Back to homepage

Shendetesi

Keni dëgjuar për “trurin e barkut”?

Keni dëgjuar për “trurin e barkut”? 0

🕔10:49, 28.Mar 2018

I ndodh të gjithëve që acarimi apo një emocion intensiv na jep ndjesinë klasike të fluturave në stomak apo një dhimbje të fortë dhe shqetësime të zorrëve. Por pse ndodh kjo? Arsyeja është e thjeshtë: aparati ynë tretës ka mbi

Lexo më shumë
Shtohen rastet me diabet në Shqipëri, çdo ditë diagnostikohen…

Shtohen rastet me diabet në Shqipëri, çdo ditë diagnostikohen… 1

🕔21:27, 24.Mar 2018

Sëmundja e diabetit prek çdo vit 230 milionë njerëz në botë, dhe ky trend duket se është në rritje edhe në vendin tonë, ku çdo ditë zbulohen 3 deri në 5 raste të reja, sipas mjekëve. Pavarësisht se kjo sëmundje

Lexo më shumë
Mjekët ngrenë alarmin: Abuzimi me këtë qetësues mund t’iu shkaktojë goditje në zemër

Mjekët ngrenë alarmin: Abuzimi me këtë qetësues mund t’iu shkaktojë goditje në zemër 0

🕔18:33, 22.Mar 2018

Sëmundjet e zemrës janë vrasësi numër 1 i meshkujve dhe femrave në shumicën e vendeve të botës. Për shembull, në SHBA ato zënë 40% të shkaqeve të vdekjes duke tejkaluar në këtë mënyrë të gjitha sëmundjet kancerogjene të mbledhura së

Lexo më shumë
Gripi që mund të vrasë 30 milionë njerëz për 200 ditë

Gripi që mund të vrasë 30 milionë njerëz për 200 ditë 6

🕔11:04, 8.Mar 2018

  Njerëzimi nuk do të jetë në gjendje të ndalë një grip vrasës që mund t’u marrë jetën 33 milionë personave vetëm në 200 ditët e para të tij, ka thënë së fundmi një ekspert. Profesor Robert Dingwall foli për

Lexo më shumë
Të rinjtë neglizhojnë problemet shëndetësore rreth 5 muaj përpara se t’i drejtohen mjekut

Të rinjtë neglizhojnë problemet shëndetësore rreth 5 muaj përpara se t’i drejtohen mjekut 0

🕔13:03, 2.Mar 2018

Një studim i bërë në Britanin e Madhe tregon se mesatarja e të rinjve që ndjen probleme shqetësuese ose të bezdisshme me organizmin e tyre e lënë veten më shumë se pesë muaj pas dore, përpara se të shkojnë te

Lexo më shumë
Epidemia e fruthit/ MSH, apel të lindurve në vitet ’80-’90: Vaksinohuni!

Epidemia e fruthit/ MSH, apel të lindurve në vitet ’80-’90: Vaksinohuni! 0

🕔14:25, 23.Feb 2018

  Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti i Shëndetit Publik i përgjigjet me një plan masash situatës së shpërthimit epidemik të fruthit. Si pasojë e epidemisë, mësohet se është rritur edhe ndërgjegjësimi. Janë vaksinuar 10 mijë fëmijë dhe të rritur të

Lexo më shumë
Menyja e re në çerdhe dhe kopshte, Isuf Kalo: E miratuar nga një grup shkencor, kulturë e re ushqyerje

Menyja e re në çerdhe dhe kopshte, Isuf Kalo: E miratuar nga një grup shkencor, kulturë e re ushqyerje

🕔21:55, 20.Feb 2018

Një nga mjekët më të mirë në vendin tonë thekson se “sistemi shëndetësor ka 3 probleme: nënushqyerja, mbiushqyerja dhe kequshqyerja”, ndërsa shpjegon me detaje programin e ri të të ushqyerit si një kulturë që duhet instaluar domosdoshmërisht në vendin tonë.

Lexo më shumë
Rrezikoni nga kanceri në mushkëri, 2 shenjat që nuk duhet t’i neglizhoni

Rrezikoni nga kanceri në mushkëri, 2 shenjat që nuk duhet t’i neglizhoni 0

🕔18:07, 20.Feb 2018

Marrja e shpeshtë e frymës, si dhe kolla e zgjatur për javë të tëra, janë dy ndër shenjat paralajmëruese që nuk duhet t’i neglizhoni kurrsesi, pasi mund të jenë tregues të kancerit në mushkëri. Shefja e Shërbimit të Pneumologjisë në

Lexo më shumë
Dermatiti atopik, kujdesi për sëmundjen e zakonshme të lëkurës

Dermatiti atopik, kujdesi për sëmundjen e zakonshme të lëkurës 0

🕔17:37, 19.Feb 2018

Pranvera Kola-DITA Një ndër shqetësimet e shpeshta të lëkurës është edhe sëmundja që njihet si: “Dermatit  atopik”, prej të cilës mund të rrezikojnë të gjitha grupmoshat. Ndërkohë që mjaft e shpeshtë, kjo sëmundje shfaqet tek të vegjlit. Mjekja infeksioniste Ilda

Lexo më shumë
Testet për të kapur herët kanceret e organeve riprodhuese mashkullore

Testet për të kapur herët kanceret e organeve riprodhuese mashkullore 0

🕔18:49, 16.Feb 2018

      Kanceret e organeve riprodhuese më të zakonshme te meshkujt janë: Kanceri i gjëndrës së prostatës, shfaqet si një gjëndër brenda legenit, në pjesën e poshtme të barkut. Kanceri i testikujve: prek dy gjëndrat ku prodhohet sperma. Kanceri

Lexo më shumë