Back to homepage

Shendetesi

Rimbursimi, edhe një ekzaminim i ri për diabetikët

Rimbursimi, edhe një ekzaminim i ri për diabetikët 0

🕔20:30, 15.Nov 2012

Shërbime të reja mjekësore me rimbursim për pacientët që vuajnë nga diabeti. Duke marrë shkas nga shtimi i frikshëm i rasteve të reja me diabet çdo vit dhe vështirësia në diagnostikimin e hershëm, drejtoresha e Institutit të Sigurimeve Shëndetësore, Elvana

Lexo më shumë
Kequshqyerja, 10 për qind e fëmijëve janë me diabet

Kequshqyerja, 10 për qind e fëmijëve janë me diabet 0

🕔14:29, 15.Nov 2012

Prindërit shqiptar duhet të jenë më të kujdesshëm në rritjen e fëmijëve të tyre. Kjo pasi këta të fundit po ekspozohen gjithnjë e më tepër ndaj sëmundjeve problematike siç është diabeti. Dje, në Ditën Botërore kundër Diabetit, mjekët endokrinologë kanë

Lexo më shumë
Si të kujdesemi për gripin stinor

Si të kujdesemi për gripin stinor 0

🕔14:03, 14.Nov 2012

Gripi stinor është një infeksion (sëmundje) akut viral respirator i shkaktuar nga viruset e gripit stinor. Çdo grip stinor përhapet nga viruse të ndryshme të tij dhe prek njerëz të ndryshëm në bazë të aftësisë së trupit të tyre për

Lexo më shumë
Alarmi, 55 mijë diabetikë të paidentifikuar

Alarmi, 55 mijë diabetikë të paidentifikuar 1 Updated

🕔07:22, 13.Nov 2012

Sëmundja e diabetit po bën kërdinë në vendin tonë. Kjo pasi numri i të prekurve që janë diagnostikuar pranë strukturave shëndetësore ka mbërritur në 55 mijë. Bluzat e bardha lëshojnë alarmin se kjo shifër i përket vetëm raportimeve zyrtare në

Lexo më shumë
QSUT, ulet numri i shtretërve, përgjysmohen shefat e shërbimeve

QSUT, ulet numri i shtretërve, përgjysmohen shefat e shërbimeve 0

🕔15:36, 9.Nov 2012

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë shumë prej pacientëve shtrohen në spitale edhe kur nuk është e nevojshme duke shtuar kështu fluksin pa qenë nevoja   Shërbimet mjekësore që ofrohen në klinikat e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” do t’i nënshtrohen riorganizimit.

Lexo më shumë
Ushqimet parandaluese të gripit

Ushqimet parandaluese të gripit 0

🕔15:34, 9.Nov 2012

Në stinën e ftohtë, kur duket se të gjithë janë me grip, ka ushqime që ndihmojnë në rritjen e imunitetit Nga studimet e kryera deri më sot, përveç vaksinimit, një rol aktiv në parandalimin e gripit luajnë edhe ushqimet. Dietologu

Lexo më shumë
Rezultate në punë? Dy paga mujore shpërblim

Rezultate në punë? Dy paga mujore shpërblim 0 Updated

🕔07:23, 8.Nov 2012

Zbardhen kushtet e reja të punës për rreth 23 mijë punonjës të shëndetësisë në të gjithë vendin. Detajimet mbi kushte të qarta pune, ku përfshihen përfitimet, por edhe detyrimet për punonjësit e shëndetësisë dhe institucioneve shëndetësore, janë sanksionuar në kontratën

Lexo më shumë
Biçikleta e zemrës, pacientët 2 muaj pritje për ekzaminimin

Biçikleta e zemrës, pacientët 2 muaj pritje për ekzaminimin 0 Updated

🕔07:40, 7.Nov 2012

Dy muaj në radhë për të bërë biçikletën e zemrës. Me këtë odise të gjatë pritjeje duhet të përballen çdo ditë qindra pacientë që vuajnë nga sëmundje të ndryshme kardiovaskulare. Kjo, pasi qendra më e madhe spitalore në vend  “Nënë

Lexo më shumë
Lëvizjet pa kriter të familjarëve rëndojnë higjienën e spitaleve

Lëvizjet pa kriter të familjarëve rëndojnë higjienën e spitaleve 0

🕔12:09, 6.Nov 2012

Mungesa e higjienës e shkaktuar nga fluksi i lëvizjeve përveç ambienteve të shtrimit, ka mbërritur deri tek dyert e reanimacioneve, ku higjiena duhet të jetë në nivele maksimale.   Hyrje-daljet e pakontrolluara në pavijonet e spitaleve nga familjarët e pacientëve

Lexo më shumë
Turqia, më shumë gazetarë të burgosur se Irani

Turqia, më shumë gazetarë të burgosur se Irani 0

🕔21:03, 5.Nov 2012

Liria e shtypit Pavarësisht protestave se burgosja e përfaqësuesve të medieve është bërë pa të drejtë, vetë shteti turk i cilëson gazetarët e ndaluar si hajdutë bankash, piromanë, madje edhe terroristë Organizatat ndërkombëtare për të drejtat e lirisë së shtypit

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim