Back to homepage

Shendetesi

Ka rënë agresiviteti i koronavirusit, Brataj: Tani janë 7 mutacione të Covid-19 në qarkullim

Ka rënë agresiviteti i koronavirusit, Brataj: Tani janë 7 mutacione të Covid-19 në qarkullim 1

🕔21:51, 17.Sep 2020

Nëse prej ditësh keni temperaturë jo të lartë ose diarre, mund të jeni prekur nga koronavirusi edhe pse tamponi ju del negativ. Mjekët kanë vënë re se në këtë periudhë është ulur agresiviteti i virusit dhe në qarkullim janë 7

Lexo më shumë
Vitamina D: Shenjat që tregojnë nëse kemi mungesë, apo tepricë të saj!

Vitamina D: Shenjat që tregojnë nëse kemi mungesë, apo tepricë të saj! 0

🕔13:21, 17.Aug 2020

  Vitamina D është një përbërës yndyror i tretshëm që rregullon absorbimin (thithjen) e kalciumit dhe të fosforit në organizëm, si edhe lehtëson funksionimin normal të sistemit imunitar. Kjo vitaminë  është një lëndë ushqyese thelbësore për të pasur eshtra të

Lexo më shumë
Rritje drastike e infarkteve/ Mjekët: Shkak është stresi pas tërmetit dhe pandemia

Rritje drastike e infarkteve/ Mjekët: Shkak është stresi pas tërmetit dhe pandemia 1

🕔15:12, 12.Aug 2020

Rreth 53.7% e vdekjeve në vendin tonë ndodhin prej sëmundjeve kardiake. Sipas një studimi të EuroStat dhe INSTAT, rezulton se Shqipëria renditet e pesta në Evropë sa i takon numrit të vdekshmërisë që si pasoja kanë sëmundjet e zemrës dhe

Lexo më shumë
Një rrëfim mjeku në një nga qytetet tona të vogla, ku pacientët më shumë se vetë sëmundjen, kanë frikë thashethemet për sëmundjen

Një rrëfim mjeku në një nga qytetet tona të vogla, ku pacientët më shumë se vetë sëmundjen, kanë frikë thashethemet për sëmundjen 3

🕔20:26, 8.Aug 2020

Dr. Adem Harxhi Nuk ka dy dhoma urgjence që të jenë njëlloj. E jona, i tregon historitë e qytetit me qartësi dhe në mënyrë më goditëse, nga çdo objekt tjetër në qytet, qoftë edhe nga ato që mbrohen nga UNESKO

Lexo më shumë
Kontrollet dhe ekzaminimet që do bëhen falas për kancerin e gjirit

Kontrollet dhe ekzaminimet që do bëhen falas për kancerin e gjirit

🕔12:07, 5.Aug 2020

Sa më herët që të zbulohet sëmundja, aq më të lehta dhe të trajtueshme janë ndërlikimet që kanceri i gjirit mund të shkaktojë në shëndetin e çdo gruaje. Përkundrejt vështirësive që janë shfaqur në vite sa i takon diagnostikimit të

Lexo më shumë
Tirana, vatra kryesore e Covid-19. Epidemiologët zbardhin tre lagjet nga ku po përhapet më shumë virusi

Tirana, vatra kryesore e Covid-19. Epidemiologët zbardhin tre lagjet nga ku po përhapet më shumë virusi 5

🕔08:48, 2.Aug 2020

Tirana është vatra kryesore e të infektuarve me Covid-19. Kryeqyteti numëron mbi 1250 raste aktive teksa 83 persona kanë humbur jetën deri në raportimiet e kësaj të shtune. Gjatë një takimi me ministren Manastirliu, mjekët epidemiologë kanë zbardhur edhe hartën

Lexo më shumë
Ushqyerja me gji dhe Covid-19, gjithçka duhet të dinë nënat

Ushqyerja me gji dhe Covid-19, gjithçka duhet të dinë nënat

🕔11:55, 1.Aug 2020

Ushqyerja vetëm me gji në gjashtë muajt e parë të jetës njihet tashmë për përfitimet e jashtëzakonshme që ka si te nëna, ashtu dhe tek fëmija, kjo veçanërisht në drejtim të parandalimit të shumë sëmundjeve. Ekspertët e shëndetit vijojnë të

Lexo më shumë
“Kudo ku kemi mukozë duhet mbrojtje”. Syzet, sugjerimi i ri për mbrojtjen nga COVID-19

“Kudo ku kemi mukozë duhet mbrojtje”. Syzet, sugjerimi i ri për mbrojtjen nga COVID-19 5

🕔17:39, 30.Jul 2020

  Eksperti më i mirë i sëmundjeve infektive në SHBA, Dr. Anthony Fauci, sugjeroi që të mbajmë syze ose një mburojë të fytyrës në mënyrë që të parandalojnë përhapjen ose marrjen e COVID-19. “Nëse keni syze ose mburojë për sytë,

Lexo më shumë
Mjekimi specifik për Covid, flet mjekja: Çfarë ilaçesh duhet të përdorim si kurim

Mjekimi specifik për Covid, flet mjekja: Çfarë ilaçesh duhet të përdorim si kurim 1

🕔10:44, 27.Jul 2020

Prej disa muajsh, qëkur virusi covid 19 “pushtoi” botën, kanë ndryshuar shumë gjëra. Skema e mjekimit është më kryesorja, duke qenë se me kalimin e muajve shkenca identifikoi disa prej medikamenteve që ia dilnin të mbronin organizmin nga sulmi i

Lexo më shumë
A mund ta kesh kaluar Covid 19 dhe të mos kesh antitrupa?

A mund ta kesh kaluar Covid 19 dhe të mos kesh antitrupa? 0

🕔13:14, 26.Jul 2020

A është e mundur të kesh kaluar Covid-19 dhe të mos kesh antitrupa? Po, është e mundur. Ajo që nuk dihet është se sa persona mund të jenë në këtë situatë, por mund të ndodh, pasi antitrupat janë vetëm një

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim