“Rama, mos bëj fashistin me ne. Do të rrëzojnë të dobëtit që shpërfill”

“Rama, mos bëj fashistin me ne. Do të rrëzojnë të dobëtit që shpërfill” 44

🕔02:53, 5.Nov 2018

E veja 97 vjeçare e Enver Hoxhës thotë në një prononcim botuar sot në gazetën DITA se po veprohet me metoda fashiste për t’i nxjerrë në rrugë pa asnjë alternativë nga një godinë e vjetër e përshtatur si banesë pas

Lexo më shumë
Për atë që po ndodh në ish-pularinë e Laprakës

Për atë që po ndodh në ish-pularinë e Laprakës 43

🕔02:40, 5.Nov 2018

Xhevdet Shehu Lajmi i djeshëm se bashkëshortja e Enver Hoxhës, Nexhmija, dhe djali i Heroit të popullit Shefqet Peçi, Rustem Peçi do të nxirren nga banesat ku jetojnë pas viteve 90 ka ngjallur habi të madhe dhe indinjatë, vecanërisht tek

Lexo më shumë
A qan burri?

A qan burri? 8

🕔14:02, 4.Nov 2018

Nga Çapajev Gjokutaj Fjala ‘burrë’ në shqip përdoret edhe si sinonim i forcës dhe vetpërmbajtjes. Parë kështu burrit nuk i kanë hije të qarat. Madje të qarat e tij në publik perceptohen si turp a koritje. Në fakt nuk kemi

Lexo më shumë
Prirja për pasurim dhe nënshtrimi ndaj interesit antishqiptar në rajon

Prirja për pasurim dhe nënshtrimi ndaj interesit antishqiptar në rajon 9

🕔13:00, 4.Nov 2018

Nga Artan Xh.Duka Demokraci “pilatësh”… në “kryq” e mira, në krye djallëzia. Shumë gjëra negative në tranzicionin shqiptar kanë ndodhur jo nga mungesa e eksperiencës demokratike (Perëndimi i ofroi të gatshme modelet) por nga prirja për pasurim të menjëhershëm me çdo

Lexo më shumë
Hakmarrje kolaboracionisti kundër familjes së Shefqet Peçit dhe Nexhmije Hoxhës

Hakmarrje kolaboracionisti kundër familjes së Shefqet Peçit dhe Nexhmije Hoxhës 59

🕔12:07, 4.Nov 2018

Nga Idajet Beqiri* Dy ditë më parë, në kohë dreke, troket porta e shtëpisë së Kryetarit të Komitetit Kombëtar të Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të Popullit Shqiptar, Gjeneral Rustem Peçi. Derën e shtëpisë e hapi e shoqja e tij.

Lexo më shumë
Të lësh kockat në Shqipëri…

Të lësh kockat në Shqipëri… 61

🕔12:22, 3.Nov 2018

Nga Dr. Marenglen KASMI Përkujtimi i ushtarëve grekë të rënë gjatë luftës italo-greke 1940-1941 u shoqërua këtë vit me një incident të rëndë. Në fshatin Bularat, forcat Renea qëlluan për vdekje një të ri shqiptaro-grek, pasi ai hapi zjarr me

Lexo më shumë
Komshinj dhe mercenarë

Komshinj dhe mercenarë 46

🕔10:12, 2.Nov 2018

Nga Gjon Bruçi Prej ditësh, politikanët, qeveritarët, media dhe mbarë publiku i dy vendeve fqinj, Shqipëri – Greqi, është  mbërthyer tek incidenti jo i zakonshëm i Bularatit në Gjirokastër, incident që përmbylli ceremoninë e “festimeve” greke kushtuar Dëshmorëve të Luftës

Lexo më shumë
“Në Shqipëri kush u shërben me pagesë të huajve nderohet”

“Në Shqipëri kush u shërben me pagesë të huajve nderohet” 52

🕔12:58, 31.Oct 2018

Dr. Nuri Dragoj* Këto ditë u fol për miliona euro që Greqia financon për kishin ortodokse, për politikën, median, për sektorë të ndryshëm të rëndësisë së veçantë, të cilët në një farë mase e kanë penguar ecurinë e punëve në

Lexo më shumë
Spartak Ngjela: Kush i zhduku provat për Sali Berishën

Spartak Ngjela: Kush i zhduku provat për Sali Berishën 26

🕔10:47, 31.Oct 2018

Avokati Spartak Ngjela ka qenë kryetar i komisionit hetimor për ngjarjet e vitit 1997 në Shqipëri. Hetimi nga ky komision vazhdoi për disa muaj dhe me sa u mor vesh qysh në atë kohë, komisioni ishte i përçarë në qëndrimin

Lexo më shumë
Si iu hoq imuniteti Sali Berishës

Si iu hoq imuniteti Sali Berishës 13

🕔13:46, 30.Oct 2018

Ekskluzive/ Flet Spartak Braho (XVII) (Vijon nga numri i kaluar) Pasi kemi botuar dy raportet për ngjarjet e vitit 1997, na u duk se ajo histori mori fund. Në raportin zyrtar që ka lexuar në emër të komisionit hetimor parlamentar,

Lexo më shumë