Back to homepage

Politike

Mbyllen aplikimet për KQZ-në e re, kjo është lista finale me kandidatët që aspirojnë vendet vakante

Mbyllen aplikimet për KQZ-në e re, kjo është lista finale me kandidatët që aspirojnë vendet vakante 0

🕔19:03, 18.Sep 2020

Në Kuvend u mbyllën listat e aplikantëve dhe ABC News ka mësuar emrat e juristëve që aspirojnë 12 vendet vakante në KQZ. Për kryekomisioner, që do të ketë një mandat 7 vjeçar me detyra kryesisht administrative në KQZ, kanë kandiduar

Lexo më shumë
Rama propozon Ditmir Bushatin për postin e Komisionerit të Lirisë së Medias në OSBE

Rama propozon Ditmir Bushatin për postin e Komisionerit të Lirisë së Medias në OSBE 5

🕔17:47, 18.Sep 2020

Kryeministri Edi Rama ka propozuar që Komisionerin e Lirisë së Medias, Harlem Desir të zëvendësohet nga Ditmir Bushati. Sipas Top Channel, nuk dihet ende nëse Bushati do ta pranojë këtë detyrë të besuar nga Edi Rama. Bushati kundërshtoi në parlament

Lexo më shumë
EMRAT/ Dy ish-ministrat konkurrojnë për kryetar të KQZ

EMRAT/ Dy ish-ministrat konkurrojnë për kryetar të KQZ 1

🕔15:09, 18.Sep 2020

Dy ish-ministrat në kohën e qeverisë Berisha dhe Rama kandidojnë për postin e kryetarit të KQZ-së. Ilir Rusmali një emër i njohur për Partinë Demokratike, ish-ministër i Drejtësisë në kohën e qeverisë Berisha, si dhe më pas deputet për disa

Lexo më shumë
Yuri Kim: Faleminderit Metës e Ruçit për deklaratat mbi Gjykatën Kushtetuese. Tani, këta dy udhëheqës ta bëjnë të ndodhë atë që thanë

Yuri Kim: Faleminderit Metës e Ruçit për deklaratat mbi Gjykatën Kushtetuese. Tani, këta dy udhëheqës ta bëjnë të ndodhë atë që thanë 13

🕔14:50, 18.Sep 2020

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim ka reaguar pas deklaratës së presidentit Ilir Meta për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Kim thotë Meta, ashtu sikurse Ruçi i cili bëri të njëjtën thirrje pak ditë më parë duhet të punojnë me

Lexo më shumë
Ish-kreu i Flotës Detare: Athina arrogante, ka synuar dy herë të zgjerohet duke ndryshuar rregullat në mes të lojës. Shqipëria nuk e ka të delimituar zonën ekonomike

Ish-kreu i Flotës Detare: Athina arrogante, ka synuar dy herë të zgjerohet duke ndryshuar rregullat në mes të lojës. Shqipëria nuk e ka të delimituar zonën ekonomike 16

🕔13:34, 18.Sep 2020

Pas deklarimit të kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis, për zgjerimin me 12 milje të hapësirës së tyre detare, çështja e detit u rikthye në diskutimin politik dhe publik në Shqipëri dhe Greqi. Ndërkohë që negociatat për një marrëveshje të dytë me

Lexo më shumë
Opozita bojkoton mbledhjen e Këshillit Politik, Rudina Hajdari: PS po bën një hap mbrapa, një truk i fëlliqur!

Opozita bojkoton mbledhjen e Këshillit Politik, Rudina Hajdari: PS po bën një hap mbrapa, një truk i fëlliqur! 3

🕔13:21, 18.Sep 2020

Opozita ka bojkotuar sot mbledhjen e Këshillit Politik. Kjo lëvizje e papritur ka ardhur pas mosdakordësisë me draftin e paraqitur në Këshill nga PS. Pas bojkotimit të mbledhje deputetja Rudina Hajdari deklaroi se PS po bën një hap pas dhe

Lexo më shumë
Pas draftit të PS-së, reagon opozita dhe dorëzon kërkesën në Këshillin Politik: Të merret ekspertiza e OSBE / ODIHR, Partia Socialiste kërkon të ndryshojë rregullat e lojës

Pas draftit të PS-së, reagon opozita dhe dorëzon kërkesën në Këshillin Politik: Të merret ekspertiza e OSBE / ODIHR, Partia Socialiste kërkon të ndryshojë rregullat e lojës 0

🕔12:49, 18.Sep 2020

Përfaqësuesit e Opozitës së Bashkuar në Këshillin Politik, Petrit Vasili dhe Oerd Bylykbashi kanë dorëzuar kërkesën në Këshill, për të marrë ekspertizën e OSBE-ODIHR, në lidhje me propozimet e Partisë Socialiste. Opozita thotë se propozimi i PS për të ndryshuar

Lexo më shumë
“S’mbaj qëndrime të dyfishta”, Meta flet për detin: Të zgjidhet sa më shpejt, ende s’kam marrë  përgjigje nga Rama

“S’mbaj qëndrime të dyfishta”, Meta flet për detin: Të zgjidhet sa më shpejt, ende s’kam marrë përgjigje nga Rama 8

🕔12:26, 18.Sep 2020

Presidenti Ilir Meta deklaroi sot në konferencën me gazetarët  ende nuk ka marrë një përgjigje nga kryeministri Rama për informacionet në lidhje me çështjen e detit. “Është një çështje mjaft sensitive prej të paktën 12 vitesh. Është një problem i

Lexo më shumë
DOKUMENTI / Zbardhen amendamentet e Kodit Zgjedhor të paraqitura nga PS: Koalicionet me lista unike, pranohen listat 100% të hapura

DOKUMENTI / Zbardhen amendamentet e Kodit Zgjedhor të paraqitura nga PS: Koalicionet me lista unike, pranohen listat 100% të hapura 3

🕔12:08, 18.Sep 2020

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë ka miratuar në datën 30.07.2020 ligjin nr. 115/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 8417, datë 21.10.1998 “Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë.” Këto ndryshime të Kushtetutës kanë hyrë në fuqi në datën 7 Shtator 2020.

Lexo më shumë
Meta paralajmëron PS për zgjedhjet: Kush mendon të fabrikojë shumicë, vrima e vrimës së miut do t’ju duket shumë e madhe

Meta paralajmëron PS për zgjedhjet: Kush mendon të fabrikojë shumicë, vrima e vrimës së miut do t’ju duket shumë e madhe 13

🕔11:42, 18.Sep 2020

Presidenti Ilir Meta ka paralajmëruar Partinë Socialiste që të mos tentojë të prekë votat në zgjedhjet e 25 prillit. Në konferencën e përjavshme për shtyp, Meta u shpreh se kush mendon se do fabrikojë shumicë “me ato mënyra që e

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim