Kur dhe hijes i bëjnë fresk

Kur dhe hijes i bëjnë fresk 0

🕔11:52, 6.Nov 2012

Aktori Astrit Çerma: “Para viteve ’90 ishin të paaftët e përgjegjshëm që drejtonin, sot janë të paaftët e papërgjegjshëm”  Shumë herë përmenden dhe vlerësohen emrat e regjisorëve, si: Lec Shllaku, Tomorr Shishmani, Spiro Duni, Adonis Filipi, po kështu të aktorëve

Lexo më shumë
Edmond Rrapi: “Të rinjtë janë bërë dembelë, i duan gjërat gati”

Edmond Rrapi: “Të rinjtë janë bërë dembelë, i duan gjërat gati” 1

🕔11:23, 5.Nov 2012

Nostalgjia e afro një shekulli traditë teatrore vjen në ditët e sotme ku vihet re edhe një lloj krize e arteve dhe teatrit në veçanti. Tashmë të jesh aktor nuk është zgjedhja e parë dhe kjo për shkak të ekonomisë

Lexo më shumë
Morri, parazit i keq, por dhe frymëzues!

Morri, parazit i keq, por dhe frymëzues! 0

🕔10:33, 5.Nov 2012

Kulturë urbane Në letërsi, në këtë hapësirë magjike botërash e marrëdhëniesh mes tyre, e hasim morrin dhe si frymëzim letrar, duke e breruar jo atë vetë, se sa vetë njeriun që dhe me këtë minikrijesë, yshtet të ketë një raport

Lexo më shumë
“Masakrat e andartëve grekë në Këlcyrë e Hormovë në 1913-n”

“Masakrat e andartëve grekë në Këlcyrë e Hormovë në 1913-n” 1

🕔00:22, 3.Nov 2012

Botohet pas 95 vjetësh “Barbaritë greke në Shqipëri” Autori i librit, Kosta Papa, u dënua me vdekje se publikoi këto fakte. Një kopje në bibliotekën e Kongresit Amerikan. Një dëshmitar i kohës flet për masakrat greke në Jug të Shqipërisë.

Lexo më shumë
Arena e Gjenevës pret 135 artistë shqiptarë, i ftuar tenori Saimir Pirgu

Arena e Gjenevës pret 135 artistë shqiptarë, i ftuar tenori Saimir Pirgu 0

🕔00:19, 3.Nov 2012

Në Arenën e Gjenevës, përpara një spektatori prej 6 mijë vetash do të prezantohet krijimtaria më e mirë e muzikës shqiptare. Më datë 4 nëntor, me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë, me ftesën e komunitetit të shqiptarëve në Zvicër, do

Lexo më shumë
SHPËRTHEN ARVIZU?

SHPËRTHEN ARVIZU? 0

🕔00:17, 3.Nov 2012

Një nismë e ambasadës amerikane me moton “Vepro tani’ po synon të zgjojë energji të fjetura të shoqërisë shqiptare në rrethanat e sotme. Veprimtaria është përuruar sot në Teatrin Kombëtar nën drejtimin e showman-it Adi Krasta, ku është lexuar një

Lexo më shumë
Kuvendi nderon gratë e shquara shqiptare

Kuvendi nderon gratë e shquara shqiptare 0

🕔23:30, 2.Nov 2012

Kuvendi i Shqipërisë ka nderuar sot gratë e shquara shqiptare. Me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli u ka dhuruar Botimin e Kuvendit të Shqipërisë, Dokumentetet e Themelimit të Shtetit Shqiptar. Topalli vlerësoi shumë rolin

Lexo më shumë
Ligji në Kuvend: Përgjimet, pakti PD-PS rrëzon Prokurorinë

Ligji në Kuvend: Përgjimet, pakti PD-PS rrëzon Prokurorinë 0

🕔22:14, 2.Nov 2012

Maxhoranca dhe opozita ndryshojnë ligjin, nuk pranohet kërkesa që të përgjojnë edhe prokurorët e rretheve. Maxhoranca dhe opozita shfuqizojnë nenin e propozuar nga Prokuroria. Hoxha: Kërkesë absurde. Maxhoranca dhe opozita i heqin të drejtën Prokurorisë së Përgjithshme që të autorizojë

Lexo më shumë