FAKSIMILE: Trafikantët e naftës dhe raporti sekret i CIA-s

FAKSIMILE: Trafikantët e naftës dhe raporti sekret i CIA-s 33

🕔13:13, 5.Sep 2018

  Xhevdet Shehu Një dëshmi në vetë të parë Në fillim të nëntorit 1994, morëm vesh se 92 vjeçari Mikel Koliqi, prifti shkodran, vëllai i Ernest Koliqit, ishte përzgjedhur kardinal nga Papa Gjon Pali. Një lajm që u prit me

Lexo më shumë
VIDEO: Kur Nënë Tereza vendoste lule në varrin e Enver Hoxhës

VIDEO: Kur Nënë Tereza vendoste lule në varrin e Enver Hoxhës 53

🕔09:41, 5.Sep 2018

Nënë Tereza erdhi për herë të parë në Shqipëri në vitin 1989 (foto kryesore). Ajo u prit në atë kohë nga Presidenti Ramiz Alia si dhe nga Nexhmije Hoxha, në cilësinë e kryetares së Frontit. Në këtë video publikuar nga

Lexo më shumë
Skenarët dhe rrjedhojat e mundshme të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Skenarët dhe rrjedhojat e mundshme të marrëveshjes Kosovë-Serbi 15

🕔15:40, 4.Sep 2018

Dr. Ledion Krisafi Në fund të dialogut Kosovë-Serbi do të ketë një marrëveshje përfundimtare, të paktën kjo është bërë e qartë disa herë nga përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Gjithashtu është e qartë

Lexo më shumë
Propozimet e Thaçit për korrigjim të kufijve, blof politik?

Propozimet e Thaçit për korrigjim të kufijve, blof politik? 6

🕔15:10, 4.Sep 2018

Nga Agon Hamza* Farsa e stabilitetit me negociata. Pse propozimet e Presidentit Thaçi për ndarje te vendit apo korigjim të kufinjëve janë blof politik Njëra ndër sfidat kryesore të mendimit dhe praktikës politike është krijimi i dallimit ndërmjet urgjencave reale

Lexo më shumë
Çërçilli, Gërvalla dhe… Lala

Çërçilli, Gërvalla dhe… Lala 17

🕔13:28, 3.Sep 2018

    Nga Bedri Islami Asnjë lidhje nuk ka mes këtyre të treve; as nuk janë njohur dhe dy të parët as që kanë dëgjuar për të tretën. I ka bashkuar një gjë: profesioni i gazetarit dhe fakti që, përmes

Lexo më shumë
Gazetari britanik: Enver Hoxha ktheu një feudalizëm klanor në shtet modern

Gazetari britanik: Enver Hoxha ktheu një feudalizëm klanor në shtet modern 162

🕔07:42, 2.Sep 2018

Gazetari britanik i “The Guardian”, Jonathan Steele ka komentuar librin e një gazetari shqiptar për Enver Hoxhën. “Nëse ishte apo jo një tip i dhënë pas femrave, libri ofron bollëk faqesh për të provuar se Hoxha ishte një tiran,” ironizon

Lexo më shumë
Mbret apo horr? Një përballje mes një zogisti dhe një historianeje

Mbret apo horr? Një përballje mes një zogisti dhe një historianeje 103

🕔23:30, 31.Aug 2018

  Gjithnjë kam menduar se si Mbreti Zog, aq injorant dhe i pakulturuar, të ishte në gjendje të sundonte me drejtësi, ndaj dhe ishte kjo arsyeja që italianët e lanë atë të bëhej Mbret, në vend që të vazhdonte si

Lexo më shumë
A do i kthehet veriu i Mitrovicës Kosovës?

A do i kthehet veriu i Mitrovicës Kosovës? 23

🕔17:09, 31.Aug 2018

Shaqir Vukaj (Vijon nga numri i kaluar) Më vonë, sidomos gjatë v.2010, zërat për ndarjen e Kosovës u shtuan si në Serbi ashtu edhe jashtë, madje edhe në ShBA. Kështu, në fillim të v.2010 qarkulluan zëra  mbi mundësinë e organizimit

Lexo më shumë
Tri nëna fatkeqe

Tri nëna fatkeqe 32

🕔00:26, 31.Aug 2018

  “Manipulimi i ndërgjegjshëm dhe i zgjuar i mendimeve dhe sjelljeve të masave është një element i rëndësishëm në shoqëritë demokratike. Ata që e zotërojnë këtë mekanizëm të padukshëm të shoqërisë realizojnë një qeveri të padukshme e cila është fuqia

Lexo më shumë
“Jam kundër turmës! Pse nuk m’u përlotën sytë për gazetaren”

“Jam kundër turmës! Pse nuk m’u përlotën sytë për gazetaren” 38

🕔22:07, 30.Aug 2018

  Nga Brizida Gjikondi Sot jam kundër turmës. Sot jam kundër kujtdo që gojën, tastierën se ka lidhur me trurin, por me emocionin naiv e të sipërfaqshëm. Emocionin përtac, të shqiptarëve të kësaj epoke, që ashtu si paranë edhe emocionin

Lexo më shumë