Back to homepage

Politike

“U mbyll secili në kufijtë e tij, harruam që jemi Bashkimi Europian”

“U mbyll secili në kufijtë e tij, harruam që jemi Bashkimi Europian” 5

🕔22:56, 26.Mar 2020

Presidentja e Komisionit Europian kritikoi ashpër vendet anëtare të BE-së, që u mbyllën në krizën e koronavirusit duke bllokuar jo vetëm ndihmat, por edhe shitjen e materialeve mjekësore tek vendet e prekura më fort, si në rastin e Italisë. Në

Lexo më shumë
Brukseli hapi negociatat, SHBA: Jemi në çdo hap të rrugës me Shqipërinë

Brukseli hapi negociatat, SHBA: Jemi në çdo hap të rrugës me Shqipërinë 1

🕔22:05, 26.Mar 2020

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përshëndesin vendimin e ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian për të hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo në një postim në Twitter shprehet se SHBA është partner i Shqipërisë

Lexo më shumë
Qytetarja nga Bajram Curri i shpreh shqetësimin Ramës: Dy të infektuarit e sotëm janë njerëz publikë, burri zyrtar

Qytetarja nga Bajram Curri i shpreh shqetësimin Ramës: Dy të infektuarit e sotëm janë njerëz publikë, burri zyrtar 2

🕔22:00, 26.Mar 2020

Qytetarja nga Tropoja e alarmuar në telefon me Ramën: Dy të infektuarit e sotëm janë njerëz publikë, u kuruan  1 javë në spital. Dy të infektuarit e parë me koronavirus rezultuan sot në qytetin e Tropojës. Bëhet fjalë për një

Lexo më shumë
Ambasadorja Kim, amerikanëve: Nxitoni nëse doni të ikni nga Shqipëria

Ambasadorja Kim, amerikanëve: Nxitoni nëse doni të ikni nga Shqipëria 2

🕔21:09, 26.Mar 2020

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Shqipëria Yuri Kim postoi në faqen e ambasadës një video të drejtuar kësaj radhe jo popullit shqiptar, por shtetasve amerikanë që banojnë ose ndodhen përkohësisht në Shqipëri. Ambasadorja, duke specifikuar se njoftimi nuk përbën

Lexo më shumë
Rama njoftim për shqiptarët që mbetën jashtë vendit

Rama njoftim për shqiptarët që mbetën jashtë vendit 1

🕔20:56, 26.Mar 2020

Kryeministri Edi Rama edhe ditën e sotme ka vijuar komunikimin me qytetarët ku u ka bërë thirrje që për çdo emergjencë që kanë të drejtohen në platformën e emergjencës të krijuar në Shqipëriaqëduam.al. Rama ka njoftuar se për të gjithë

Lexo më shumë
BE-ja dha 50 mln euro për Shqipërinë, Basha: Kërkova të shtohet ndihma për tre kategori

BE-ja dha 50 mln euro për Shqipërinë, Basha: Kërkova të shtohet ndihma për tre kategori 9

🕔19:28, 26.Mar 2020

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha përmes një video-mesazhi të shkurtër u shpreh se i kërkoi komisionerit për zgjerimin Oliver Varhelyi, që të shtojë ndihmën për Shqipërinë në luftën për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Lideri demokrat thotë se Shqipëria është një

Lexo më shumë
Meta kthen në Kuvend Ligjin për Pronat: Rrezikon të krijojë tensione kushtetuese

Meta kthen në Kuvend Ligjin për Pronat: Rrezikon të krijojë tensione kushtetuese 4

🕔17:47, 26.Mar 2020

Ilir Meta kthen për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për përfundimin e proceseve kalimtare të pronësisë në republikën e Shqipërisë” Kreu i shtetit argumenton se krijimi i hapësirave dhe boshllëqeve mes hyrjes në fuqi të ligjit dhe mosaplikimit të tij të

Lexo më shumë
Negociatat, Soreca: 4 kushtet për t’u ulur në konferencën ndërqeveritare

Negociatat, Soreca: 4 kushtet për t’u ulur në konferencën ndërqeveritare 2

🕔17:12, 26.Mar 2020

Pas vendimit për hapjen e negociatave që u mor në 24 mars nga ministrat e jashtëm të BE-së, tashmë objektivi i radhës do të jetë konferenca e parë ndërqeveritare. Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca sqaroi se për t’u

Lexo më shumë
Kuvendi nis punën online, komisionet do shqyrtojnë aktet normative

Kuvendi nis punën online, komisionet do shqyrtojnë aktet normative 1

🕔16:52, 26.Mar 2020

Pas më shumë se dy javë pezullim për shkak të situatës së koronavirusit, Kuvendi i Shqipërisë i rikthehet punimeve. Seancat dhe komisionet do të zhvillohen të gjitha online, pa praninë fizike të deputetëve dhe medias. Të premten, kryetari i Kuvendit

Lexo më shumë
Bllokimi i 10 mijë maskave në doganën greke/ Ruçi: Lejoni eksportin e pajisjeve mjekësore në rajon

Bllokimi i 10 mijë maskave në doganën greke/ Ruçi: Lejoni eksportin e pajisjeve mjekësore në rajon 0

🕔11:18, 26.Mar 2020

Një ditë pas bllokimit në doganën greke të 10 mijë maskave që kishin destinacion Shqipërinë, kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe homologët e tij në vendet e Ballkanit Perëndimor i janë drejtuar me një letër Bashkimit Europian. Ato kërkojnë që

Lexo më shumë