Back to homepage

Politike

Shfaqja “Kuvendi në seancë” live për publikun. Replikat mes palëve

Shfaqja “Kuvendi në seancë” live për publikun. Replikat mes palëve 12

🕔13:49, 5.Jun 2014

As seanca e sotme parlamentare nuk i shpëtoi traditës. Ligjvënësit nuk kursyen akuzat dhe kundërakuzat mes tyre, duke rezervuar dhe sot një shfaqje “live’” për publikun. Debati për statusin Berisha: Kreu i ekzekutivit dhe Ministri i Jashtëm bënë bruto figurë

Lexo më shumë
Majko: PD po diskretiton seriozitetin e Kuvendit

Majko: PD po diskretiton seriozitetin e Kuvendit 8

🕔12:57, 5.Jun 2014

Historia e “komisioneve hetimore” në Shqipëri ka qenë dhe vazhdon të mbetet një farsë politike. Me një qëndrim të tillë i është përgjigjur sot nga foltorja e Kuvendit, deputeti i PS-së, Pandeli Majko, kërkesës së PD-së për hetim parlamentar, lidhur

Lexo më shumë
Basha takon raporterin për Shqipërinë, Evans

Basha takon raporterin për Shqipërinë, Evans 3

🕔12:07, 5.Jun 2014

Zhvillimet politike dhe qëndrimet e Partisë Demokratike përkundrejt tyre ishin pjesë e bisedës që kreu democrat, Lulzim Basha zhvilloi me bashkëraporterin për Shqipërinë të Asamblesë Parlamentare te Këshillit të Evropës, Jonathan Evans. Gjatë këtij, Basha e njohu raporterin Evans me

Lexo më shumë
Kurora e gjelbër, Gjykata Kushtetuese rrëzon Bashkinë e Tiranës

Kurora e gjelbër, Gjykata Kushtetuese rrëzon Bashkinë e Tiranës 2

🕔11:56, 5.Jun 2014

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e Bashkisë Tiranë, kundër Këshillit Kombëtar të Territorit, sa i takonte kurorës së gjelbër të kryeqytetit. Në ankesën e Bashkisë kërkohej pezullimi i dy vendimeve të KKT-së, të marra në muajin tetor të vitit që

Lexo më shumë
Hetimi i emërimeve në administratë, rindez debatin mes PS-PD në Kuvend

Hetimi i emërimeve në administratë, rindez debatin mes PS-PD në Kuvend 1

🕔11:08, 5.Jun 2014

Kërkesa e opozitës parlamentare për ngritjen e një komisioni hetimor për verifikimin e ligjshmërisë së emërimeve në administratën shtetërore dhe ndezuar një debat të ashpër mes PD e PS në seancën e sotme parlamentare. Sipas deputetit të PD-së, Oerd Bylykbashi

Lexo më shumë
Mazhoranca, Rama-Meta, Basha i ankohet kongresmenit amerikan Jolly

Mazhoranca, Rama-Meta, Basha i ankohet kongresmenit amerikan Jolly 13

🕔10:58, 5.Jun 2014

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha takoi sot kongresmenin amerikan, David Jolly, u u radhiti një sërë pakënaqësish ndaj veprimeve të mazhorancës qeverisëse. Në bisedën me kongresmenin Jolly Basha shprehu shqetësimet e opozitës për qendrimet e vazhdueshme antiligjore e antikushtetuese

Lexo më shumë
Shpërthimi i Malltezit kundër Fyles: Erdhe për CEZ, jo për statusin

Shpërthimi i Malltezit kundër Fyles: Erdhe për CEZ, jo për statusin 23

🕔19:55, 4.Jun 2014

Dhëndri i ish-kryeministrit Berisha, i cili tanimë është pjesë zyrtare e Partisë Demokratike, nuk e ka mbajtur dot zemërimin me vizitën e Fyles në Tiranë dhe rekomandimin për marrjen e statusit. Ai akuzon Fylen se ka ardhur në Tiranë për

Lexo më shumë
KE rekomandon statusin për Shqipërinë (RAPORTI I PLOTË)

KE rekomandon statusin për Shqipërinë (RAPORTI I PLOTË) 9

🕔19:21, 4.Jun 2014

Në raportin e përgatitur për vendet anëtare, Komisioni Europian vlerëson se Shqipëria ka zbatuar dhe ka konsoliduar masat e reformave të integrimit që lidhen me statusin kandidat. “Bazuar në gjetjet e këtij raporti, Komisioni konfirmon rekomandimin e tij që Këshilli

Lexo më shumë
Meta takon Fylen: Jemi të vendosur të thellojmë reformat

Meta takon Fylen: Jemi të vendosur të thellojmë reformat 0

🕔19:20, 4.Jun 2014

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, zhvilloi sot një takim tete-a-tete me Komisionerin për Zgjerimin, Stefan Fule. Gjatë takimit, Meta vlerësoi punën e komisionit dhe rekomandimin për statusin kandidat. Kreu i Kuvendit theksoi se Shqipëria është e vendosur të thellojë reformat

Lexo më shumë
PD: Rama vendosi në krye të qarkut Vlorë një të arrestuar për rrëmbim

PD: Rama vendosi në krye të qarkut Vlorë një të arrestuar për rrëmbim 19

🕔18:15, 4.Jun 2014

Në ditën kur KE publikoi raportin i cili rekomandon dhënien e satausit për Shqipërinë, Partia Demokratike ka dalë me një deklaratë denoncuese ndaj zgjedhjes së kreut të Këshillit të Qarkut Vlorë. Në një deklaratë për mediat gjatë pasdites, deputeti Arben

Lexo më shumë