Back to homepage

Nostalgji

Revista “Ylli’’, një media propagandistike që luante me stereotipet

Revista “Ylli’’, një media propagandistike që luante me stereotipet 0

🕔20:13, 23.Feb 2018

Fotografitë e periudhës komuniste  janë dëshmia e aftësisë së aparatit fotografik për izolimin e momenteve të vecanta kohore, por me izolimin jo domosdoshmërisht duhet kuptuar kapja e momenteve të vërteta, të patrukuara. Fotografitë në atë periudhë u shikuan si një

Lexo më shumë
Vëzhgimi i njerëzve gjatë aktit seksual, filmi që “tronditi” Berlinalen

Vëzhgimi i njerëzve gjatë aktit seksual, filmi që “tronditi” Berlinalen 1

🕔19:34, 23.Feb 2018

Filmi “Touch Me Not” i regjisores rumune Adina Pintilie ka shkaktuar shumë bujë në Berlinalen e këtij viti. Ky film përmban shumë skena seksi dhe lakuriqësie. Mediat e huaja shkruajnë se gjatë shfaqjes së parë të filmit eksperimental, shumë shikues

Lexo më shumë
Restaurimi i Muzeut Kombëtar, Kumbaro nis tryezat e konsultimit

Restaurimi i Muzeut Kombëtar, Kumbaro nis tryezat e konsultimit 0

🕔16:14, 22.Feb 2018

  Ministria e Kulturës zhvilloi sot një tryezë konsultimi me pjesëmarrjen e anëtarëve të Këshillit Shkencor të Muzeut Historik Kombëtar, anëtarëve të Komisionit Shtetëror të Muzeve dhe të personaliteteve të fushës. Kjo tryezë konsultimi realizohet me nismën e Ministres së

Lexo më shumë
Dëshmi të panjohura për Dritëroin dhe rivaliteti me Kadarenë

Dëshmi të panjohura për Dritëroin dhe rivaliteti me Kadarenë 20

🕔12:17, 22.Feb 2018

  Prof. Xhevat Lloshi Me Dritëroin kemi qenë bashkëkohës. Ai ishtë pesë a gjashtë vjeç më i madh se unë. Dritëroi është një personalitet i padyshimtë i letrave shqipe, bashkë me Ismailin e të tjerë që i kanë dhënë një

Lexo më shumë
E talentuara Pavlina Mani

E talentuara Pavlina Mani 6

🕔19:20, 21.Feb 2018

Nga Dhimitër Shtëmbari Para disa muajve u festua 50 vjetori i krijimit të estradës profesioniste të Lushnjes. Në radhën e atyre që u përmëndën si kontribues të asaj trupe që nbajti gjallë humorin e Myzeqesë u përmënd edhe emri i

Lexo më shumë
85 vjetori i Duro Mustafait

85 vjetori i Duro Mustafait 7

🕔19:15, 21.Feb 2018

Nga Luan Çipi Duro Mustafai, ka lindur në “Lagjen e Re” në qytetin e Vlorës, më 21 shkurt të vitit 1933. Mësimet e para i kreu në shkollën 7-vjeçare “Naim Frashëri” në vendlindje. Përfundoi me rezultate shumë të mira Shkollën

Lexo më shumë
“Një engjëll në katin e 11”

“Një engjëll në katin e 11” 1

🕔15:21, 21.Feb 2018

“Një engjëll në katin e 11” është komedia që Stefan Çapaliku sjell në Teatrin e Metropolit. Aktiv shumë në këtë skenë, pothuajse në çdo sezon, Çapaliku kësaj here sjell një komedi urbane. Qyteti dhe marrëdhëniet që ai krijon janë po

Lexo më shumë
“Dikur jetonim në frikë, sot fëmijët jetojnë në…”

“Dikur jetonim në frikë, sot fëmijët jetojnë në…” 2

🕔20:09, 18.Feb 2018

Festa e dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës ka bërë që edhe aktorë, këngëtarë e artistë të të gjitha profileve të urojnë për këtë ditë të shënuar. Arta Dobroshi, aktorja e njohur për të cilën jemi krenarë duke llogaritur sukseset e

Lexo më shumë
Harresa e pafalshme e Vithkuqit

Harresa e pafalshme e Vithkuqit 5

🕔10:07, 18.Feb 2018

Nga Gjikë Kurtiqi Vështirë të gjesh në Shqipëri një vendbanim tjetër malor me resurset turistike që ka Vithkuqi. Jo më kot, që në vitet ‘30 të shekullit të kaluar, studiuesi dhe historiani i shquar Ilo Mitkë Qafzezi kur shkruante për

Lexo më shumë
“K..rva e Edi Ramës”, djali i Kames këmbëngul: Nuk i heq asnjë presje

“K..rva e Edi Ramës”, djali i Kames këmbëngul: Nuk i heq asnjë presje 24

🕔15:08, 17.Feb 2018

Godina e Teatrit Kombëtar është shndërruar në mollë sherri mes Qeverisë dhe aktorëve, të cilët janë ndarë në dy klane. Nisur nga një postim i aktores Ema Andrea,  aktori Genti Kame, djali i regjisorit Gëzim Kame, shkroi një status kundër

Lexo më shumë