Kumbaro: Galeria Kombëtare nuk preket, por do rehabilitohet

Kumbaro: Galeria Kombëtare nuk preket, por do rehabilitohet 4

🕔14:48, 17.Jul 2018

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka folur sot në rubrikën “Opinion” të News24 për turizmin dhe risitë e këtij viti. Ajo u shpreh se ky sezon i ka kaluar pritshmëritë për nga fluksi i pushuesve, si dhe shtoi se organizimi

Lexo më shumë
Hapet festivali i skulpturës në Korçë

Hapet festivali i skulpturës në Korçë 1

🕔13:15, 17.Jul 2018

Edicioni i 9 i festivalit ndërkombëtar të skulpturës ka ngritur siparin edhe për këtë vit në Korçë. Në të marrin pjesë 5 artistë të huaj dhe një shqiptar, të cilët do të realizojnë për 10 ditë krijimet e tyre artistike

Lexo më shumë
Foto: Miqtë e kolegët i japin lamtumirën e fundit artistit Fadil Hasa

Foto: Miqtë e kolegët i japin lamtumirën e fundit artistit Fadil Hasa 3

🕔11:20, 17.Jul 2018

Artistë nga i gjithë vendi po i japin sot nderimet e fundit artistit Fadil Hasa në hollin e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës. Janë parë jo vetëm artistë por edhe përfaqësues të institucioneve, miq e të afërm në homazhet e

Lexo më shumë
Ndërroi jetë në Francë, mbërrin sot në Shqipëri trupi i mjeshtrit të kinemasë Ilia Tërpini

Ndërroi jetë në Francë, mbërrin sot në Shqipëri trupi i mjeshtrit të kinemasë Ilia Tërpini 5

🕔10:04, 17.Jul 2018

Një nga personazhet e rëndësishëm të historisë së kamerës e fotografisë shqiptare, Ilia Tërpini është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare në datë 13 korrik. Ai vdiq nga një sëmundje e papritur në Saint Julien të Francës. Trupi i Tërpinit

Lexo më shumë
“Dita zë fill”, filmi fitues i Festivalit Ballkanik në Pogradec

“Dita zë fill”, filmi fitues i Festivalit Ballkanik në Pogradec 1

🕔11:47, 16.Jul 2018

“Dita zë fill” është shpallur si filmi më i mirë në Festivalin Ballkanik. Kjo dramë është paraqitur me skenar dhe regji nga Gentian Koçi. Çmimet e tjera shkuan për produksionet që përfaqësonin Bullgarinë, Slloveninë, Maqedoninë, Greqinë etj. Pjesë e festivalit

Lexo më shumë
Ndahet nga jeta aktori i madh i humorit, Fadil Hasa

Ndahet nga jeta aktori i madh i humorit, Fadil Hasa 3

🕔10:43, 16.Jul 2018

  Aktori i madh i humorit Fadil Hasa, ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare. Fadil Hasa, ka qenë pjesë e estradës së Durrësit, ku luajti një numër rolesh. Gjithashtu ka marrë pjesë edhe në kinematografinë ku ka spikatur në role

Lexo më shumë
Miqësia e hershme e Luixhi Pirandelos me Xhuzepe Skiroin

Miqësia e hershme e Luixhi Pirandelos me Xhuzepe Skiroin 1

🕔12:50, 15.Jul 2018

  Figura të kulturës së diasporës shqiptare Nga Prof. Nasho Jorgaqi Në historinë e letërsisë shqiptare njihen tanimë lidhjet apo dhe miqësitë e disa shkrimtarëve shqiptarë me personalitete të shquara të letërsisë botërore. Mjaftojmë të kujtojmë kontaktet e J. de

Lexo më shumë
Shuhet Stan Dragoti, producenti i njohur hollivudian me origjinë shqiptare

Shuhet Stan Dragoti, producenti i njohur hollivudian me origjinë shqiptare 3

🕔10:19, 14.Jul 2018

Stan Dragoti artisti i njohur me origjinë shqiptare u shua në moshën 86 vjeçare në Los Angelos – Kaliforni. Stan Dragoti, njihet nga shqiptarët si shqiptari që “shembi” muret e Hollivudit, ose njeriu që bëri rizgjimin e ëndrrave Njujorkeze me

Lexo më shumë
Ndahet nga jeta operatori i njohur i filmave shqiptarë dhe Artisti i Merituar, Ilia Tërpini

Ndahet nga jeta operatori i njohur i filmave shqiptarë dhe Artisti i Merituar, Ilia Tërpini 8

🕔15:38, 13.Jul 2018

Ndërron jetë në moshën 82 vjeçare mjeshtri i madh i artit, kineasti i mirënjohur Ilia Terpini. Operatori i filmave Ilia Tërpini e ka nisur punën pikërisht nga Kinostudio. Tërpini ishte ‘Artist i merituar’, dhe ka ‘Medaljen e punës’, ‘Çmimin e

Lexo më shumë
Festivali i Teatrit në Butrint, pjesë edhe trupa nga Europa

Festivali i Teatrit në Butrint, pjesë edhe trupa nga Europa 3

🕔16:59, 12.Jul 2018

Edicioni i 16 i Festivalit Ndërkombëtar i Teatrit po zhvillohet në Butrint dhe në të marrin pjesë trupa nga Shqipëria, Maqedonia, Ukraina dhe Greqia. Drejtori i Festivalit, Alfred Bualoti tha për Top Channel se ndonëse janë përballur me një tkurrje

Lexo më shumë