publikun. Si rrallë herë ajo ka folur për jetën e saj private dhe vështirësitë që

Lexo më shumë
“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin” 10

🕔15:11, 21.Jan 2021

Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të

Lexo më shumë
Një letër e Moikomit për Çamërinë

Një letër e Moikomit për Çamërinë 1

🕔13:03, 21.Jan 2021

Enver Kushi ” Gjatë muajve mars – prill, kur ishim të mbyllur prej pandëmisë në arkivin tim modest gjeta letrat që miku im i shtrenjtë dhe i paharruar, Moikom Zeqo, më ka dërguar nga janari i vitit 1972 e deri

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim