Për rubrikën në Dita “Njeriu dhe antinjeriu i vitit që lamë pas”

Për rubrikën në Dita “Njeriu dhe antinjeriu i vitit që lamë pas” 20

🕔02:32, 5.Jan 2019

Nga Fatos Tarifa Thënia klishe më tipike në ditët e para të një viti të ri do të ishte ajo se viti i shkuar ishte një vit i mbushur me ngjarje të rëndësishme. Pa dyshim që gjatë vitit 2018 u

Lexo më shumë
“Pse për mua Njeriu i Vitit 2018 është ish-ministri Fatmir Xhafa”

“Pse për mua Njeriu i Vitit 2018 është ish-ministri Fatmir Xhafa” 28

🕔02:31, 5.Jan 2019

Nga Arben Duka Ikja e Fatmir Xhafës nga posti i ministrit të brëndshëm shkaktoi një “cunam mediatik”. Vetëm në vitin 2018 ndodhi që një ikje ministri pati më shumë rëndësi se ardhja e dhjetë ministrave të rinj. Dhe kjo ka

Lexo më shumë
Protestuesi i heshtur dhe politikani injorant dhe arrogant

Protestuesi i heshtur dhe politikani injorant dhe arrogant 17

🕔02:22, 5.Jan 2019

Nga Bedri Islami 2018, që sapo shkoi, ka qenë ndoshta viti më i çuditshëm në qeverisjen socialiste të Rilindjes. I tejmbushur me ngjarje, rrëshqitje politike dhe acarime të skajshme, kapërthime të habitshme dhe anashkalime të papritura; rehabilitime kryeministrore dhe shpërthime

Lexo më shumë
Kur do flasim për politikē?

Kur do flasim për politikē? 11

🕔20:46, 4.Jan 2019

Nga Leart Kola “Funksioni censurës, (i ideologjisë në ditët tona) nuk është të thyejë rezistencën. Këtë, mund ta bëjë vetëm një aparat shtetëror represiv, por të mund të thyej shpresën, të denoncojë cdo projekt emancipues si një rrugëtim, ku në

Lexo më shumë
Çfarë nuk thonë Berisha e Rama për Unazën dhe heqjen e ministrave

Çfarë nuk thonë Berisha e Rama për Unazën dhe heqjen e ministrave 39

🕔10:58, 1.Jan 2019

Portali i djathtë ResPublica në një analizë mbi dy protestat që shenjuan fundin e vitit 2018, zbulon atë që Berisha nuk thotë për “protestën e Astirit” dhe atë që Rama nuk thotë për shkarkimet në qeveri. “Protesta e banorëve të

Lexo më shumë
Analizë e mrekullisë ekonomike që prezantoi Kryeministri

Analizë e mrekullisë ekonomike që prezantoi Kryeministri 17

🕔03:31, 1.Jan 2019

Si në një spektakël kick-box, Rama ua përplasi shifrat një pas një në fytyrë përfaqësuesve të “kazanit” që dëgjonin të urtë si në meshë. Si për ta bërë edhe më të besueshëm referatin e tij, Kryeministri nuk hezitoi të marrë

Lexo më shumë
Mesazhi i Ramës për mbylljen e vitit

Mesazhi i Ramës për mbylljen e vitit 31

🕔18:22, 31.Dec 2018

Kryeministri ka uruar shqiptarët për Vitin e Ri 2019 nëpërmjet një mesazhi të publikuar në ERTV. Në këtë urim, kreu i qeverisë ka bërë një përmbledhje të asaj që sipas tij është arritur deri tani si dhe tregon ligjet që

Lexo më shumë
Hisyhedhësi i socialistëve (Për zv.kryedelfinin Braçe, pas një postimi për Ditën që ia ka shkruar Rama)

Hisyhedhësi i socialistëve (Për zv.kryedelfinin Braçe, pas një postimi për Ditën që ia ka shkruar Rama) 158

🕔23:55, 30.Dec 2018

Në një reagim ndaj shkrimit tonë të djeshëm, “Nga ish-rebeli që u bë urë për Ridvanin, tek mobiluesja e zyrës që fluturoi në karrierë”, zv.kryeministri i porsaemëruar Erion Braçe, kishte postuar në Instagram shënimin “Faleminderit shumë, por nuk dini asgjë.

Lexo më shumë
Homazh për qentë

Homazh për qentë 22

🕔22:26, 30.Dec 2018

Nga Viktor Malaj “Sa më shumë i njoh njerëzit, aq.më shumë e dua qenin tim” / Mark Tuein* Një ditë të nxehtë shtatori, sapo zbrita shkallët e pallatit ku jeton një i afërmi im, m’u shfaq përpara një si rrugicë

Lexo më shumë
Kur ulesh në tepsinë e qeverisë dhe trazon mbi kazanin mediatik

Kur ulesh në tepsinë e qeverisë dhe trazon mbi kazanin mediatik 20

🕔17:23, 30.Dec 2018

Nga Leonard Veizi Dashamirësit e tij thonë se ai është orator i lindur dhe ku nuk i shkon mendja për të nxjerrë një batutë të re, të padëgjuar e fort të qëlluar. Kundërshtarët gjithashtu e aprovojnë pa zë një gjë

Lexo më shumë