Back to homepage

Politike

Rama: Denonconi, por platforma e bashkëqeverisjes nuk është gjykatë

Rama: Denonconi, por platforma e bashkëqeverisjes nuk është gjykatë 7

🕔10:52, 19.Sep 2018

  Kryeministri Edi Rama deklaroi se platforma e bashkëqeverisjes nuk mund të zgjidhë rastet kur qytetarët janë në procese të zvarritura gjyqësore. Sipas tij, platforma nuk është gjykatë, por është zgjidhja për çdo rast dhe çështje që lidhet drejtpërdrejt me

Lexo më shumë
Deputeti: Vetting për 320 politikanë. Analisti: Jeni vetë të korruptuar

Deputeti: Vetting për 320 politikanë. Analisti: Jeni vetë të korruptuar 3

🕔10:32, 19.Sep 2018

Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj dhe analisti politik Afrim Krasniqi kanë debatuar në emisionin Përballë në RTSH, teksa deputeti ka folur mbi përmbajtjen e propozimit të PD sa i përket “vettingut të politikanëve”. Sipas Alibeajt subjekt të këtij ligji do

Lexo më shumë
Ecuria e reformës në drejtësi, përfaqësues nga Komisioni i Venecias në Tiranë

Ecuria e reformës në drejtësi, përfaqësues nga Komisioni i Venecias në Tiranë 0

🕔09:56, 19.Sep 2018

Në Tiranë kanë mbërritur për vizitë disa raporterë të Komisionit të Venecias dhe OSBE/ODIHR. Misioni i tyre është nxjerrja e konkluzioneve lidhur me ecurinë e reformës në drejtësi. Ata do të takohen me nënkryetaren e Kuvendit Vasilika Hysi, si dhe

Lexo më shumë
Çfarë është SPAK dhe pse po shpejtohet Vettingu për 16 prokurorë

Çfarë është SPAK dhe pse po shpejtohet Vettingu për 16 prokurorë 34

🕔09:40, 19.Sep 2018

Ndërkohë që retorika e ditëve të fundit për “auto-vetting” është parë gjerësisht si përpjekje e klasës politike për të ndërprerë ngritjen e strukturave të parashikuara për hetimin e tyre, veçanërisht të SPAK-ut, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe Operacioni Ndërkombëtar i

Lexo më shumë
VIDEO: “Nga 3D në realitet”, si duket aksi nga hyrja deri në dalje të Pogradecit

VIDEO: “Nga 3D në realitet”, si duket aksi nga hyrja deri në dalje të Pogradecit 3

🕔09:30, 19.Sep 2018

  Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjet një kur tregohen investimet e qeverisë përgjatë aksit që përshkon qytetin e Pogradecit nga hyrja në dalje, e deri në krye të Qafës së Plloçës. “Mirëmëngjes dhe me kalimin nga 3D në

Lexo më shumë
Ruçi pret Menduh Thaçin: Roli i faktorit politik shqiptar, i rëndësishëm për Maqedoninë

Ruçi pret Menduh Thaçin: Roli i faktorit politik shqiptar, i rëndësishëm për Maqedoninë 1

🕔20:37, 18.Sep 2018

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, priti sot në Kryesinë e Kuvendit Menduh Thaçin, Kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni. Gjatë takimit u diskutua mbi rakordimin e qëndrimeve mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni. Ruçi vlerësoi përpjekjet inkurajuese të Qeverisë

Lexo më shumë
Basha: Do padisim banditin e Jalës. Fatmir Meta, vrasës i Hajdarit

Basha: Do padisim banditin e Jalës. Fatmir Meta, vrasës i Hajdarit 8

🕔19:56, 18.Sep 2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi pasditen e së martës se aksioni i IKMT-së në Jalë është “grabitje e pronës”. “Prania policore dhe dhuna në Jalë u bënë për të grabitur tokat. Policia dhe IKMT janë sjellë si banditë

Lexo më shumë
Deputeti i LSI: Të dëgjojmë presidentin për Teatrin

Deputeti i LSI: Të dëgjojmë presidentin për Teatrin 2

🕔19:48, 18.Sep 2018

Deputetit i LSI, Edmond Panariti mbasditen e sotme u prononcua për median në lidhje me çështjen e Teatrit. Ai u shpreh se: “E vetmja mundësi e shumicës për të dalë nga gropa e zezë e antikushtetueshmërinë së ligjit për shembjen

Lexo më shumë
Ambasadori i ri: Ta sjellim Shqipërinë në familjen e Bashkimit Europian

Ambasadori i ri: Ta sjellim Shqipërinë në familjen e Bashkimit Europian 1

🕔19:35, 18.Sep 2018

Ambasadori i sapo emëruar i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca, është prezantuar përmes një video-mesazhi të bërë publik në faqen zyrtare të Bashkimit Europian. “Besimi i këtij posti në këtë moment jetik për Shqipërinë, është privilegj dhe nder i

Lexo më shumë
VIDEO: Ja pse Topalli thotë që “Basha shiti PD-në për 14 milionë euro”

VIDEO: Ja pse Topalli thotë që “Basha shiti PD-në për 14 milionë euro” 14

🕔19:32, 18.Sep 2018

Ish-nënkryetarja e PD-së, Jozefina Topalli, e sheh situatën në vend si dramatike pa qeveri dhe opozitë dhe ka bindjen se Kryeministri Rama dhe kreu i opozitës, Lulzim Basha, vijojnë paktin mes tyre. Në një intervistë për “Panorama”, ish-kryetarja e Parlamentit

Lexo më shumë