Studiuesi i huaj gjen gjurmë të homoseksualizmit në këtë pikturë të realizmit socialist shqiptar

Studiuesi i huaj gjen gjurmë të homoseksualizmit në këtë pikturë të realizmit socialist shqiptar 21

🕔11:42, 28.Nov 2018

Tomasz Kamusella nga Universiti i St Andrews vizitoi në ditët e fundit të nëntorit 2015 Shqipërinë dhe Kosovën duke mbajtur një sërë ligjëratash për nacionalizmin gjuhësor. Ai vizitoi edhe Galerinë e Arteve në Tiranë, ku i ka bërë shumë përshtypje

Lexo më shumë
Fehmiu e Xheva i kanë tejkaluar të gjitha figurat e mëdha të luftëtarëve të çlirimit të atdheut

Fehmiu e Xheva i kanë tejkaluar të gjitha figurat e mëdha të luftëtarëve të çlirimit të atdheut 3

🕔13:03, 27.Nov 2018

22 shtatori i vitit 2018 shënoi 20 vjetorin e rënies heroike të veprimtarit të madh kombëtar, ilegalit me konspiracion të çeliktw, organizatorit e udhëheqësit të shkëlqyer të lëvizjes kombëtare politike klandestine në Kosovë, kryetarit të Lëvizjes Popullore të Kosovës në Gjermani, gjeneralit

Lexo më shumë
Ekspozita e Agim Sulajt; Piktori paraqet punimet me temë historike

Ekspozita e Agim Sulajt; Piktori paraqet punimet me temë historike 2

🕔20:34, 26.Nov 2018

Agim Sulaj i ka lënë në Itali valixhet e karikaturave, dhe ka ardhur në Shqipëri tërësisht si piktor në ciklin e tretë të Rrënjëve duke u përqendruar tërësisht tek historia në këtë muaj historik. Agim Sulaj i ka lënë në

Lexo më shumë
Ndahet nga jeta regjisori italian, Bernardo Bertolucci

Ndahet nga jeta regjisori italian, Bernardo Bertolucci 0

🕔11:36, 26.Nov 2018

Është shuar në moshën 77-vjeçare Bernardo Bertolucci, një nga regjisorët më të shquar të kinemasë italiane dhe jo vetëm. Regjisori i filmit të famshëm “Tango e fundit në Paris” ndërroi jetë në Romë, pas një sëmundjeje të rëndë. Një mjeshtër

Lexo më shumë
“Udhëtimi i fundit me Agim Qiriaqin, si vdiq në vetmi tue iu dridhë duar e kamë”

“Udhëtimi i fundit me Agim Qiriaqin, si vdiq në vetmi tue iu dridhë duar e kamë” 3

🕔20:05, 25.Nov 2018

Nga Çun Lajçi Kisha xhiruar film plot tre muaj me aktorin Qiriaqi që kurrë ma parë s’e kisha takuar. Ishim ba miq dhe na dukej se gjithë jetën kishim punua s’bashku, aq shumë u përafruam me njeni tjetrin. E takova

Lexo më shumë
Lexuesi i vërtetë e braktis Shqipërinë!

Lexuesi i vërtetë e braktis Shqipërinë! 4

🕔18:26, 25.Nov 2018

Nga Rezart Palluqi Një shkrimtar, zakonisht nuk mund të krijojë vepra dinjitoze nëse ai vuan për bukën e gojës, ndeshet me probleme jashtëzakonisht serioze familjare ose vuan prej ndonjë sëmundjeje të rëndë. Atëherë përse u dashkërka të kërkojmë prej shqiptarëve

Lexo më shumë
Ermonela Jaho: Shpirti im është i zhveshur kur këndoj

Ermonela Jaho: Shpirti im është i zhveshur kur këndoj 5

🕔17:41, 25.Nov 2018

Si një fëmijë i rritur pas Perdes së Hekurt, pikëtakimi i sopranos shqiptare me operan ishte i kufizuar. Por, kur ishte 13 vjeç, i vëllai e mori me vete të shihte “La Traviata” dhe shpirti i saj nisi të fluturojë.

Lexo më shumë
Përse në Shqipëri lexohet pak?

Përse në Shqipëri lexohet pak? 12

🕔09:49, 25.Nov 2018

Interesi i shqiptarëve për të lexuar mbetet i vakët. Loreta Berhami, drejtuese e shtëpisë botuese “Pegi”, shprehet se pjesërisht kjo varet nga fakti që jemi komb i vogël, por jo vetëm. Por, ajo shton se ka edhe kombe të tjera,

Lexo më shumë
FOTO: Zbulim i rrallë në Egjipt, një varr, sarkofagë e artefakte të lashta

FOTO: Zbulim i rrallë në Egjipt, një varr, sarkofagë e artefakte të lashta 0

🕔22:30, 24.Nov 2018

Egjipti zbuloi të shtunën një varr të lashtë, sarkofagë dhe artefakte të gjetura në nekropolin e Thebanit të Al-Assasif në qytetin jugor të Luxor. Në një ceremoni përpara tempullit të Mbretëreshës Hatshepsut, Ministri i Antikiteteve Halid el-Anani njoftoi se arkeologët

Lexo më shumë
Letërsia shqipe e Maqedonisë, mes dy “vëllezërve të mëdhenj”, Shqipëri, Kosovë

Letërsia shqipe e Maqedonisë, mes dy “vëllezërve të mëdhenj”, Shqipëri, Kosovë 0

🕔19:50, 24.Nov 2018

Përfaqësimi institucional i Maqedonisë në edicionin e 25-të të Panairit Ndërkombëtar të Tiranës Klik Ekspo Group, u realizua përmes Ministrisë së Kulturës së Maqedonisë, e cila në bashkëpunim me Klik solli një temë interesante që lidhej me bashkëpunimin e Letërsisë

Lexo më shumë