“Ditënetët e librit”, një festival i gjallë 4-ditor në Tiranë

“Ditënetët e librit”, një festival i gjallë 4-ditor në Tiranë 0

🕔21:21, 15.May 2018

Më shumë se 70 aktivitete mbahen në Tiranë në Muzeun Historik Kombëtar në datat 16-20 maj. Ditënetët e librit”, festivali që do të mbahet në MHK është ngjarja që mëton të bëjë bashkë dhe fuqizojë trinomin “Autor – Botues –

Lexo më shumë
“Mam, prova se më ke dashur vërtet, fillon tani”/ Pas humbjes së të birit, reagon Flutura Açka

“Mam, prova se më ke dashur vërtet, fillon tani”/ Pas humbjes së të birit, reagon Flutura Açka 6

🕔10:44, 15.May 2018

Reagon për herë të parë shkrimtarja Flutura Açka pas humbjes së parakohshme të të birit në moshën 18-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje. Përmes një rrëfimi prekës, shkrimtarja zbulon edhe fjalët inkurajuese të të birit. “Mam, prova jote se më

Lexo më shumë
Mjeshtri i maskave veneciane në Tiranë

Mjeshtri i maskave veneciane në Tiranë 1

🕔18:27, 14.May 2018

Mjeshtri i maskave veneciane, Guerrino Lovato, gjendet sot në Tiranë përpara një publiku të mbledhur në Muzeun Historik Kombëtar. Lovato është pikërisht mjeshtri i cili ka punuar shumë nga maskat e filmit hollywoodian “Eyes Wide Shut”. Ai është shprehur i

Lexo më shumë
FOTO: Në Libohovë e kishin marrë kalanë nga… brenda

FOTO: Në Libohovë e kishin marrë kalanë nga… brenda 2

🕔17:00, 14.May 2018

Entela Resuli Për të shkuar në Libohovë të Gjirokastrës, sa lë pas rrugën nacionale të shoqëron gjelbërimi.  Ndjen freskinë dhe aromën e barit. Dalëngadalë të shfaqen shtëpitë me avlli të mbushura me trëndafila, bahçe të punuara dhe njerëz që kujdesen

Lexo më shumë
Varret ilire të Selcës/ Kumbaro: 250 mijë euro investim për rehabilitimin e tyre

Varret ilire të Selcës/ Kumbaro: 250 mijë euro investim për rehabilitimin e tyre 3

🕔14:43, 14.May 2018

Varret ilire të Selcës do t’i nënshtrohen rehabilitimit të tyre pas dekadave të tëra të lëna në harresë të plotë, pa asnjë lloj investimi. Lajmin e mirë për këtë trashëgimi unikale e ka dhënë ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro e

Lexo më shumë
Mungon kritika, por a kemi në të vërtetë letërsi?

Mungon kritika, por a kemi në të vërtetë letërsi? 3

🕔12:08, 14.May 2018

Çapajev Gjokutaj Mungon kritika, qarje e qëmotshme, gati-gati refren në ligjërimin tonë për letërsinë. Përtej ankimit dhe qarjes, është mbase më konstruktive të kërkojmë shkaqet. Mungon kritika, po a ekziston leximi? Ka rënë dukshëm, thonë disa, brezi i ri nuk

Lexo më shumë
Dy romane të Luan Starovës në bullgarisht

Dy romane të Luan Starovës në bullgarisht 0

🕔10:52, 14.May 2018

Rusana Bejleri Një lajm i bukur vjen për kulturën shqiptare nga Sofia. Më 10 maj, në orën 18, në sallën e madhe të Akademisë së Shkencave të Bullgarisë u bë paraqitja e dy romaneve të Luan Starovës “Babilonasit e Ballkanit”

Lexo më shumë
Italia 0 pikë për Shqipërinë në Eurovision, Ermal Meta: Nuk i kuptoj…

Italia 0 pikë për Shqipërinë në Eurovision, Ermal Meta: Nuk i kuptoj… 6

🕔09:26, 14.May 2018

U komentua shumë fakti që Italia vlerësoi me 0 pikë këngëtarin Eugent Bushpepa në Eurovision. Edhe pse 12 pikët e vendit tonë shkuan për shtetin italian, Italia mesa duket nuk e pa të arsyeshme të vlerësonte me pikë këngën “Mall”.

Lexo më shumë
Me shqiptarët e shumtë të Turqisë

Me shqiptarët e shumtë të Turqisë 6

🕔13:28, 13.May 2018

  Malli i Shqipërisë Prof. Nasho Jorgaqi Njerëzia kishin mbushur plot e përplot shkallët e gurta të teatrit veror. Përreth sapo kishte rënë mbrëmja, një mbrëmje e ngrohtë vere. Nga gryka e Bosforit vinte herë pas here një puhi nga

Lexo më shumë
Shtimi i jetës kulturore në kryeqytet, Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Kulturës marrëveshje bashkëpunimi

Shtimi i jetës kulturore në kryeqytet, Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Kulturës marrëveshje bashkëpunimi 1

🕔12:50, 13.May 2018

  Shtimi i aktiviteteve artistike e kulturore në kryeqytet janë thelbi i marrëveshjes së bashkëpunimit të nënshkruar nga Bashkia e Tiranës, Ministria e Kulturës dhe Ekphrasis Studio. Kjo marrëveshje synon përfshirjen e komuniteteve në zhvillimin e politikave për artin publik,

Lexo më shumë