Edhe frymën jepe, po mandatin mos!

Edhe frymën jepe, po mandatin mos! 14

🕔16:03, 5.Mar 2016

E mbuloi zia, qytetin dhe fshatin, se xhaxha Saliu, mund të lërë mandatin! Më shumë nga të gjithë, jam mërzitur unë, se ikja e Salës, do më prishte punë! Do më prishte punë, në vargjet e mia, se të tillë

Lexo më shumë
Poeti dhe Pranvera…

Poeti dhe Pranvera… 5

🕔17:08, 4.Mar 2016

Dhe Shkurti derën mbylli, tani i thonë Mars, Pranvera-kjo Pranvera, si virgjëreshë u mbars. Dhe dallëndyshet erdhën, në qiell varg e varg, Pranvera-kjo Pranvera, tani nuk është larg. Dhe lulet nëpër sythe, dhe bari sapo mbirë, përhapin anë e mbanë,

Lexo më shumë
Gjersa Sovran-ziut, keqaz i vunë brirët…

Gjersa Sovran-ziut, keqaz i vunë brirët… 11

🕔11:10, 3.Mar 2016

Lu-ja që ndërroi, këtu Arviziun, një ditë takon Lulin, dhe tjetrën Saliun! Pelo Pelivani, pyet me çudi: “Pse me një të shkuar, s’i takon të dy?!” Nuk besoj që Lu-ja, po bën marifete, që po e takon, secilin më vete!

Lexo më shumë
Patatja e nxehtë e Venecias mbeti në duart e Ramës…

Patatja e nxehtë e Venecias mbeti në duart e Ramës… 10

🕔15:01, 2.Mar 2016

Pritëm me kuriozitet, deri sa Venecia foli, por ajo në të vërtetë, me asnjë variant nuk doli! S’u treguan entuziastë, ata që kleçkat i dinë, vetëm Fatmir socialisti, s’e fshehu euforinë! Kontradiktën kryesore, që është zgjedhja e gjyqtarëve, Venecia si

Lexo më shumë
Dhjetë epigrame pa titull

Dhjetë epigrame pa titull 1

🕔13:11, 1.Mar 2016

1 Për një njeri që flet parreshtur, e frerë në buzë s’di të mbajë, nuk mund të kini asnjë shpresë, ka më shumë shpresë tek budallai! 2 Mikut që do me të vërtetë, mos i bëj lajka asnjëherë, kështu padashur

Lexo më shumë
Në një qerthull fjalësh…

Në një qerthull fjalësh… 16

🕔12:03, 29.Feb 2016

SHQUP-i si gjithnjë, ka vënë ulërimën, provokon i pari, pastaj bën viktimën! Në një qerthuth fjalësh, Basha jep e merr, të kthejë në kauzë, një “sulm” ordiner! Po bën abstraksione, stani mediokër, nëse Rama tha, mostër-apo motër! Kushdo të qëllohej,

Lexo më shumë
KATËR KËNGË DASHURIE PËR FJORIN…

KATËR KËNGË DASHURIE PËR FJORIN… 5

🕔11:29, 28.Feb 2016

Kënga e parë M’u shfaqe ti si një kometë, si dritë meteori, në zemrën time ra tërmet, tërmet-e dashur Fjori. M’u tretën brengat porsi vesë, më ndriti kraharori, se rroje ti-nuk kisha shpresë, aspak-e dashur Fjori. Kaq vite vallë ku

Lexo më shumë
Qeveria nuk është fare pa opozitë…

Qeveria nuk është fare pa opozitë… 4

🕔12:39, 27.Feb 2016

(Pjesa e dytë) Sipas Ramës jemi, në të zezën ditë, sepse Shqipëria, nuk ka opozitë! Sipas Ramës jemi, ende komunizëm, se pa opozitën, nuk ka pluralizëm! Kemi opozitë, o Edi dermani, se njëqind për qind, s’është me ty sovrani! Këtu

Lexo më shumë
Rama dhe në gjumë, di më shumë nga Basha

Rama dhe në gjumë, di më shumë nga Basha 11

🕔10:54, 26.Feb 2016

Shpesh Lulash’ i shkretë, na ka befasuar, se veten nga Rama, e di më të zgjuar! Arbënori mbetet, Njëshi në top-lista, kur tha: “Socialistët, janë specialista!” Shumë ujë ka rrjedhur, nga lumenjtë në det, po kjo fjalë e artë, vlerën

Lexo më shumë
Kthim në Labovë

Kthim në Labovë 5

🕔14:32, 25.Feb 2016

(Baladë) Mbeti prapa Tepelena, dhe kala e Dollibashit, kalova nëpër bedena, gjer tek Ura e Subashit. Poshtë këmbës më rrjedh Vjosa, përmbi Vjosë gjarpëron rruga, kundërmim nga barbarosa, nga Veriu dhe nga Juga. E nis rrugën për Labovë, e nis

Lexo më shumë