Back to homepage

Nostalgji

INTERVISTË: Dashuria sot? E veshur më bukur, por e zhveshur nga sinqeriteti

INTERVISTË: Dashuria sot? E veshur më bukur, por e zhveshur nga sinqeriteti

🕔10:46, 15.Feb 2018

Entela Resuli Dje ishte dita e të dashuruarve. Nuk po i hyj historisë se përse është cilësuar e tillë, por në vendin tonë, vitet e fundit në datën 14 shkurt kanë filluar të bëhen dhurata në emër të dashurisë! Në

Lexo më shumë
VIDEO: Historia e këngës së dashurisë më të bukur në botë

VIDEO: Historia e këngës së dashurisë më të bukur në botë 8

🕔22:30, 14.Feb 2018

Paris, vjeshtë 1967. “Dua që ti të shkruash për mua këngën më të bukur në botë”, thotë ajo dhe rrotullohet mes çarçafëve. Pastaj buzëqesh, kthehet nga ana tjetër e shtratit dhe fle. Serge Gainsbourg ulet në pianon e stërmadhe në

Lexo më shumë
Marrëveshja, 5 xhami të rëndësishme pritet të kthehen në kantiere

Marrëveshja, 5 xhami të rëndësishme pritet të kthehen në kantiere 39

🕔20:49, 14.Feb 2018

5 monumente kulture të besimit islam do t’i nënshtrohen shumë shpejt ndërhyrjeve restauruese. Marrëveshja e bashkëpunimit u nënshkrua ditën e djeshme ndërmjet Ministrisë së Kulturës dhe Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, nga Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro dhe z. Skënder

Lexo më shumë
Shkolla i prin jetës

Shkolla i prin jetës 0

🕔09:15, 14.Feb 2018

Nga Viron Kona (Me mësuesin dhe drejtuesin e talentuar  Mehdi Hoxha) 1. Gjithnjë kam ndjerë respekt të thellë për kolegët e mi mësues me të cilët kam punuar në shkolla të Qarkut  të Tiranës, në zonën e Bërzhitës, Ibës dhe

Lexo më shumë
“Vienna salutes Tirana“, koncerti që bën bashkë muzikën shqiptare  dhe atë austriake

“Vienna salutes Tirana“, koncerti që bën bashkë muzikën shqiptare dhe atë austriake 3

🕔07:41, 14.Feb 2018

Viti Kulturor Austri-Shqipëri 2018 do të jetë për dy vendet, viti i forcimit të bashkëpunimit në fushën e kulturës dhe jo vetëm, duke (ri)zbuluar të përbashkëtat mes dy vendeve. Muzika, si fllad që përshkon shtetet pa pyetur për kufijtë e

Lexo më shumë
Dita ndërkombëtare e Radios, Meta me gazetarët: Kur isha i ri, u përpoqa të jem një ndër ju

Dita ndërkombëtare e Radios, Meta me gazetarët: Kur isha i ri, u përpoqa të jem një ndër ju 4

🕔16:55, 13.Feb 2018

  Presidenti Ilir Meta, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Radios, zhvilloi sot një takim, me gazetarë, komentatorë, folës, regjisorë, drejtues të ndryshëm radiosh, sportistë të radio-amatorizmit, etj. Meta duke iu drejtuar të pranishmëve u shpreh: “Për mua është privilegj

Lexo më shumë
Ju kujtohet kooperativistja me bluzë të kuqe?

Ju kujtohet kooperativistja me bluzë të kuqe? 4

🕔14:53, 13.Feb 2018

Edhe pse jetoi shumë pak, Ferdinand Paci ka lënë pas një koleksion të jashtëzakonshëm tablosh, duke u bërë një prej artistëve shqiptarë më të rëndësishëm të gjysmës së dytë shekullit të XX-të. ”Kooperativistja” tabloja ku gruaja ka veshur një bluzë

Lexo më shumë
Ermal Meta, mesazh për gazetarët shqiptarë: Nuk dini asgjë për jetën time

Ermal Meta, mesazh për gazetarët shqiptarë: Nuk dini asgjë për jetën time 14

🕔14:01, 13.Feb 2018

Është folur shumë për jetën e Ermal Metës dhe aluduar për raportin e tij me një baba të dhunshëm. Pas gjithë atyre që janë thënë e shkruar, vjen reagimi i fortë i vetë kantautorit shqiptar në faqen e tij në

Lexo më shumë
Një botim homazh për mjekun legjendë Vasil Jorgji

Një botim homazh për mjekun legjendë Vasil Jorgji 0

🕔12:51, 13.Feb 2018

Është ngjarje kulturore për Gjirokstrën, botimi i monografisë “Jetë kushtuar humanizmit”, në të cilën përjetësohet me një realizëm të thellë dhe emocionalitet, mjeku legjendë Vasil Jorgji. Autori, Elmaz Puto është një qytetar i komunitetit gjirokastrit, ku ka jetuar dhe punuar

Lexo më shumë
Sanremo dhe fati i emigracionit shqiptar në Perëndim

Sanremo dhe fati i emigracionit shqiptar në Perëndim 0

🕔12:04, 13.Feb 2018

Nga Artan Fuga Nga pikëpamja e sociologjisë së komunikimit, pra e njërës prej shkencave, fitorja e Sanremos nga djali me origjinë nga Fieri, përtej mbresave individuale, tregon: 1- Shqiptarët e sotëm janë të asimilueshëm dhe të tretshëm me kulturën e

Lexo më shumë