Vargje të zgjedhur për këngë

Vargje të zgjedhur për këngë 1

🕔11:39, 14.Sep 2016

1. Kohë s’kemi fare! Buza më është djegur, më është përvëluar, më trego burimin, nga ku ke buruar! Burimin ku rodhe, vashëz-o ma thuaj, të shkoj të vë buzën, dhe zjarrin ta shuaj! M’i thuaj të tëra, o moj bukuri,

Lexo më shumë
Dibra s’qe shuplakë – por bombë atomike!

Dibra s’qe shuplakë – por bombë atomike! 5

🕔19:12, 13.Sep 2016

Luli-more Luli, se ç’ty thye shtëmba, në Dibrën e Vogël, se ç’të ndodhi gjëma! Një muaj të tërë, në popull u ngule, po s’të bëri punë, Lule-o moj Lule! As vetë s’të besohet, sa sa keq ke mbritur, se nuk

Lexo më shumë
Testamenti i Muhametit është paqja (Fragment poeme)

Testamenti i Muhametit është paqja (Fragment poeme) 8

🕔11:57, 12.Sep 2016

Unë tok i mbaj Bibël e Kuran, e ti Jezusin pa një shkak ma shan, nga Muhameti yt-mëso o burrë, e njohu Krishtin dhe s’e shau kurrë! Përse hakmarrje ti kërkon-o vëlla, se gjak e shpatë në Kuran nuk ka,

Lexo më shumë
MALL DHE DHIMBJE

MALL DHE DHIMBJE 0

🕔00:38, 11.Sep 2016

1. Çast i zymtë… Në shpirt m’u shuan ato zjarre, tani mezi shtyj ditën, alkoolin s’e duroj dot fare, dhe femrat m’u mërzitën. S’e di aspak se ç’më ka mbetur, prej lodhjes dhe prej mundit, nuk jam asgjë veç vesë

Lexo më shumë
Makutëria! (Me duart në xhepat tona, me dhëmbët në mishin tonë)

Makutëria! (Me duart në xhepat tona, me dhëmbët në mishin tonë) 4

🕔12:20, 10.Sep 2016

Ka vuajtur dhjetëra shekuj, dhe do vuajë njerëzia, gjersa në të njëjtën rrugë, ecën dhe makutëria. Them se është makutëria, porsi drogë edhe farmak, njeriu krejt si padashur, e fillon pak e nga pak! E kërkon pak e nga pak,

Lexo më shumë
E Majta me Tre Rama duhet ta fitojë Dibrën…

E Majta me Tre Rama duhet ta fitojë Dibrën… 9

🕔11:08, 9.Sep 2016

(Humor fushate) I pari është Edi Rama, kokë e parë e partisë, i dyti është Luan Rama, kokë e dytë e LSI-së! Dhe i treti-i vërteti, është Rama i Peshkopisë, tri Rama në një llogore, duket tamam si surprizë. I

Lexo më shumë
Përjetë Autoktonus!

Përjetë Autoktonus! 6

🕔13:55, 8.Sep 2016

(Autoktonus sot është edhe emri i një djali. Djalit të mikut tim Frrok Bardhi) Si rrezja që bjen prej Diellit, dhe gjithë Botën e ndriçon, një flamur që ra prej qiellit, qëndisur-Autokton. Si rrezja që bjen prej Diellit, si rrezja

Lexo më shumë
Të prenë e të dogjën-o Baba Hashash!

Të prenë e të dogjën-o Baba Hashash! 5

🕔11:06, 7.Sep 2016

Të mbolla-të rrita, si një kanakar, të ndenja te koka, gjithë këtë behar. Po ti ma shpërbleve, gjithë atë hyzmet, jeshilove vendin, e u bëre det. Hej ç’hyzmet të bëra, o Baba Hashash, sa një degë lisi, m’u bëre i

Lexo më shumë
Sherr me Zotin…(Baladë)

Sherr me Zotin…(Baladë) 15

🕔11:48, 5.Sep 2016

Rri edhe mendohem, inati më merr, dhe dua me Zotin, të futem në sherr!. Dhe dua me Zotin, të futem në sherr, t’i them sy mé sy: “Ç’bën-o byrazer?!..” “Çfarë Zoti je Ti, ta them me gjithë mënd, kur nuk

Lexo më shumë
Iku një behar i zi… ku krimi bëri kërdinë

Iku një behar i zi… ku krimi bëri kërdinë 4

🕔16:58, 4.Sep 2016

Iku dhe behari, shëndetin na la, iku-dhe la mbrapa, vrasje të mëdha! Krimi në familje, shumë më shumë u shtua, mbase një rekord, sivjet u shënua! Qëlloi e vështirë, kjo kohë kodoshe, kanë vrarë e kanë prerë, njerëz të çdo

Lexo më shumë