Shqiptarët, 170 vjet në shënjestër të qarqeve shoviniste greke

Shqiptarët, 170 vjet në shënjestër të qarqeve shoviniste greke 1

🕔14:25, 1.Jun 2014

Kanë kaluar 170 vjet që kur më 5 qershor të vitit 1844 kryeministri grek, Koleti formuloi dhe shpalli zyrtarisht programin politik ekspansionist, i cili hyri në histori me emrin “Megali Idea” (“Ideja e Madhe”). Sipas këtij programi, Greqia si trashëgimtare

Lexo më shumë
Xhevahir Spahiu, poeti me dy vendlindje

Xhevahir Spahiu, poeti me dy vendlindje 0

🕔14:11, 1.Jun 2014

Studentët e Univesitetit “Ismail Qemali” në Vlorë, nën kujdesin e Prof. Dr. Bardhosh Gaçe dhe pedagoges Edlira Duro (Çekrezi), organizuan një diskutim mbi librin e shkrimtarit Nuri Dragoj, kushtuar poetit të mirënjohur Xhevahir Spahiu. Diskutantët  thesuan se shkrimtari na ka

Lexo më shumë
Tre vëllezërit Tullga nga Korça që shpëtuan në “Titanik”

Tre vëllezërit Tullga nga Korça që shpëtuan në “Titanik” 4

🕔11:29, 1.Jun 2014

Para disa kohësh, shoku im historian, Vangjo Çifligu, ndërsa pimë kafe në një lokal pranë “Lëndinës së Lotëve” në Korçë, më rrëqeth me një ngjarje në kufijtë e të pabesueshmes. Ngjarja ka të bëjë me Titanikun. Nuk e fsheh gëzimin

Lexo më shumë
Historia e 49 ish-grevistëve të Valiasit dhe medaljeve të tyre me peshë 4.5 kg flori

Historia e 49 ish-grevistëve të Valiasit dhe medaljeve të tyre me peshë 4.5 kg flori 18

🕔12:21, 27.May 2014

Sot mbushen 6 ditë, që një grup protestuesish të mbështetur nga PD janë futur në një grevë urie në qendër të Tiranës. Ish-kreu i PD, Berisha e cilësoi grevën e tyre e “drejtë universale, si kontribut integrimi, si martirizim dhe

Lexo më shumë
Java kalendar (25-31 maj)

Java kalendar (25-31 maj) 0

🕔15:14, 25.May 2014

Njësia e parë e madhe e UNÇL 28 maj 1944 Formohet Divizioni I Sulmues, njësia e parë operative e Ushtrisë Nacionalçlirimtare Divizioni I Sulmues u formua mbi bazën e Brigadës së Parë, të Brigadës së Katërt dhe të Pestë Sulmuese

Lexo më shumë
Copëza Shqipërie në kopshtet e Bostonit

Copëza Shqipërie në kopshtet e Bostonit 0

🕔15:12, 25.May 2014

Gjatë një viti e gjysmë që jetoj në Boston, kam njohur mjaft shqiptarë, të vjetër e të rinj nga krahina të ndryshme të Shqipërisë dhe nga Kosova. Megjithë ingranimin në jetën e përditshme amerikane, me traditat e zakonet e saj,

Lexo më shumë
Bektashinjtë dhe revolucioni shqiptar

Bektashinjtë dhe revolucioni shqiptar 0

🕔15:09, 25.May 2014

Kur nacionalistët shqiptarë, në marrëveshje me xhonturqit përgatitën revolucionin kundër Abdyl Hamitit, nga radhët e bektashinjve dhe melamive në revolucion u bashkuan të rinjtë më entuziastë. Dhe kështu, ndërsa sektet masonike të Selanikut tërhiqnin drejt revolucionit të gjithë donmetë, ose

Lexo më shumë
Të huajt për Shqipërinë dhe shqiptarët

Të huajt për Shqipërinë dhe shqiptarët 0

🕔15:07, 25.May 2014

Para disa ditësh gazeta New York Times kishte botuar një shkrim, si gjithmonë të shkurtër, me një stil të vetin, me sentenca filozofike, por edhe me lëng humori. Ja si shkruhet në të: Ekziston një vend në Ballkan, i cili

Lexo më shumë
Rilind Shtëpia e Rilindësve

Rilind Shtëpia e Rilindësve 0

🕔15:04, 25.May 2014

Ka nëna heronjsh, ka edhe shtëpi-heroina. E tillë është kjo shtëpi e vëllezërve Frashëri, ngritur në vendlindjen e tyre. Cila si kjo i dha historisë shqiptare tre personalitete të fuqishme, tri mendje kaq të ndritura, tri zemra të mëdha?…Shtëpia e

Lexo më shumë
Frashëri, frymëmarrja historike e Shqipërisë në udhëkryq

Frashëri, frymëmarrja historike e Shqipërisë në udhëkryq 0

🕔15:02, 25.May 2014

Frashëri ka një histori të veçantë, që, siç është cilësuar nga njerëz të kulturës dhe dijes vendas dhe të huaj, i ngjan historisë kombëtare të Shqipërisë në miniaturë, me të gjitha meritat dhe me të gjitha fatkeqësitë e saj. Qyteti

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim