Kolonel Malindi: Si u shpëtuam jetën 30 amerikanëve gjatë luftës dhe mbresat e takimit pas 52 viteve

Kolonel Malindi: Si u shpëtuam jetën 30 amerikanëve gjatë luftës dhe mbresat e takimit pas 52 viteve 2 Updated

🕔11:00, 3.Dec 2012

“Avioni me të cilin udhëtonin amerikanët më 10 nëntor 1943, u godit nga artileria gjermane dhe ra në tokë. Ne nxituam para gjermanëve dhe u shpëtuam jetën”   Një histori të rrallë të ndodhur gjatë luftës, Kolonel Skënder Malindi e

Lexo më shumë
Prek Kosuri: Në gjyq pohova se Mehmet Shehun e kanë vrarë dhe se populli vuan për bukën e gojës!

Prek Kosuri: Në gjyq pohova se Mehmet Shehun e kanë vrarë dhe se populli vuan për bukën e gojës! 0

🕔16:28, 1.Dec 2012

“Ish-drejtuesit e Televizionit Shtetëror që më denoncuan, i fal, por ata duhet të ndjejnë pendesë për torturat dhe presionin psikologjik që përballova për 8 muaj rresht në qeli!”   (Vijon nga numri i kaluar) Befasia e vënies në pranga dhe

Lexo më shumë
72-vjeçari Prek Kosuri: Kundërshtova ‘vetëvrasjen’ e Mehmet Shehut, provova 8 muaj tortura në qeli

72-vjeçari Prek Kosuri: Kundërshtova ‘vetëvrasjen’ e Mehmet Shehut, provova 8 muaj tortura në qeli 2

🕔15:16, 30.Nov 2012

“Më arrestuan pas denoncimit që bënë drejtuesit e televizionit. Edhe sot ruaj bindjen se Mehmet Shehun e kanë vrarë me qëllim eleminimin nga drejtimi i vendit”   Quhet Prek Kosuri dhe sapo i ka kaluar 72-vitet. Ka zbritur nga Dukagjini

Lexo më shumë
Dëshmitë e kriminalistëve Harito e Josifi mbi konkluzionet për vetëvrasjen e Mehmetit

Dëshmitë e kriminalistëve Harito e Josifi mbi konkluzionet për vetëvrasjen e Mehmetit 2

🕔16:05, 29.Nov 2012

  Dëshmitë sekrete në vazhdim, përkatësisht të ekspertit mjekoligjor Fatos Harito dhe kryetarit të degës së hetuesisë së Drejtorisë së Punëve të Brendshme Koço Josifi, japin detaje të reja dhe të panjohura lidhur me vetëvrasjen e Mehmet Shehut mesnatën e

Lexo më shumë
Arkivat sekrete për vdekjen e Mehmet Shehut, dëshmitë e hetuesve

Arkivat sekrete për vdekjen e Mehmet Shehut, dëshmitë e hetuesve 1

🕔18:54, 28.Nov 2012

“Të vetmit persona që u futën e dolën disa herë në studion që komunikonte me dhomën ku u gjet viktima ishin drejtori i Hetuesisë Elham Gjika dhe shoqëruesi personal i Mehmet Shehut, Ali Çeno”   Dëshmitë e panjohura të hetuesve(marrë

Lexo më shumë
Arkivat sekrete: Vetëvrasja e Mehmet Shehut, trupit të ish-Kryeministrit nuk iu krye autopsia

Arkivat sekrete: Vetëvrasja e Mehmet Shehut, trupit të ish-Kryeministrit nuk iu krye autopsia 0

🕔13:55, 27.Nov 2012

Dëshmi e Elham Gjikës, kreu i Hetuesisë:”Më urdhëroi Feçor Shehu të mos bëhej autopsia, sipas tij, urdhri ishte nga Komiteti Qendror i Partisë!”   Elham Gjika, kreu i Hetuesisë dhe përgjegjësi kryesor për hetimin e (vetë)vrasjes së Mehmet Shehut mesnatën

Lexo më shumë
Arkiva dhe dëshmi të panjohura: Çfarë ndodhi natën e (vetë)vrasjes së Mehmet Shehut më 17 dhjetor 1981

Arkiva dhe dëshmi të panjohura: Çfarë ndodhi natën e (vetë)vrasjes së Mehmet Shehut më 17 dhjetor 1981 0

🕔15:40, 26.Nov 2012

Mjeku personal dhe krye eksperti mjekoligjor në hetuesi:Mehmetin e gjetëm të pajetë në krevat, të gjitha veprimet në vendin e ngjarjes, u kryen në prezencë të Fiqiretes dhe Kadri Hazbiut   (Vijon nga numri i kaluar) Deklarimet e mjekëve personalë,

Lexo më shumë
100-vjetori i Pavarësisë; patrioti Rasih Dino, përfaqësuesi i Qeverisë së Ismail Qemalit në Paris

100-vjetori i Pavarësisë; patrioti Rasih Dino, përfaqësuesi i Qeverisë së Ismail Qemalit në Paris 0

🕔12:27, 23.Nov 2012

Ishte pjesëmarrës përkrah Ismail bej Vlorës në ngritjen e Flamurit më 1912 dhe përfaqësues dinjitos i Qeverisë së Vlorës në Paris   Rasih Dino, i biri i Abedin Dinos së parë dhe babai i piktorit Abedin Dino, mori pjesë në

Lexo më shumë
100-vjetori i Pavarësisë, qeveria ‘harron’ republikanin Fan Stilian Noli

100-vjetori i Pavarësisë, qeveria ‘harron’ republikanin Fan Stilian Noli 0

🕔12:34, 21.Nov 2012

Edhe pse ‘i lënë në hije’, periferik në aktivitetet e vlerësimet zyrtare në kuadër të 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë, figura dhe personaliteti i demokratit Fan Stilian Noli, ishte dhe mbetet një nga personalitetet më të njohura shqiptare që luftuan

Lexo më shumë
Shpallja e Pavarësisë, peripecitë e udhëtimit të Ismail Qemalit nga Durrësi në Vlorë

Shpallja e Pavarësisë, peripecitë e udhëtimit të Ismail Qemalit nga Durrësi në Vlorë 0

🕔14:51, 16.Nov 2012

Urdhri nga Janina për ekzekutimin e Ismail Beut, bëri që të ndryshoj itinerari i rrugëtimit. Qindra banorë të zonës shoqëruan Plakun e Flamurit.   Nëntori i vitit 1912 qe i ashpër. Ishin ditët e fundit të këtij muaji. Nga Durrësi drejt

Lexo më shumë