Back to homepage

Shendetesi

Të rinjtë neglizhojnë problemet shëndetësore rreth 5 muaj përpara se t’i drejtohen mjekut

Të rinjtë neglizhojnë problemet shëndetësore rreth 5 muaj përpara se t’i drejtohen mjekut 0

🕔13:03, 2.Mar 2018

Një studim i bërë në Britanin e Madhe tregon se mesatarja e të rinjve që ndjen probleme shqetësuese ose të bezdisshme me organizmin e tyre e lënë veten më shumë se pesë muaj pas dore, përpara se të shkojnë te

Lexo më shumë
Epidemia e fruthit/ MSH, apel të lindurve në vitet ’80-’90: Vaksinohuni!

Epidemia e fruthit/ MSH, apel të lindurve në vitet ’80-’90: Vaksinohuni! 0

🕔14:25, 23.Feb 2018

  Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti i Shëndetit Publik i përgjigjet me një plan masash situatës së shpërthimit epidemik të fruthit. Si pasojë e epidemisë, mësohet se është rritur edhe ndërgjegjësimi. Janë vaksinuar 10 mijë fëmijë dhe të rritur të

Lexo më shumë
Menyja e re në çerdhe dhe kopshte, Isuf Kalo: E miratuar nga një grup shkencor, kulturë e re ushqyerje

Menyja e re në çerdhe dhe kopshte, Isuf Kalo: E miratuar nga një grup shkencor, kulturë e re ushqyerje

🕔21:55, 20.Feb 2018

Një nga mjekët më të mirë në vendin tonë thekson se “sistemi shëndetësor ka 3 probleme: nënushqyerja, mbiushqyerja dhe kequshqyerja”, ndërsa shpjegon me detaje programin e ri të të ushqyerit si një kulturë që duhet instaluar domosdoshmërisht në vendin tonë.

Lexo më shumë
Rrezikoni nga kanceri në mushkëri, 2 shenjat që nuk duhet t’i neglizhoni

Rrezikoni nga kanceri në mushkëri, 2 shenjat që nuk duhet t’i neglizhoni 0

🕔18:07, 20.Feb 2018

Marrja e shpeshtë e frymës, si dhe kolla e zgjatur për javë të tëra, janë dy ndër shenjat paralajmëruese që nuk duhet t’i neglizhoni kurrsesi, pasi mund të jenë tregues të kancerit në mushkëri. Shefja e Shërbimit të Pneumologjisë në

Lexo më shumë
Dermatiti atopik, kujdesi për sëmundjen e zakonshme të lëkurës

Dermatiti atopik, kujdesi për sëmundjen e zakonshme të lëkurës 0

🕔17:37, 19.Feb 2018

Pranvera Kola-DITA Një ndër shqetësimet e shpeshta të lëkurës është edhe sëmundja që njihet si: “Dermatit  atopik”, prej të cilës mund të rrezikojnë të gjitha grupmoshat. Ndërkohë që mjaft e shpeshtë, kjo sëmundje shfaqet tek të vegjlit. Mjekja infeksioniste Ilda

Lexo më shumë
Testet për të kapur herët kanceret e organeve riprodhuese mashkullore

Testet për të kapur herët kanceret e organeve riprodhuese mashkullore 0

🕔18:49, 16.Feb 2018

      Kanceret e organeve riprodhuese më të zakonshme te meshkujt janë: Kanceri i gjëndrës së prostatës, shfaqet si një gjëndër brenda legenit, në pjesën e poshtme të barkut. Kanceri i testikujve: prek dy gjëndrat ku prodhohet sperma. Kanceri

Lexo më shumë
5 këshilla si të lehtësoni dhimbjet e shkaktuara nga variçet

5 këshilla si të lehtësoni dhimbjet e shkaktuara nga variçet 0

🕔18:44, 15.Feb 2018

Variçet janë pikërisht fryrje të venave të gjakut që ndodhen në zona të ndryshme të trupit. Venat kanë madhësi të ndryshme, që varen nga vendndodhja dhe funksioni i tyre. Variçet (vena varikoze), janë më të zakonshme në këmbë dhe në

Lexo më shumë
Rrezikoni nga yndyrat e larta në gjak, ja ç’duhet të bëni

Rrezikoni nga yndyrat e larta në gjak, ja ç’duhet të bëni 0

🕔18:07, 13.Feb 2018

Niveli i lartë i yndyrave në gjak është përgjegjësi kryesor në shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare dhe shumë sëmundjeve të tjera kronike, të cilat nëse nuk marrin në kohë ndihmën e duhur mjekësore, mbartin pasoja të rënda për shëndetin. Abuzimi me

Lexo më shumë
Kujdesi që duhet të tregojnë personat që jetojnë me një veshkë

Kujdesi që duhet të tregojnë personat që jetojnë me një veshkë 0

🕔16:02, 12.Feb 2018

Pranvera Kola -DITA  Veshkat janë organe esenciale për mbijetesën tonë. Ato kryejnë funksione të rëndësishme që na mbajnë të shëndetshëm,por edhe të gjallë. Veshkat filtrojnë mbeturinat dhe ujin e tepërt nga gjaku për të balancuar përbërjen e tij. Ato ruajnë

Lexo më shumë
Gjithçka duhet të dimë rreth sëmundjes së Alzheimerit

Gjithçka duhet të dimë rreth sëmundjes së Alzheimerit 0

🕔18:02, 10.Feb 2018

Demenca është një sëmundje që karakterizohet nga një rënie progresive e funksioneve të larta të trurit në një, ose më shumë fusha siç janë:  të mësuarit, kujtesa, gjuha, funksionet ekzekutive dhe vëmendja, duke cënuar  pavarësinë funksionale të individit. Dr.Entela Basho,

Lexo më shumë