Këngët e panjohura të Tefta Tashkos, ekspozohen në Korçë disqet e 1942-shit

Këngët e panjohura të Tefta Tashkos, ekspozohen në Korçë disqet e 1942-shit 1

🕔21:00, 29.Dec 2018

Gjashtë këngë të Tefta Tashko Koços, të panjohura më parë, regjistruar në tre disqe në vitin 1942 në Milano, janë sjellë në Korçë. Këngët janë regjistruar nga shtëpia diskografike “Columbia” dhe disqet tani janë vendosur në Muzeun Kombëtar të Arsimit.

Lexo më shumë
Është detyrimi i eternitetit që kemi ndaj figurave të tilla

Është detyrimi i eternitetit që kemi ndaj figurave të tilla 2

🕔16:19, 29.Dec 2018

Nga Raimonda MOISIU Korca ime/jonë përjetoi në një ceremoni mbresëlënëse dhe e organizuar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë Z. Ilir Meta dhe Kryetari i bashksë Korçë z. Sotiraq Filo, të cilët vlerësuan e dekoruan disa sportistë të shquar të

Lexo më shumë
Meta vlerëson basketbollistët e ekipit “Partizani” të vitit 1968

Meta vlerëson basketbollistët e ekipit “Partizani” të vitit 1968 2

🕔20:20, 28.Dec 2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësoi sot me anë të një ceremonie të veçantë, ekipin e basketbollit “Partizani” për meshkuj të vitit 1968  me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” me motivacionin: “Për përfaqësimin e shkëlqyer të basketbollit shqiptar në

Lexo më shumë
Letërsia në zi, ndahet nga jeta shkrimtari i njohur izraelit Amos Oz

Letërsia në zi, ndahet nga jeta shkrimtari i njohur izraelit Amos Oz 0

🕔17:07, 28.Dec 2018

Amos Oz, një nga shkrimtarët më të famshëm dhe të përkthyer të Izraelit në të gjithë botën, vdiq në moshën 79 vjeçare. Ai ishte i sëmurë me kancer. Mediat lokale kanë bërë të ditur lajmin. “Babai im i dashur vdiq

Lexo më shumë
Sofokli Gjermënit i fliste edhe heshtja

Sofokli Gjermënit i fliste edhe heshtja 9

🕔12:03, 28.Dec 2018

Nga Dhimitër Shtëmbari Jetën e bëjmë nga ato që japim, jetesën e bëjmë nga ato që marrim/ Çurçilli Zbritur nëpërmjet shkallëve të imagjinatës në vitet tetëdhjetë, kujtojmë me respekt të veçantë, mes shumë të tjerëve, vërsnikët tanë Gjermëni, intelektualë të

Lexo më shumë
Gëzuar Vitlindjet dhe Krishtin e ri (Bisedë me Zylon Jr në klubin Dritëro)

Gëzuar Vitlindjet dhe Krishtin e ri (Bisedë me Zylon Jr në klubin Dritëro)

🕔15:08, 27.Dec 2018

Xhevdet Shehu Nuk mund ta fsheh edhe më tej faktin se kam fatin të takohem herëpashere me Zylo Kamberin Junior. Dhe takohem në Klubin e mirënjohur në qendër të Tiranës që mban emrin e shkrimtarit që përjetësoi Zylon e madh.

Lexo më shumë
Një kujtim me Zef Prendin

Një kujtim me Zef Prendin 3

🕔14:58, 27.Dec 2018

-Mesazh për miqësinë – Nga Bedri Islami Për ata që nuk e kanë njohur: Zef Prendi, kryetari më jetëgjatë i pushtetit në atë rreth verior, ishte nga Rrape e Pukës, një fshat malor, me disa lugina të gjelbëra dhe, dikur,

Lexo më shumë
4 organizata ndërkombëtare, thirrje Ramës: Tërhiqu nga “Antishpifja”

4 organizata ndërkombëtare, thirrje Ramës: Tërhiqu nga “Antishpifja” 9

🕔17:24, 26.Dec 2018

Katër organizata i kanë dërguar kryeministrit Edi Rama e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, një letër të hapur ku i kërkojnë tërheqjen nga ligji për regjistrimin, mbikëqyrjen, gjobitjen e mbylljen e portaleve online. Kjo iniciativë është prezantuar pak kohë më

Lexo më shumë
Mbyllja e Vitit të Skënderbeut me shqiptarët e Kroacisë

Mbyllja e Vitit të Skënderbeut me shqiptarët e Kroacisë 2

🕔13:28, 26.Dec 2018

Prof. Xhevat Lloshi Sipas njehsimeve të përafërta, sot në Kroaci ka rreth njëzet mijë shqiptarë. Pjesa më e madhe e tyre kanë ardhur në kohën e Luftës së Dytë Botërore dhe në kohën e luftës së fundit në Kosovë. Sot

Lexo më shumë
Fotografia e dëshmorit

Fotografia e dëshmorit 4

🕔15:16, 25.Dec 2018

Agim Vinca «Ju pat lindur nëna për një botë të re, lule, more trima, që ratë për atdhe…» Vitin e kaluar rashë në spital për shkak të një infeksioni. Mjeku që më pranoi, një burrë i gjatë, shtatlartë, rreth 50

Lexo më shumë