Ndahet nga jeta kompozitori francez Michel Legrand

Ndahet nga jeta kompozitori francez Michel Legrand 0

🕔15:41, 26.Jan 2019

Kompozitori i njohur francez, Michel Legrand, fitues i tre çmimeve Oscar gjatë një karriere që shtrihet në më shumë se gjysmë shekulli, ka ndërruar jetë në moshën 86-vjecare. Çmimin e parë Oscar, Legrand e kishte fituar në vitin 1969 për

Lexo më shumë
E ardhmja e Shqipërisë dhe kërkimi shkencor kombëtar

E ardhmja e Shqipërisë dhe kërkimi shkencor kombëtar 4

🕔11:01, 26.Jan 2019

Dr. Nelson R. Çabej Shtytje për të shkruar këto radhë u bë një njoftim i gazetës DITA (21 janar 2019) rreth raportit të Forumit të Davosit “Situata Ekonomike Botërore dhe Perspektiva”, sipas të cilit, për Shqipërinë “përparimi afatgjatë rrezikon të

Lexo më shumë
Rrëfimi i periudhave historike të Ismail Qemalit përmes objekteve të tij në Muzeun Historik Kombëtar

Rrëfimi i periudhave historike të Ismail Qemalit përmes objekteve të tij në Muzeun Historik Kombëtar 4

🕔14:00, 24.Jan 2019

Dr. Dorian Koçi Drejtor i Muzeut Historik Kombëtar Në të gjitha pavijonet e Muzeut Historik Kombëtar ka koleksione muzeale të mrekullueshme. Ato u hulumtuan dhe u përzgjodhën si objektet muzeore më përfaqësuese të trashëgimisë sonë kulturore: nga ish-Muzeu i Luftës

Lexo më shumë
Filmi “Delegacioni” triumfon me dy çmime në Trieste

Filmi “Delegacioni” triumfon me dy çmime në Trieste 1

🕔18:02, 23.Jan 2019

Filmi “Delegacioni” me regji të Bujar Alimanit edhe me skenar të Artan Minarollit, pas çmimit të madh “Grand Prix” në Varshavë arriti të vlerësohet në Festivalin e Filmit të Triestes, si filmi më i mirë i gjatë, raporton ATSH. Çmimi

Lexo më shumë
Dy rrëfenja nga Piro Milkani

Dy rrëfenja nga Piro Milkani 3

🕔13:30, 21.Jan 2019

KITARA KINEZE Kur u ktheva përfundimisht në Shqipëri përveç vapës se madhe të korrikut të vitit 1961 edhe gazetat i kishin nxehur dhe ashpërsuar tonet ndaj Beshkimit Sovjetik e vendeve të tjera të “ kampit socialist” që, sipas shtypit po

Lexo më shumë
Eugen O’Neill, nobelisti i parë amerikan që lindi dhe vdiq në një dhomë hoteli

Eugen O’Neill, nobelisti i parë amerikan që lindi dhe vdiq në një dhomë hoteli 4

🕔19:10, 20.Jan 2019

Nga Raimonda Moisiu Më datën 27 Nëntor 1953 në orën 4 e 39 minuta, e premte pasdite, dha frymën e fundit në një nga hotelet e Bostonit, mbas një lufte të gjatë me turbekulozin dhe pankreasin, dramaturgu i shquar dhe

Lexo më shumë
Fillimet romantike të Naim Frashërit dhe novela “Katër stinët”

Fillimet romantike të Naim Frashërit dhe novela “Katër stinët” 2

🕔15:57, 20.Jan 2019

  Prof. Nasho Jorgaqi Veprat e para që Naimi shkroi dhe botoi në gjuhë të huaj, ndonëse, për nga vlera dhe roli që luajtën, nuk hyjnë në krijimtarinë e tij madhore, prapë ato kanë rëndësinë e tyre jo vetëm si

Lexo më shumë
Genci Luarasi/ Si ike kështu, profesor, kishe gjithë ato punë për të bërë?…

Genci Luarasi/ Si ike kështu, profesor, kishe gjithë ato punë për të bërë?… 9

🕔19:50, 19.Jan 2019

Zylyftar HOXHA Dje, është përcjellë për në varrezat e Sharrës në moshën 74 – vjeçare, profesor  Genc Luarasi, një nga pinjojtë më të zëshëm të familjes së njohur rilindase të Kristo Luarasit, botuesit më të famshëm të asaj kohe, me

Lexo më shumë
“Ju rrëfej Shpëtimin, personazhi që më dha medaljen e më të mirit”

“Ju rrëfej Shpëtimin, personazhi që më dha medaljen e më të mirit” 9

🕔18:08, 19.Jan 2019

Mbahet mend për rolet protagoniste e të spikatura fort, apo siç përcaktohej asokohë “hero pozitiv”. Një herë u fut në lëkurën e Shpëtimit, e më pas luajti si Kujtimi, Miloja, Gjergji… Ndërsa në sheshin e xhirimit do të përballej me

Lexo më shumë
Teatri i ri Kombëtar, reagon arkitekti Bjarke Ingels: Nuk tërhiqemi!

Teatri i ri Kombëtar, reagon arkitekti Bjarke Ingels: Nuk tërhiqemi! 5

🕔17:27, 19.Jan 2019

Kompania e arkitektit danez Bjarke Ingels Group ka reaguar në lidhje me zërat për tërheqjen nga projekti për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Arkitekti i përzgjedhur për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar Bjarke Ingels deklaron se nuk është

Lexo më shumë