Gjeneral Ramohito: Ja debati e fyerjet mes Beqir Ballukut e Hrushovit në Mbledhjen e Traktatit të Varshavës

Gjeneral Ramohito: Ja debati e fyerjet mes Beqir Ballukut e Hrushovit në Mbledhjen e Traktatit të Varshavës 2

🕔23:59, 1.Mar 2013

Rrëfim i Gjeneralit 88 vjeçar për vitet e tij në Traktatin e Varshavës   Hrushovi akuzoi: “Ju shqiptarët thoni se jeni shqiponja mali, por mos harroni se dhe ato kanë foletë e tyre plot me fëlliqësira!”   (Vijon nga numri

Lexo më shumë
Gjeneral Ramohito: Incidenti në Zyrat e Traktatit të Varshavës me gjeneralët jugosllavë

Gjeneral Ramohito: Incidenti në Zyrat e Traktatit të Varshavës me gjeneralët jugosllavë 3

🕔10:27, 28.Feb 2013

Rrëfim i gjeneralit 88-vjeçar për karrierën e gjatë në ushtri   Ramohito: Shkak i sherrit, qëndrimi jonë për Bazën e Pashalimanit. Jugosllavët u vunë në shërbim të rusëve për të na detyruar të ndryshonim qëndrimin!   Ju pohuat se bëtë

Lexo më shumë
Gjeneral Ramohito: Inspektimi në Varshavë dhe sherri me gruan për ‘Misset‘ polake

Gjeneral Ramohito: Inspektimi në Varshavë dhe sherri me gruan për ‘Misset‘ polake 0

🕔15:04, 27.Feb 2013

Rrëfim i Gjeneralit 88 vjeçar për vitet e tij në Traktatin e Varshavës   “Pas debatit me rusët, gjenerali gjerman në Traktat tha: “Kisha dëgjuar për ju shqiptarët, por pashë sot se ju dini ta mbroni vendin tuaj!“   (Vijon

Lexo më shumë
Gjeneral Halim Ramohito: Ju rrëfej vitet e mia në Shtabin Ushtarak të Traktatit të Varshavës

Gjeneral Halim Ramohito: Ju rrëfej vitet e mia në Shtabin Ushtarak të Traktatit të Varshavës 1

🕔19:15, 26.Feb 2013

Rrëfim i Gjeneralit 88 vjeçar për jetën e tij, ushtrinë e burgun   “Isha vetëm 24 vjeç, më i riu ndër gjithë gjeneralët. Dashuria e vetme e rusëve për Shqipërinë, ishte Baza Ushtarake e Vlorës”   Gjeneral Halim Ramohito, një

Lexo më shumë
Përplasja për ‘Marshimin e zi’, Enver Hoxha anulon urdhrin e Mehmet Shehut për përsëritjen e tij

Përplasja për ‘Marshimin e zi’, Enver Hoxha anulon urdhrin e Mehmet Shehut për përsëritjen e tij 2

🕔12:43, 25.Feb 2013

Ditari i Skifter Këlliçit, pjesëmarrës në marshimin vdekjeprurës   Këlliçi: Megjithëse bilanci qe 4 të vdekur e dhjetëra të plagosur, Mehmet Shehu urdhëroi përsëritjen e marshimit e çoi në gjyq disa komandantë rezervistë!   Skifter Këlliçi   Është mesdita e

Lexo më shumë
Mehmet Shehu kërcënon 1500 rezervistët: Turpëruat emrin e ‘Brigadës Heroinë’, do shkoni në burg!

Mehmet Shehu kërcënon 1500 rezervistët: Turpëruat emrin e ‘Brigadës Heroinë’, do shkoni në burg! 0

🕔10:27, 24.Feb 2013

Ditari i Skifter Këlliçit, pjesëmarrës në marshimin vdekjeprurës   Këlliçi: Mbi 1500 vetë ishim të rreshtuar në periferi të Tiranës dhe prisnim gjykimin e Mehmet Shehut për shpartallimin e Brigadës së Parë në marshim!   (Vijon nga numri i kaluar)

Lexo më shumë
Fillim shkurti 1979, si u shpartallua Brigada e Parë dhe si humbën jetën 4 veta gjatë marshimit

Fillim shkurti 1979, si u shpartallua Brigada e Parë dhe si humbën jetën 4 veta gjatë marshimit 2

🕔13:46, 23.Feb 2013

Ditari i Skifter Këlliçit, pjesëmarrës në marshimin vdekjeprurës   Këlliçi: ’Dhjetëra të tjerë u plagosën. Mehmet Shehu, pas rikthimit në repart, kërkon dënime me burg e ndëshkime të tjera për shkaktarët!’   Skifter Këlliçi   (Vijon nga numri i kaluar)

Lexo më shumë
“Marshimi i zi”, banorët e Fushë-Studës na hapën portat e shpëtuan dhjetëra jetë njerëzish gjysmë të ngrirë

“Marshimi i zi”, banorët e Fushë-Studës na hapën portat e shpëtuan dhjetëra jetë njerëzish gjysmë të ngrirë 4

🕔15:35, 22.Feb 2013

Ditari i Skifter Këlliçit, pjesëmarrës në marshimin vdekjeprurës   “Mesnata e 31 janarit 1979. Mbi 1500 vetë të Brigadës së Parë, si pasojë e dimrit të ashpër dhe çorganizimit, mbetën mes maleve në mëshirë të fatit”   Skifter Këlliçi  

Lexo më shumë
Shkatërrimi i Brigadës së Parë Sulmuese në marshimin e vitit 1979 dhe ndëshkimet e Mehmet Shehut

Shkatërrimi i Brigadës së Parë Sulmuese në marshimin e vitit 1979 dhe ndëshkimet e Mehmet Shehut 3

🕔10:19, 21.Feb 2013

Ditari i shkrimtarit Skifter Këlliçi, pjesëmarrës në marshimin vdekjeprurës Gjatë marshimit Tiranë-Bizë-Martanesh-Fushë Studën, nga sfilitja, dëbora e dimri i ashpër, vdiqën 4 vetë e u plagosën dhjetëra të tjerë   Skifter Këlliçi Ishte një nga zboret (përgatitjet ushtarake) më të

Lexo më shumë
Kolonel Hysen Ymeri: Lufta në Kosovë, si vepruan zbuluesit shqiptar në front dhe prapavijë të ushtrisë serbe

Kolonel Hysen Ymeri: Lufta në Kosovë, si vepruan zbuluesit shqiptar në front dhe prapavijë të ushtrisë serbe 7

🕔15:42, 20.Feb 2013

Ushtarakët nga Shqipëria në çlirimin e Kosovës “Me veprime profesionale e të maskuara, kontrollonim çdo veprim të serbëve dhe siguronim evitimin e dëmeve nga bombardimet e forcave tona në front. Në fshatin Xhuxh, rrethuam e neutralizuam 30 ushtarë serbë”  

Lexo më shumë