Ju tregoj krimet e ballistëve gjatë luftës antifashiste

Ju tregoj krimet e ballistëve gjatë luftës antifashiste 5

🕔10:35, 19.Mar 2014

Në këtë vit që përkon me 70-vjetorin e çlirimit të atdheut nga pushtuesit nazifashistë, është e natyrshme që episode të asaj lufte dhe e vërteta themelore e saj të sillen në kujtesën e bashkëkohësve. Është një fat që shumë nga

Lexo më shumë
Fjalë lapidare të historisë

Fjalë lapidare të historisë 0

🕔12:51, 16.Mar 2014

 “OK”-ei Sipas një varianti shpjegimi, kjo fjalë ka lindur në Amerikën e Veriut në kohën e fushatave të evropianëve kundër popullsisë vendase, të ashtuquajtur indianë. Kur një komandant gjatë një inkursioni erdhi dhe u raportoi eprorëve të tij se detyra

Lexo më shumë
Në Bredh të Hotovës, ku Naim Frashërit, siç shkruan, “ia kishte ënda të prehej një copëz herë”!…

Në Bredh të Hotovës, ku Naim Frashërit, siç shkruan, “ia kishte ënda të prehej një copëz herë”!… 0

🕔12:34, 16.Mar 2014

Pasi ke hyrë 100-200 m në thellësi të pyllit, harron krejt realitetin nga vjen, je vërtet gojëhapur në një botë përrallash me atë panoramë që të del pa pritur para syve. Një njeriu të bredhur që vjen për herë të

Lexo më shumë
A e dini se?…

A e dini se?… 0

🕔12:32, 16.Mar 2014

…Çaplinin e vodhën në arkivol të vdekur! Çarl Çaplini, jo vetëm jetën, por edhe vdekjen e pati mes komedisë dhe tragjedisë.  Aktori i madh anglo- amerikan, Çarls Çaplin, që bëri epokë me filmat e tij komikë, por edhe me jetën

Lexo më shumë
Në histori…edhe paralelet “bashkohen”

Në histori…edhe paralelet “bashkohen” 2

🕔12:30, 16.Mar 2014

Nuk është as çudi dhe as rastësi, pasi historia njerëzore është e mbushur plot shembuj të tillë, është një luftë për pushtet që zhvillohet me të njëjtën mënyrë dhe me të njëtët mjete, një luftë që s’njeh moral dhe kufi.

Lexo më shumë
Shkencëtarja “spiune” që e adhuroi Shqipërinë deri në vdekje

Shkencëtarja “spiune” që e adhuroi Shqipërinë deri në vdekje 2

🕔12:25, 16.Mar 2014

Studiuesi i mirënjohur Shaban Sinani në një veprimtari kushtuar promovimit të librit shkrimtares amerikane, Rose Wilder Lane, ka thënë se nga gërmimi i tij nëpër arkiva, ka gjetur të paktën 25 gra e vajza të huaja, kryesisht angleze dhe amerikane,

Lexo më shumë
Mirënjohje Grigor Përliçevit të madh

Mirënjohje Grigor Përliçevit të madh 0

🕔12:44, 9.Mar 2014

 Ai që jep një farë kontributi sado modest dhe zbut disi marrëdhëniet tejet të tendosura midis Maqedonisë dhe Greqisë, edhe pse ka një shekull e ca që ka vdekur, është poeti i madh maqedonas, Grigor Perliçev. Perliçevi konsiderohet si babai

Lexo më shumë
Fjalë lapidare nga historia

Fjalë lapidare nga historia 0

🕔12:44, 2.Mar 2014

“Terra inkonjita” Fjalë për fjalë, tokë e panjohur. Doli si shprehje në Mesjetë në kohën e zbulimeve të lundërtarëve të mëdhenj të kontinentit të Amerikës. Sa pa u vendosur emri, quhej tokë e panjohur. Si shprehje përdoret shpesh në rastet

Lexo më shumë
Puka, një aventurë e bukur turistike

Puka, një aventurë e bukur turistike 2

🕔12:41, 2.Mar 2014

Nuk ka qenë vetëm ekzotika, por edhe bukuritë e rralla, që kanë çuar në Pukë, në zemër të Malësisë së Veriut, udhëtarë të huaj si Nopça, Edit Durham, Rose Lain, por edhe shumë shkodranë gjatë shekullit të kaluar etj. Dhe

Lexo më shumë
Gjeneral Gjilardi, një emër dhe një varr që meritojnë respekt dhe lule

Gjeneral Gjilardi, një emër dhe një varr që meritojnë respekt dhe lule 0

🕔12:23, 2.Mar 2014

Mbaj mend, kur isha i vogël, pleqtë e fshatit apo dhe miqtë që vinin në shtëpinë tonë në bisedat e tyre zinin shpesh herë në gojë emrin e çuditshëm të një ushtaraku të huaj, që kish vepruar në ato anë

Lexo më shumë

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin