Letër e hapur zëvendësministrit të jashtëm, z. Gent Cakaj

Letër e hapur zëvendësministrit të jashtëm, z. Gent Cakaj 156

🕔02:45, 26.Jan 2019

I nderuar z. Cakaj, Këto radhë në gazetën Dita i shkruaj në kundërshtim me këshillën e disa prej miqve të mi më të mirë, me të cilët u konsultova, pasi nuk mund të rrija pa e shprehur shqetësimin që kam.

Lexo më shumë
BALLKANIZIMI I BRITANISË

BALLKANIZIMI I BRITANISË 8

🕔02:40, 26.Jan 2019

Nga Janusz Bugajski Ekskluzive Dita – Ndërkohë që po afrohet ora e largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian, vendi jo vetëm që përballet me beteja të mëdha politike dhe kërcënime ekonomike por edhe me mundësinë e copëzimit. Ndërsa pavarësia e

Lexo më shumë
Historia fatale e 20 përqindëshit

Historia fatale e 20 përqindëshit 54

🕔00:39, 25.Jan 2019

Nga Bedri Islami Skandali i firmës DH Albania risolli në vëmendje një çështje që kishte kohë që nuk ishte përmendur: çfarë fshihet në të vërtetë pas tenderave qeveritarë. Jo vetëm të sotmes, por edhe të atyre që shkuan dhe, nëse

Lexo më shumë
Rama dhe delegimi, sipas Luan Omarit, Thimio Kondit, Fehmi Abdiut

Rama dhe delegimi, sipas Luan Omarit, Thimio Kondit, Fehmi Abdiut 34

🕔02:40, 24.Jan 2019

Edi Rama pasi mori “stafetën” nga Ditmir Bushati, i ka kaluar dje “de facto” drejtimin e Ministrisë së Jashtme zv/ministrit Gent Cakaj. Diplomacia shqiptare do të vijojë të drejtohet nga zv/ministri Cakaj deri në ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, të cilës

Lexo më shumë
Kurbanët e Ulajt. Po ai vetë ç’fsheh?

Kurbanët e Ulajt. Po ai vetë ç’fsheh? 26

🕔02:09, 23.Jan 2019

Nga Erion Habilaj Të pathënat e largimit të dy drejtorëve që firmosën skandalit e Unazës së Re dhe OST-së, pas të cilit fshihet biznesmeni Ulaj. Po ai vetë çfarë fsheh?  Gjiknuri, Qëndro dhe Gradeci janë tashmë “më të disponueshëm” se

Lexo më shumë
Pas 1 miliard euro kontrata… Qeveria ndalon me ligj koncesionet që u bënë simbol i saj

Pas 1 miliard euro kontrata… Qeveria ndalon me ligj koncesionet që u bënë simbol i saj 16

🕔13:41, 22.Jan 2019

Gjergj Erebara Një projektligj i dërguar në parlament paralajmëron heqjen e mundësisë ligjore për “koncesione të pakërkuara” nga 1 korriku 2019, duke anuluar në këtë mënyrë mekanizmin ligjor më kontrovers të përdorur nga vetë qeveria përgjatë viteve të fundit. Projektligji

Lexo më shumë
Le të qeshim me këtë racë politikanësh

Le të qeshim me këtë racë politikanësh 30

🕔12:54, 22.Jan 2019

Nga Fatos Tarifa Në ç’vend jetojmë! Në një vend, të cilit nuk i mungon asgjë për të qenë një vend vërtet europian, i pasur dhe i qytetëruar, veç një klase politike që të mund t’u jepte qytetarëve të këtij vendi

Lexo më shumë
Në rrugë, pastaj në burg?! Ja çfarë ka firmosur qeveria Rama për një nga gjykatësit kryesorë të 21 janarit (dhe gruan e tij)

Në rrugë, pastaj në burg?! Ja çfarë ka firmosur qeveria Rama për një nga gjykatësit kryesorë të 21 janarit (dhe gruan e tij) 92

🕔20:42, 21.Jan 2019

Këtë të hënë në përvjetorin e tetë të vrasjeve të 21 janarit, kryeministri Edi Rama, tha në parlament se gjykatësit e 21 Janarit sot janë në rrugë, nesër do jenë në burg. A është vërtet kështu? Fjalët i merr era

Lexo më shumë
21 Janari Rënkon dhe Akuzon

21 Janari Rënkon dhe Akuzon 42

🕔20:00, 21.Jan 2019

Redaksionale Dita Tetë vjet më parë, në 21 janar 2011 në qendër të kryeqytetit shqiptar, Tiranë, ndodhi një ngjarje sa tragjike aq edhe domethënëse. Ngjarja ishte dhe mbetet tragjike sepse gjatë një proteste antiqeveritare u vranë katër protestues të pafajshëm,

Lexo më shumë
A ka më Kosova iluzione pas vizitës së Putinit në Beograd?

A ka më Kosova iluzione pas vizitës së Putinit në Beograd? 37

🕔18:55, 21.Jan 2019

Nga Shaban Murati Vizita e pestë në Beograd e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin në 17 janar dhe takimi i tij i 19-të me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, bashkë me 25 marrëveshjet shtetërore të nënshkruara atë ditë, ku hyn edhe

Lexo më shumë