Poetët e suksesshëm nuk ju qëndrojnë strikt rregullave…i krijojnë ato !

Poetët e suksesshëm nuk ju qëndrojnë strikt rregullave…i krijojnë ato ! 1

🕔13:13, 26.Jun 2020

Reshida Çoba          Kur Marilyn Mountain, poetja më e njohur e Haikut botëror, solli përmbysje të mëdha të rregullave, duke futur dhe politikën në Haiku, Profesori i Haikut Shirone i shkroi, “Ju i përkisni asaj kategorie, ku poetët e suksesshëm nuk

Lexo më shumë
Kënga folklorike gjirokastrite, një vlerë e shtruar e artit tonë popullor e kombëtar.

Kënga folklorike gjirokastrite, një vlerë e shtruar e artit tonë popullor e kombëtar. 3

🕔13:10, 26.Jun 2020

Shënime për librin “Erëza malore” të studiuesit Alqi Jani Prof.As.Dr. Agron Agolli  Me autorin e këtij libri me këngë folklorike popullore të rrethit të Gjirokastrës, “Mësuesin e Merituar” dhe studiuesin e njohur Alqi Jani, kam njohje të vjetër, gadi mbi

Lexo më shumë
Zbulohen rrënoja në Belsh/ Mendohet se është stacion qëndrimi në rrugën Egnatia

Zbulohen rrënoja në Belsh/ Mendohet se është stacion qëndrimi në rrugën Egnatia 1

🕔13:06, 25.Jun 2020

Rreth 3 km larg qytetit të Belshit në fshatin rrasë, teksa punonin tokat e tyre, banorët kanë rënë në gjurmët e rrënojave që mendohen t’i përkasin një qyteze antike. Sipas arkeologëve, pjesa e zbuluar duket se është një stacion qëndrimi

Lexo më shumë
Nderim në 100 vjetorin e lindjes të etnomuzikologut të madh Ramadan Sokolit

Nderim në 100 vjetorin e lindjes të etnomuzikologut të madh Ramadan Sokolit 1

🕔12:51, 25.Jun 2020

Në mjediset e gjelbëruara të Presidencës, u organizua një ceremoni e thjeshtë, por impozante për nga përmbajtja dhe vlerësimi, me rastin e 100 vjetorit të lindjes të  etnomuzikologut të shquar Prof. Ramadan Sokolit. Prof. Sokoli do të mbetet një fenomen

Lexo më shumë
“Sa më shumë po i njoh këta sundimtarët e sotëm aq më i virtytshëm po më del Enver Hoxha”. Romani i ri i Rexhep Qoses dhe ditëlindja e tij e 84-t

“Sa më shumë po i njoh këta sundimtarët e sotëm aq më i virtytshëm po më del Enver Hoxha”. Romani i ri i Rexhep Qoses dhe ditëlindja e tij e 84-t 69

🕔05:34, 25.Jun 2020

Nga Xhevdet Shehu   Sot, Prof. Rexhep Qosja ka ditëlindjen. Mbush 84 vjeç. Është një rast sa për t’i uruar jetë të gjatë dhe shëndet Profesorit, aq dhe për të bërë një vlerësim të punës së tij të madhe dhe

Lexo më shumë
Me Moikomin në vitet studentore

Me Moikomin në vitet studentore 12

🕔13:48, 24.Jun 2020

Enver Kushi Në agimin e fillim javes së shkuar, më 15 qershor, kur copat e fundit të natës po kapërxenin malin e Dajtit, ndërroi jetë Moikom Zeqo, miku im i shtrenjtë dhe i paharruar … Ishte zëri ngashëryes i Lidës,

Lexo më shumë
Pasojat e tërmetit/ Nënshkruhet marrëveshja, SHBA 800 mijë dollarë për restaurimin e monumenteve të kulturës

Pasojat e tërmetit/ Nënshkruhet marrëveshja, SHBA 800 mijë dollarë për restaurimin e monumenteve të kulturës 7

🕔19:06, 23.Jun 2020

Ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim nënshkroi një grant prej pothuajse 800 mijë dollarë të Fondit të Ambasadorëve për Trashëgiminë Kulturore, për restaurimin e fortifikimeve në Krujë, Durrës, dhe Prezë, të cilat u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit. Kim ka vizituar

Lexo më shumë
KA VDEKUR NJË NJERI (Mbi pyetjen: Pse nuk i dërgoi Rama dhe PS telegram ngushëllimi familjes së të ndjerit Moikom Zeqo)

KA VDEKUR NJË NJERI (Mbi pyetjen: Pse nuk i dërgoi Rama dhe PS telegram ngushëllimi familjes së të ndjerit Moikom Zeqo) 46

🕔15:49, 23.Jun 2020

Nga Viktor Malaj   Më 15 qershor vdiq një njeri. Po atëhere, çfarë?- do të thotë ndokush,- njerëz vdesin çdo ditë. Kjo është jeta. Po, është e vërtetë se njerëz të moshave të ndryshme vdesin çdo ditë dhe kështu do

Lexo më shumë
Lumi Vjosa, “Diga apo lumë i Egër”        

Lumi Vjosa, “Diga apo lumë i Egër”         1

🕔13:27, 23.Jun 2020

Intervistë me Kujtim Bektash Çela    Intervistoi: Ing. Frano Koka, Virxhinia  USA    Zoti Kujtim, ju jeni një ndër projektuesit më të vjetër në Shqipërinë tonë, me një veprimtari të gjerë jo vetëm në fushën e projektimeve, por dhe një studjues

Lexo më shumë
Nderim antifashistit të madh Moikom Zeqo!

Nderim antifashistit të madh Moikom Zeqo!

🕔13:07, 22.Jun 2020

Xhelal Gjeçovi, SHBA Një lajm i trishtuar. Nga këtu larg në SHBA ku jam, sapo hapa “Ditën”, si zakonisht, pashë njoftimin tejet të trishtueshëm për humbjen e Moikomit të dashur. Është një humbje e rëndë për familjen e miqtë e

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim