Fundi i Botës nuk do na vijë nga jashtë!

Fundi i Botës nuk do na vijë nga jashtë! 1

🕔16:42, 4.Jul 2015

Me fundin e Botës, shpeshherë na kanë lodhur, por fundi – vërtet, asnjëherë s’ka ndodhur! Teori e Diellit, pak a shumë njihet, kur temperatura, ulet ose ngrihet! Në ardhtë treqind gradë, kushdo mund ta dijë, se gjithë Toka jonë, pak

Lexo më shumë
Kryevepra..(Lirikë)

Kryevepra..(Lirikë) 6

🕔16:38, 3.Jul 2015

O zonjë fisnike dhe e ëmbël, o dritë që vetëtin në qelqe, kanë thënë që jeta është një ëndërr, po imja ishte shumë e keqe! Po shpirti im s’e njeh pendesën, dhe pse për gjumë m’u shua syri, gjithmonë ti

Lexo më shumë
VARGJET: Po si mund të mblidhen more Kaç i zi, të gjithat të zezat veç tek një njeri?!

VARGJET: Po si mund të mblidhen more Kaç i zi, të gjithat të zezat veç tek një njeri?! 9

🕔16:30, 2.Jul 2015

Nuk mund të të ndjekim, në çdo fjalë e hap, po tani or Kaçi, je bërë fare trap! Askush përmbi ty, s’ja fut kot katundit, je degjeneruar, gjer në gradë të fundit! Duket që aty, të kanë lënë pas dore,

Lexo më shumë
Kthehu edhe mbylle – o Lulash i gjorë. Askush s’ta heq dot Hurin Popullor!

Kthehu edhe mbylle – o Lulash i gjorë. Askush s’ta heq dot Hurin Popullor! 11

🕔12:43, 1.Jul 2015

Flet ai që ishte, i pari i Tiranës, si e ëma e Zeqos, në majën e thanës! Flet Lulash i shtirë, me zërin e dredhur, se e paskan grirë, se e paskan vjedhur! Ç’të të vidhnin ty, o Lulash i

Lexo më shumë
Prit sa të vdes unë – pastaj thinju Ti!

Prit sa të vdes unë – pastaj thinju Ti! 5

🕔14:58, 30.Jun 2015

Dhe ne si të shumtit, koha na ka ndarë, njëzet e ca vite, që nuk jemi parë! Me rrugë e pa rrugë, të gjithë ikët ju, unë si lis i lashtë, hodha rrënjë këtu! Nuk kam si ta di, bëra

Lexo më shumë
Lista e zotit Lu dhe ndëshkimi i Gridës në Durrës

Lista e zotit Lu dhe ndëshkimi i Gridës në Durrës 7

🕔16:36, 29.Jun 2015

Arben Duka

Për dekriminalizimin,
Luja doli vetë në pistë,
dhe me emra “kriminelësh”,
na tregoi një goxha listë!

Luja doli në terren,
veç tek lista s’e la punën,
dhe me aksionin e tij,
dogji vetëm Grida Dumën!

Lexo më shumë
Elegji për dëshmorin Ibrahim Basha (dhe dy fjalë shtesë për Bejkon e Lazaratit)

Elegji për dëshmorin Ibrahim Basha (dhe dy fjalë shtesë për Bejkon e Lazaratit) 22

🕔15:32, 28.Jun 2015

    Më është mbushur shpirti im, nga një det me hidhërim, se ti ishe-Ibrahim, në moshën e djalit tim! Tek ty u këput çdo shpresë, pa shkuar rininë e parë, plumb i zi e i pabesë, që të gjithëve

Lexo më shumë
VARGJE: Për Muchin, Markun dhe diarrenë e gojës në ekrane

VARGJE: Për Muchin, Markun dhe diarrenë e gojës në ekrane 36

🕔10:24, 27.Jun 2015

Arben Duka

E djathta shqiptare,
rroftë edhe qoftë,
dhe si kësaj radhe,
gjithmonë fitoftë!

Ende ca ekrane,
të degjeneruar,
ende shtrojnë pyetjen,
se kush ka fituar?!

Lexo më shumë
Lexoni librin e jetës!

Lexoni librin e jetës! 13

🕔15:05, 26.Jun 2015

Arben Duka

Po tani nuk na ngroh më,
zjarri shpuzë i djalërisë,
dhe jeta rrugën ka marrë,
në shtegun e pleqërisë!

Jo se jam një plak i rënë,
tani pesëdhjetë e tetë,
po tani rruga e mbetur,
është e tëra tatëpjetë!

Lexo më shumë
PA MËSHIRË!

PA MËSHIRË! 45

🕔14:42, 25.Jun 2015

Arben Duka

Tani që s’është më katund,
po u bë një me qytetin,
Lazarati më në fund,
vrau dhe gjakosi shtetin!

Mund të thotë ndonjë nga ju,
s’mund të akuzosh gjithë fshatin,
e vërtetë – po krimi i rëndë,
e bën pis gjithë Lazaratin!

Lexo më shumë