FOTO: Shkrepjet e rralla të një fotografi që mbërriti në Shqipëri një vit pas pushtimit fashist: Këto ishin gratë shkodrane përgjatë viteve ‘40

FOTO: Shkrepjet e rralla të një fotografi që mbërriti në Shqipëri një vit pas pushtimit fashist: Këto ishin gratë shkodrane përgjatë viteve ‘40 30

🕔18:33, 26.Sep 2020

Këto fotografi të rralla ku shfaqen gratë shkodrane janë realizuar në vitin 1940 nga fotografi italian Giuseppe Massani. Masani u bë ithtar i lëvizjes fashiste dhe doli në pah me një album fotograk për Musolinin dhe fashizmin: La sua terra

Lexo më shumë
Dhërmiu, në gjurmët e historisë dhe të kujtimeve të trishta të Petro Markos

Dhërmiu, në gjurmët e historisë dhe të kujtimeve të trishta të Petro Markos 3

🕔13:58, 26.Sep 2020

  Sejdo Harka   Dhërmiu, kjo perlë e  rrallë e Rivierës shqiptare, është një nga dhuratat më të bukura që vetë Zoti e ka gdhendur me duart e tij magjike, jo vetëm për banorët e këtyre anëve, por dhe për gjithë

Lexo më shumë
Imazhi që rrugëton në historinë e jetës sonë…

Imazhi që rrugëton në historinë e jetës sonë… 0

🕔13:39, 26.Sep 2020

Anxhelo Xhaçka E shoh çdo mëngjes duke ngjitur sërish shkallët e Televizionit. Pastaj tek futet në korridorin e gjatë, për të përfunduar nëpër ato studiot që mbartin kujtimet e shumë viteve më parë. E ndjek gjithashtu në ritualin e përditshëm,

Lexo më shumë
INTERVISTË / Një film për krizën në çift: Kemi kaluar nga martesa si angazhim i përjetshëm, në një brez që nuk guxon të marrë vendime. Ka jetë të pasigurtë

INTERVISTË / Një film për krizën në çift: Kemi kaluar nga martesa si angazhim i përjetshëm, në një brez që nuk guxon të marrë vendime. Ka jetë të pasigurtë 5

🕔12:01, 26.Sep 2020

Nga Entela Resuli Sa herë që flitet në lajme mbi marrëdhëniet në çift, dashurinë, krizat dhe tradhtitë vëmendja është e lartë. Gjithmonë ka patur kuriozitet se si është ndërtuar marrëdhënia mes një burri dhe një gruaje, si ka lindur dashuria

Lexo më shumë
INTERVISTË: Agjenti i Sigurimit të Shtetit që mbajti fjalimin e përcjelljes në varrimin e Ahmet Zogut frymëzoi “Mërgatën e Qyqeve”

INTERVISTË: Agjenti i Sigurimit të Shtetit që mbajti fjalimin e përcjelljes në varrimin e Ahmet Zogut frymëzoi “Mërgatën e Qyqeve” 27

🕔02:10, 26.Sep 2020

Në një intervistë të gjatë botuar me dy pjesë në numrat e fundit të gazetës, foli për lexuesit ish-diplomati Hasan Luçi. Luçi, që në të vërtetë punonte për kundërzbulimin shqiptar të kohës, tregoi ndër të tjera historinë e Isuf Mullait,

Lexo më shumë
INTERVISTË: Historia e djalit të tregtarit të famshëm korçar dhe gjyshes së Blendi Fevziut. Gazetari e ‘fshiu’ nga dokumentari për Rakon, rrëfimi prekës i Aliqi Qirjakos

INTERVISTË: Historia e djalit të tregtarit të famshëm korçar dhe gjyshes së Blendi Fevziut. Gazetari e ‘fshiu’ nga dokumentari për Rakon, rrëfimi prekës i Aliqi Qirjakos 28

🕔20:10, 24.Sep 2020

Nga Entela Resuli 96-vjeçarja Aliqi Noçka Qirjako, vajza e tregtarit të famshëm korçar Rako Qirjako tregon historinë e familjes së saj. Jeta mes luksit ne vitet ‘20-‘30, rrënimi që pësuan pas viteve ’45 dhe çfarë ndodhi me vëllain e saj

Lexo më shumë
Homazh për një kinez të shquar, mik i Shqipërisë

Homazh për një kinez të shquar, mik i Shqipërisë 11

🕔14:00, 24.Sep 2020

Xhevdet Shehu Nëpërmjet një njoftimi të shkurtër, ish diplomati ynë në Kinë, Iljaz Spahiu, njoftoi dje ndarjen nga jeta të një miku të shquar të Shqipërisë, Wang Hongqi, ish-korrespondent i agjencisë kineze të lajmeve në Tiranë për më shumë se

Lexo më shumë
Problemi i bullizmit në shkollat tona

Problemi i bullizmit në shkollat tona 2

🕔13:25, 24.Sep 2020

Nga Dr. Aida Zhupa  Tashmë bullizmi nuk është më një term i panjohur, sepse të gjithë, në një formë apo në tjetrën, kanë dëgjuar mbi këtë dukuri shqetësuese. Bullizmin mund ta përcaktojmë si një formë dhune të shtrirë në kohë,

Lexo më shumë
Për një mik, për një koleg si Dhimitër Shtëmbari 

Për një mik, për një koleg si Dhimitër Shtëmbari 

🕔13:17, 24.Sep 2020

Në 75 vjetorin e lindjes Nga Bashkim Koçi Cili është “rrugëtari” 75 vjeçar Dhimitër Shtëmbari? Ai u lind në fshatin Pirrë të Lushnjes më 24 Shtator të vitit 1945 nga dy prindër myzeqarë, të cilët përpos thjeshtësisë, ndershmërisë dhe vendosmërisë

Lexo më shumë
INTERVISTA: Dha dorëheqje nga Akademia pas Nobelit për Handke, bashkëshorti i ambasadores suedeze: Ja pse i duhej Shqipërisë çmimi i Kadaresë!

INTERVISTA: Dha dorëheqje nga Akademia pas Nobelit për Handke, bashkëshorti i ambasadores suedeze: Ja pse i duhej Shqipërisë çmimi i Kadaresë! 16

🕔19:13, 23.Sep 2020

Kristoffer Leandoer është shkrimtar suedez. Në Tiranë ai njihet si burri i ambasadores suedeze, por Dritare.net mësoi për një detaj shumë interesant të jetës së tij. Në nëntor 2018, Kristoffer Leandoer u zgjodh anëtar i jashtëm i Komitetit Nobel për

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim