Shaban Murati: Pse pandemia e koronavirusit ka krijuar një shqetësim të ri për orientimin strategjik të vendeve të rajonit

Shaban Murati: Pse pandemia e koronavirusit ka krijuar një shqetësim të ri për orientimin strategjik të vendeve të rajonit 6

🕔09:38, 27.May 2020

Pandemia e koronavirusit me hartën shumëngjyrëshe të ndihmave të shteteve të mëdha drejt Ballkanit Perëndimor krijoi një shqetësim të ri gjeopolitik në disa qarqe të diplomacisë dhe të analitikës europiane për ndryshimet e mundshme të orientimit strategjik të vendeve të

Lexo më shumë
“Është faji i jonë që nuk i shkojmë pas udhëheqësit zemërluan, të gatshëm për vetëflijim. Ne e kemi fajin, sepse…”

“Është faji i jonë që nuk i shkojmë pas udhëheqësit zemërluan, të gatshëm për vetëflijim. Ne e kemi fajin, sepse…” 20

🕔20:38, 26.May 2020

Nga Edona Llukaçaj   Është një shprehje në anglisht, që duhet ta kemi hasur shpesh në komedi romantike holliwoodiane, e jo vetëm. Sidomos në kohë izolimesh, teksa vrisnim kohën a frikën me filma buzëqeshje-ndjellës, e kemi dëgjuar jo rrallë njërin

Lexo më shumë
Mjegulla e “ujqërve”/ Një bisedë për Reformën në Drejtësi dhe Reformën Zgjedhore, në përvjetorin e 26 majit, ditës kur u vranë zgjedhjet e lira

Mjegulla e “ujqërve”/ Një bisedë për Reformën në Drejtësi dhe Reformën Zgjedhore, në përvjetorin e 26 majit, ditës kur u vranë zgjedhjet e lira 11

🕔09:49, 26.May 2020

Sot, më 26 maj mbushen plot 24 vjet nga dita që është shënuar si dita më e zezë për sistemin zgjedhor në Shqipëri, pasi atë ditë u krye masakra më e madhe me votat e popullit. Zgjedhjet e 26 Majit

Lexo më shumë
INTERVISTA / Izet Haxhia: Dhuna e 26 majit ’96 dhe takimi i Saliut në spitalin e Stambollit, ku “armiku i tij” Fatosi, hiqte rrudhat e moshimit

INTERVISTA / Izet Haxhia: Dhuna e 26 majit ’96 dhe takimi i Saliut në spitalin e Stambollit, ku “armiku i tij” Fatosi, hiqte rrudhat e moshimit 72

🕔07:25, 26.May 2020

Sot është 26 Maji. 26 maji i vitit 1996 mbahet mend si dita e vrasjes së zgjedhjeve të lira në Shqipërinë post-komuniste. Ish-truproja e Berishës, Izet Haxhia, në një nga dëshmitë e tij në DITA ka rrëfyer edhe ato që

Lexo më shumë
Rama, Veliaj dhe tri partitë. Teatri si sebep dhe paaftësia e krijimit të një kohezioni opozitar ndaj Ramës (zgjidhje ka dhe është afër)

Rama, Veliaj dhe tri partitë. Teatri si sebep dhe paaftësia e krijimit të një kohezioni opozitar ndaj Ramës (zgjidhje ka dhe është afër) 36

🕔00:18, 25.May 2020

  Nga Leart Kola Debati për ndërtimin e teatrit të ri në Tiranë vijon prej 22 vjetësh. Nuk ka në historinë e këtij vendi temë më të debatuar, monitoruar, dokumentuar se kjo. Mjafton të kujtojmë, që batuta tepër e kritikuar,

Lexo më shumë
Këshilli i Metës mbi Drejtësinë, loja alla – Gjiknur me Zgjedhoren (që nuk është e tij) dhe një thirrje drejtuar qytetarëve shqiptarë!

Këshilli i Metës mbi Drejtësinë, loja alla – Gjiknur me Zgjedhoren (që nuk është e tij) dhe një thirrje drejtuar qytetarëve shqiptarë! 35

🕔19:35, 24.May 2020

Nga Fatos Tarifa   Presidenti i Republikës ka sugjeruar krijimin e një organizmi politik, të cilin e quan Këshill Politik, për të marrë në dorë zgjidhjen e çështjeve kryesore të mbetura pezull — vijimin e reformës në drejtësi dhe reformën

Lexo më shumë
“Këshilli Politik” dhe qeveritë sipas Olloman Amerikës: Janë si nuset e Zhupës, dimrin e parë bëhen lepur, të dytin dhelpër, të tretin ujk

“Këshilli Politik” dhe qeveritë sipas Olloman Amerikës: Janë si nuset e Zhupës, dimrin e parë bëhen lepur, të dytin dhelpër, të tretin ujk 24

🕔20:04, 23.May 2020

Të gjithë ata që menduan se deklarata e ambasadores së SHBA-së në Shqipëri ishte një thirrje hipotetike apo thjeshtë një nxitje për të vazhduar më tej reformimin e drejtësisë, tani e dinë se pas gjithë kësaj ka pasur më tepër

Lexo më shumë
Pandemia etnike, si po rikthen virusi ndasitë racore në Europë dhe në Ballkan

Pandemia etnike, si po rikthen virusi ndasitë racore në Europë dhe në Ballkan 10

🕔13:59, 23.May 2020

Janusz Bugajski Ekskluzive DITA – Në mes të pandemisë dhe rënies ekonomike, Europa përballet, gjithnjë e më shumë me ndasi etnike dhe rajonale. Teksa irritimi dhe varfërimi i shoqërive shtohet, vetë-mbrojtja brenda grupit dhe agresioni (ndaj atyre) jashtë grupit do

Lexo më shumë
“Ata u lanë në baltë nga të gjithë”. Pse shqiptarët kanë një histori që nuk e njohin as vetë. Kur dhe si filloi Europa t’i injoronte dhe t’i izolonte

“Ata u lanë në baltë nga të gjithë”. Pse shqiptarët kanë një histori që nuk e njohin as vetë. Kur dhe si filloi Europa t’i injoronte dhe t’i izolonte 69

🕔06:11, 22.May 2020

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake. Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe ka

Lexo më shumë
Ndodhi në 17 maj në rrugën kryesore të Tiranës, historia e ritreguar e një prej atentateve më të bujshme në historinë e Shqipërisë

Ndodhi në 17 maj në rrugën kryesore të Tiranës, historia e ritreguar e një prej atentateve më të bujshme në historinë e Shqipërisë 20

🕔11:33, 21.May 2020

Prof. Nasho Jorgaqi   Megjithëse kanë kaluar afro tetë dekada nga ajo ditë kur ai shtiu mbi perandorin e Italisë fashiste, ne prapë pyesim me një farë habie: “Si ndodhi ky akt fatlum? Ç’qe ky trim që, për të çuar

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim