Shqipëria në NATO: “Next time”

Shqipëria në NATO: “Next time” 6

🕔08:17, 24.Jul 2013

(Vijon nga dje) Kujtimet e ambasadorit 2002, PRANIMI NË NATO ― “A REASONABLE CHANCE” White House, 7 nëntor 2002. Për darkë, njerëzit e Protokollit më kishin caktuar të ulesha në të njëjtën tavolinë me z. Daniel Fried dhe ambasadoren e

Lexo më shumë
U internova si kushëri i Beqir Ballukut, vranishtjotët më trajtuan si bashkëfshatar

U internova si kushëri i Beqir Ballukut, vranishtjotët më trajtuan si bashkëfshatar 8

🕔16:55, 23.Jul 2013

Rrëfimi i 92-vjeçarit Xhemal Balluku, kushëri i Beqir Ballukut. Si më internuan në Vranisht të Vlorës pasi Beqir Balluku u pushkatua si armik. Si ma lehtësuan jetën mua e fëmijëve mikpritja dhe ndihma e vranishtjotëve, vitet e gjata mes tyre,

Lexo më shumë
Saga e Shtëpisë së Bardhë

Saga e Shtëpisë së Bardhë 32

🕔10:47, 23.Jul 2013

Ndryshe nga Presidenti Bill Clinton para tij, Presidenti George W. Bush pëlqente t’i kishte vazhdimisht miq në White House ambasadorët e huaj. Disa herë në vit. Në raste festash, por edhe pa ndonjë rast të veçantë. Vetëm një javë pasi

Lexo më shumë
Hoxha: Skandali, grekët dënojnë terroristët vrasës vetëm për armëmbajtje pa leje

Hoxha: Skandali, grekët dënojnë terroristët vrasës vetëm për armëmbajtje pa leje 4

🕔17:14, 18.Jul 2013

(Vijon nga numri i kaluar) Të vëna para presionit politik, strukturat shtetërore greke u hodhën në veprim duke deklaruar se do t’i shkonin deri në fund veprimtarisë kriminale të organizatës së njohur me emrin “MAVI”, ose ndryshe fronti për Çlirimin

Lexo më shumë
Hoxha: Pse dështoi më 18 mars 1995 sulmi i dytë i komandos greke mbi postën kufitare shqiptare

Hoxha: Pse dështoi më 18 mars 1995 sulmi i dytë i komandos greke mbi postën kufitare shqiptare 2

🕔16:15, 17.Jul 2013

Dosja ‘Masakra e Peshkëpisë” nga gazetari investigativ Artan Hoxha. Si u përgatit dhe pse dështoi paraditen e 18 marsit 1995 sulmi i dytë i komandos greke, celula e armatosur e organizatës ultra nacionaliste greke “MAVI” mbi postën kufitare shqiptare. Si

Lexo më shumë
Historia e rrallë e një partizani, një violinisti dhe Enver Hoxhës

Historia e rrallë e një partizani, një violinisti dhe Enver Hoxhës 13

🕔11:07, 16.Jul 2013

(Në vigjilje të 70-vjetorit të krijimit të Brigadës së Parë Sulmuese)  Në vigjilje të 70-të vjetorit të krijimit të Brigadës së Parë Sulmuese Heroinë,  gazeta “DITA” ofron për lexuesin, një rrëfim të veçantë, të shkëputur nga kujtimet e Heroit të

Lexo më shumë
Hoxha: Pas vrasjes së dy ushtarakëve, komando greke grabiti arsenalin luftarak të repartit

Hoxha: Pas vrasjes së dy ushtarakëve, komando greke grabiti arsenalin luftarak të repartit 0

🕔10:40, 16.Jul 2013

Dosja ‘Masakra e Peshkëpisë” nga gazetari investigativ Artan Hoxha. Çfarë ndodhi me nënoficerin e marrë peng deri në kufi nga komandot greke të “Pirro i Parë”. Cilat janë dëshmitë e masakrës së paralajmëruar nga qarqet shoviniste greke dhe pse u

Lexo më shumë
Dabaj: Qëndresa e bashkëluftëtarëve në burgjet e Jugosllavisë dhe roli në çlirimin e Kosovës

Dabaj: Qëndresa e bashkëluftëtarëve në burgjet e Jugosllavisë dhe roli në çlirimin e Kosovës 6

🕔11:46, 14.Jul 2013

Rrëfim i 75-vjeçarit Gjokë Dabaj nga Tivari, një nga ish-drejtuesit e organizatës patriotike “Liria” në vitin 1962 në ish-Jugosllavi. Hapja e Shqipërisë më 1990 dhe kontaktet e tij pas 3 dekadash me bashkëluftëtarët, roli i pjesëtarëve të organizatës “Liria” pas

Lexo më shumë
Dabaj: Takimi në Burrel me nënën pas 30 viteve, erdhi si turiste në Shqipëri

Dabaj: Takimi në Burrel me nënën pas 30 viteve, erdhi si turiste në Shqipëri 2

🕔11:08, 13.Jul 2013

Ekskluzive / Rrëfimi i 75-vjeçarit Gjokë Dabaj nga Tivari, një nga ish-drejtuesit e organizata patriotike ‘Liria’ në vitin 1962 në ish-Jugosllavi. Si i shpëtoi Dabaj dënimit për “Agjitacion e propogandë”, martesa me studenten nga Përmeti, dasma e veçantë në Korçë

Lexo më shumë
Dabaj: Më dërguan në internim në Tepelenë dhe më akuzuan për agjitacion e propagandë

Dabaj: Më dërguan në internim në Tepelenë dhe më akuzuan për agjitacion e propagandë 1

🕔17:12, 12.Jul 2013

Pas periudhës katër mujore të hetimit, Gjokë Dabaj dërgohet në internim në fermën e Beçishtit në Tepelenë. Tashmë, rrugët e rikthimit në vendlindje, në ish-Jugosllavi janë ndërprerë. Në Tepelenë detyrohet të bëjë punë ndër më të rëndat në bujqësi. Ndërkohë,

Lexo më shumë