SHQUPI-ose kuzhina e Krimit

SHQUPI-ose kuzhina e Krimit 9

🕔09:37, 29.Mar 2015

Arben Duka   Dhe Vezën e Pashkës, Rama po të bënte, një cen menjëherë, SHQUPI do t’ja gjënte! Nga Fronti i Shpifjes, nuk ka kurrë pauzë, dhe kur Shpifja mbetet, pa asnjë kauzë! Shpifja shpif e shpif, nuk rri dot

Lexo më shumë
VARGJET: Rilindja të rilindë shpresën dhe besimin

VARGJET: Rilindja të rilindë shpresën dhe besimin 20

🕔17:32, 28.Mar 2015

Arben Duka

E përmbysëm atë bandë,
kopetë me ujqëri,
që kaq shpejt dhëmbët tek SHQUP-i,
po troisin përsëri!

S’dua përmbysjen e Ramës,
se nuk jam një maskara,
se kështu dashur pa dashur,
do hap rrugën për ata!

Lexo më shumë
VARGJET: More Kaç i bardhë, more Kaç i zi!

VARGJET: More Kaç i bardhë, more Kaç i zi! 27

🕔16:30, 27.Mar 2015

Arben Duka

Të pashë në krahë,
të shokut Sali,
more Kaç i bardhë,
more Kaç i zi!

Të pashë e të pashë,
dhe s’bëra çudi,
se si katandiset,
kështu një njeri!

Lexo më shumë
“Nga një gjë e pistë nuk del kurrë një gjë e pastër” (Nga Bibla)

“Nga një gjë e pistë nuk del kurrë një gjë e pastër” (Nga Bibla) 12

🕔16:22, 26.Mar 2015

Arben Duka

Janë me mijëra poetët,
që në shekuj-në krijim,
shpesh herë në vargjet e tyre,
Biblën kanë si referim!

Kur ke Biblën para syve,
nuk mund të hiqesh me qibër,
diçka do “vjedhësh” patjetër,
se Bibla është kryelibër!

Lexo më shumë
“Me këpucë të vjetra, nuk nisim dot një rrugë të re…” (Nga Bibla)

“Me këpucë të vjetra, nuk nisim dot një rrugë të re…” (Nga Bibla) 6

🕔18:14, 25.Mar 2015

Arben Duka

Nëse do kemi përpara,
edhe dhjetëra kilometra,
e gjithë kjo rrugë e re,
s’bëhet me këpucë të vjetra!

S’e kam në kuptim të moshës,
po fare në kuptim tjetër,
në kuptimin që këtu,
sundon politikë e vjetër!

Lexo më shumë
VARGJET / Pse i them Metës: “Mos u shkul!”

VARGJET / Pse i them Metës: “Mos u shkul!” 27

🕔18:22, 24.Mar 2015

Arben Duka   Kam ca ditë që s’jam aty, dhe s’kam shumë informacion, ndaj humbas në fantazi, se poeti fantazon! Mbaj mënd ditën që kam ikur, deklaroi Ristan zgalemi: “Juve rrini këtu brënda, ne me popull jashtë na keni!” Po

Lexo më shumë
VARGJET: Tek ata urrejtja nxin pas çdo fytyre

VARGJET: Tek ata urrejtja nxin pas çdo fytyre 21

🕔15:36, 23.Mar 2015

Arben Duka Kur fillon muzika, made in Lulash, i themi – nga frika, mbaje me avash! Tani ky është takti, vetëm me furi, se i erdhi vakti, po mendon ai! Kur gjëmon muzika, made in Lulash, dridhemi nga frika, dhitemi

Lexo më shumë
VARGJET: Mirë që të inkriminuarit mund të ikin. Po me injorantët e Kuvendit ç’do të bëhet?!

VARGJET: Mirë që të inkriminuarit mund të ikin. Po me injorantët e Kuvendit ç’do të bëhet?! 26

🕔19:28, 22.Mar 2015

Arben Duka

Deputetët me probleme,
në Kuvend të Shqipërisë,
i përkasin pak a shumë,
kohës së Demokracisë!

Përdor shprehjen: “Pak a shumë”,
jo si shenjë eufemizmi,
se listën e kryeson,
një që vjen nga Komunizmi!

Lexo më shumë
VARGJET: Kur i bën një PUSHTI qokë

VARGJET: Kur i bën një PUSHTI qokë 33

🕔14:55, 21.Mar 2015

Arben Duka

Tash për Qershorin e Dytë,
janë çaste deçizive,
dhe partia e Idrizit,
është më tepër se aktive!

Duket që Idrizëria,
nuk i ka problem sahanët,
ndaj s’është çudi që kërkon,
të rrëmbejë nga të dy anët!

Lexo më shumë
VARGJET: Edhe vjehrra e Ilir Metës po përgatit një vrasje…

VARGJET: Edhe vjehrra e Ilir Metës po përgatit një vrasje… 19

🕔17:41, 19.Mar 2015

Arben Duka

Nuk mbaron estrada,
jepi-more-jepi,
se na doli vrasës,
dhe Baba Rexhepi!

Babën e Ilirit,
unë e njoh-or mik,
dhe ç’është e vërteta,
ka qenë shumë nevrik!

Lexo më shumë