Djali i Mihal dhe Edi Luarasit, Ramës: Mos i shtrembëro fjalët e babait

Djali i Mihal dhe Edi Luarasit, Ramës: Mos i shtrembëro fjalët e babait 13

🕔21:03, 4.Aug 2019

Elton Luarasi, djali i Edi dhe Mihal Luarasit kërkon restaurimin e Teatrit Kombëtar, por është kundër ndërtimit të shumëkatëshëve në atë zonë. Ai thotë: “Vitet e fundit ka ndodhur një bjerrje e arteve shqiptare dhe babai im ka qenë një

Lexo më shumë
“Partia ime është arti im. Teatri ka nevojë për operacion”

“Partia ime është arti im. Teatri ka nevojë për operacion” 68

🕔11:14, 4.Aug 2019

Aktorja Roza Anagnosti, teksa e konsideroi të vështirë mbajtjen e një fjalimi, i quajti qëndrestarë të gjithë ata që po mbrojnë TK. “Partia ime është arti im, prandaj të mos i ngatërrojmë gjërat. Kjo është memorie, është histori. Nuk ke

Lexo më shumë
Nga rruga krijuese e shkrimtarit Sterjo Spasse (1914-1989)

Nga rruga krijuese e shkrimtarit Sterjo Spasse (1914-1989) 4

🕔09:24, 4.Aug 2019

Nga prof. Nasho Jorgaqi Rëndësia dhe vendi që zë një shkrimtar në historinë e letërsisë, varen dhe përcaktonhen nga kontributi kryesor që ai ka dhënë në zhvillimin e saj. Sterjo Spasse është një nga ata krijues, emri dhe vepra e

Lexo më shumë
Piktura “Madonna” e Leonardo Da Vinçit dhe stërmbesa e Gjergj Arianitit

Piktura “Madonna” e Leonardo Da Vinçit dhe stërmbesa e Gjergj Arianitit 1

🕔09:48, 3.Aug 2019

Dr. Dorian Koçi Në datën 22 korrik Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës organizuan ekspozitën “Leonardo – Opera Omnia”, të kuruar nga historiani i artit prof. Antonio Paolucci dhe e prodhuar nga RAICom. Ekspozita – e

Lexo më shumë
“Elvisi kthehet në shtëpi”, filmi shqiptar merr çmimin special në Portugali

“Elvisi kthehet në shtëpi”, filmi shqiptar merr çmimin special në Portugali 0

🕔23:35, 2.Aug 2019

“Elvisi kthehet në shtëpi”, filmi me regji të Fatmir Koçit, është vlerësuar me çmimin special të jurisë, në edicionin e 23-të të AVANCA Film Festival, në Portugali. Pas përzgjedhjes në 20 kompeticione zyrtare, ky është vlerësimi i 8-të ndërkombëtar për

Lexo më shumë
Rama vijon postimet: Edhe “profili jashtë kornizave” pro ndërtimit të Teatrit të ri

Rama vijon postimet: Edhe “profili jashtë kornizave” pro ndërtimit të Teatrit të ri 11

🕔15:04, 2.Aug 2019

Ashtu siç ka bërë prej ditësh, edhe këtë të premte kryeministri Edi Rama ka postuar në rrejtet sociale mendimet dhe statuset e artistëve dhe aktorëve që janë pro prishjes së godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar. Ditën e sotme, kryeministri Rama

Lexo më shumë
Zbulohet art i hershëm shkëmbor gjatë hapjes së rrugës në Mirditë

Zbulohet art i hershëm shkëmbor gjatë hapjes së rrugës në Mirditë 9

🕔16:08, 1.Aug 2019

Ndërsa po punohej për hapjen e një rruge, në Xhuxhe të Fanit Të Mirditës është gjetur një gur i madh, për të cilin paraprakisht mendohet se ka rëndësi historike. Sapo kanë parë gurin me mbishkrime, punëtorët kanë ndërprere punimet dhe

Lexo më shumë
Pirro Misha emërohet drejtor i ri i Biblotekës Kombëtare

Pirro Misha emërohet drejtor i ri i Biblotekës Kombëtare 5

🕔15:57, 1.Aug 2019

Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin për emërimin e drejtorit të ri të Biblotekës Kombëtare. Mësohet se drejtori i ri i këtij institucioni do të jetë Piro Misha. Ai zëvëndëson në këtë detyrë Persida Asllanin, e cila dha dorëheqjen nga

Lexo më shumë
“S’më zë gjumi nga qejfi…”, Rama sërish në vijën e parë, sjell një tjetër aktor “pro Teatrit”

“S’më zë gjumi nga qejfi…”, Rama sërish në vijën e parë, sjell një tjetër aktor “pro Teatrit” 7

🕔12:34, 1.Aug 2019

Kryeministri Edi Rama vijon që të sjellë në faqen e tij në Facebook qëndrimet e aktorëve të njohur për ndërtimin e një Teatri të ri Kombëtar mbi rrënojat e të vjetrit. Paraditen e sotme Rama ka zgjedhur qëndrimin e aktorit

Lexo më shumë
“Ju ulem në gjunjë për Teatrin”

“Ju ulem në gjunjë për Teatrin” 78

🕔08:23, 1.Aug 2019

Këngëtarja dhe aktorja e njohur shqiptare, Justina Aliaj, i është bashkuar të mërkurën protestës së artistëve, për të mos lejuar shembjen e Teatrit Kombëtar Gjatë fjalës së saj, Aliaj u shpreh ndër të tjera se, është gati të ulet në

Lexo më shumë

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

  • JO (57%, 2,681 Votes)
  • PO (28%, 1,323 Votes)
  • NUK JAM I SIGURTË (14%, 672 Votes)

Total Voters: 4,676