Shqipëria, një brengë botërore

Shqipëria, një brengë botërore 0 Updated

🕔11:00, 24.May 2015

Libri “Nga Alpet në Egje”, botuar në vitin 1920 nga gazetari dhe shkrimtari i  njohur amerikan, Edwar Alexander Powell na sjell një panoramë të viseve dhe gjendjes shoqërore e politike të atyre viteve në Itali, Dalmaci, Mal të Zi, Shqipëri,

Lexo më shumë
Tony Hawks, reportazh për Shqipërinë

Tony Hawks, reportazh për Shqipërinë 0

🕔17:11, 22.May 2015

Është Tony Hawks një nga komedianët dhe tregimtarët e njohur në Britaninë e Madhe. Këto ditë e gjen në Shqipëri, që për herë të parë e vizitoi bashkë me komedianin e madh anglez Norman Wisdom, por që të gjithë e

Lexo më shumë
Sulë Harri, figurë e shquar e arsimit dhe didaktikës shqiptare

Sulë Harri, figurë e shquar e arsimit dhe didaktikës shqiptare 4 Updated

🕔11:53, 17.May 2015

Sulë Harri i përket atij brezi patriotësh që patën nderin dhe detyrën të çonin dhe të realizonin më tej atë që kishin nisur dhe projektuar rilindësit e mëdhenj për gjuhën dhe arsimin shqip, por edhe të shkonin më tej, duke

Lexo më shumë
Saranda, mes detit, historisë dhe…gjelbërimit

Saranda, mes detit, historisë dhe…gjelbërimit 0

🕔11:00, 17.May 2015

  “… Këtu në Sarandë ndodhet vendbanimi i ardhshëm i evropianëve, ndoshta pasuria më e madhe e Shqipërisë …”. Kështu shkruante në vitin 1936 një nga revistat e njohura në botë “National Geografik”. Vitet ikën dhe ja, 80 vjet më

Lexo më shumë
Baza tiranase e Ramush Haradinajt dhe dashuria e tij finlandeze

Baza tiranase e Ramush Haradinajt dhe dashuria e tij finlandeze 17

🕔12:44, 14.May 2015

Kanë kaluar 18 vite nga lufta e Kosovës dhe në mes të kryeqytetit, këto ditë, kemi zbuluar një shtëpi që nuk është si gjithë të tjerat. Pronari i saj është Agim Bushati, që këmbëngul ta thërrasësh Gimi. I lindur dhe

Lexo më shumë
EKSKLUZIVE / Ish-shefi i Sigurimit: Ngjarjen e ambasadave e organizoi Ramiz Alia dhe jugosllavët. Biseda e përgjuar me agjentin e UDB-së

EKSKLUZIVE / Ish-shefi i Sigurimit: Ngjarjen e ambasadave e organizoi Ramiz Alia dhe jugosllavët. Biseda e përgjuar me agjentin e UDB-së 36

🕔13:36, 12.May 2015

Ish zv.ministri i Brendshëm dhe kreu i Sigurimit të Shtetit në periudhën e fundit të regjimit komunist, Zylyftar Ramizi, ka dërguar në redaksi një material ku flitet për ngjarjet e ambasadave në 2 korrik 1990 në Tiranë. Ramizi deklaron se

Lexo më shumë
Bashkim Fishta: Si na torturonte në qeli Mehdi Bushati në vitin 1973

Bashkim Fishta: Si na torturonte në qeli Mehdi Bushati në vitin 1973 45

🕔14:33, 11.May 2015

Një nga të persekutuarit e diktaturës komuniste, Bashkim Fishta rrëfen par gazetën ‘DITA’ se çfarë ndodhi në burgun e Spaçit në majin e largët 1973, revoltën e të burgosurve dhe se si u pushkatuan pa gjyq katër të burgosur. Rreth

Lexo më shumë
Malëshova, “Bukuria që vret” e pllajave të Dhëmbelit

Malëshova, “Bukuria që vret” e pllajave të Dhëmbelit 1 Updated

🕔12:03, 10.May 2015

Kam ndjesitë dhe emocionet e mia sa herë që përmend krahinën e Malëshovës, vendin ku kam lindur dhe jam rritur, ndjesi dhe motive të cilat i kam shprehur në mënyra të ndryshme në tërë veprimtarinë dhe krijimtarinë time modeste letrare,

Lexo më shumë
Heshtje varri mbi dramën e një patrioti të madh

Heshtje varri mbi dramën e një patrioti të madh 0

🕔09:02, 10.May 2015

Gjithkush ka dashuruar qoftë dhe njëherë, dhe nga që mizoritë e jetës janë të paimagjinueshme, gjithë secili ka vuajtur romancën e vetë të dashurisë…Rasti i  heroit tonë, Qamil Panariti,  një luftëtari shqiptar  që dashuroi kur ishte 23 vjeç, dhe eshtrat 

Lexo më shumë
A është kjo ceremonia më e madhe e varrimit në histori!? (Video)

A është kjo ceremonia më e madhe e varrimit në histori!? (Video) 68

🕔19:12, 8.May 2015

Para 35 vitesh, në 4 maj u varros lideri i ish-Jugosllavisë, Josip Broz Tito. Të gjithë sllavët e jugut qanë me këtë rast. Përjashtim nuk bënë as shqiptarët. Në varrimin e tij morën pjesë përfaqësuesit e lartë të 120 shteteve

Lexo më shumë