Motive popullore dhe frymëzime të tjera nga rinia e parë

Motive popullore dhe frymëzime të tjera nga rinia e parë 4

🕔00:08, 8.Mar 2016

Motiv popullor Kur më sheh ndënë qerpikë, më mbetet fjala në grykë, kur më del si xhind në ëndrra, më lë fryma – më lë zëmra. Natë e ditë – ballë për ballë, s’rrojmë dot në një mëhallë, s’shkohet jeta

Lexo më shumë
Rikonfirmimi i mandatit të Ramës duhej të qe bërë qysh në 2013-n

Rikonfirmimi i mandatit të Ramës duhej të qe bërë qysh në 2013-n 11

🕔11:36, 7.Mar 2016

Në fakt jam me Blushin, dhe po e mbështes, por Rama mandatin, s’mund ta lërë në mes! Unë gjithnjë mundohem, të jem i përpiktë, që sot me Statutin, është në kontradiktë! Para nja dy vjetësh, kur u mbyll sipari, quhej

Lexo më shumë
TRI POEZI

TRI POEZI 6

🕔10:54, 6.Mar 2016

1. Do të doja… Do të doja të lindja shurdh, të mos dëgjoja, mashtrimin shekullor të shtetit, dhe klithmat e të mjerëve, në vargjet e poetit. Do të doja të lindja i verbër, të mos shikoja, rrudhat e thella të

Lexo më shumë
Edhe frymën jepe, po mandatin mos!

Edhe frymën jepe, po mandatin mos! 14

🕔16:03, 5.Mar 2016

E mbuloi zia, qytetin dhe fshatin, se xhaxha Saliu, mund të lërë mandatin! Më shumë nga të gjithë, jam mërzitur unë, se ikja e Salës, do më prishte punë! Do më prishte punë, në vargjet e mia, se të tillë

Lexo më shumë
Poeti dhe Pranvera…

Poeti dhe Pranvera… 5

🕔17:08, 4.Mar 2016

Dhe Shkurti derën mbylli, tani i thonë Mars, Pranvera-kjo Pranvera, si virgjëreshë u mbars. Dhe dallëndyshet erdhën, në qiell varg e varg, Pranvera-kjo Pranvera, tani nuk është larg. Dhe lulet nëpër sythe, dhe bari sapo mbirë, përhapin anë e mbanë,

Lexo më shumë
Gjersa Sovran-ziut, keqaz i vunë brirët…

Gjersa Sovran-ziut, keqaz i vunë brirët… 11

🕔11:10, 3.Mar 2016

Lu-ja që ndërroi, këtu Arviziun, një ditë takon Lulin, dhe tjetrën Saliun! Pelo Pelivani, pyet me çudi: “Pse me një të shkuar, s’i takon të dy?!” Nuk besoj që Lu-ja, po bën marifete, që po e takon, secilin më vete!

Lexo më shumë
Patatja e nxehtë e Venecias mbeti në duart e Ramës…

Patatja e nxehtë e Venecias mbeti në duart e Ramës… 10

🕔15:01, 2.Mar 2016

Pritëm me kuriozitet, deri sa Venecia foli, por ajo në të vërtetë, me asnjë variant nuk doli! S’u treguan entuziastë, ata që kleçkat i dinë, vetëm Fatmir socialisti, s’e fshehu euforinë! Kontradiktën kryesore, që është zgjedhja e gjyqtarëve, Venecia si

Lexo më shumë
Dhjetë epigrame pa titull

Dhjetë epigrame pa titull 1

🕔13:11, 1.Mar 2016

1 Për një njeri që flet parreshtur, e frerë në buzë s’di të mbajë, nuk mund të kini asnjë shpresë, ka më shumë shpresë tek budallai! 2 Mikut që do me të vërtetë, mos i bëj lajka asnjëherë, kështu padashur

Lexo më shumë
Në një qerthull fjalësh…

Në një qerthull fjalësh… 16

🕔12:03, 29.Feb 2016

SHQUP-i si gjithnjë, ka vënë ulërimën, provokon i pari, pastaj bën viktimën! Në një qerthuth fjalësh, Basha jep e merr, të kthejë në kauzë, një “sulm” ordiner! Po bën abstraksione, stani mediokër, nëse Rama tha, mostër-apo motër! Kushdo të qëllohej,

Lexo më shumë
KATËR KËNGË DASHURIE PËR FJORIN…

KATËR KËNGË DASHURIE PËR FJORIN… 5

🕔11:29, 28.Feb 2016

Kënga e parë M’u shfaqe ti si një kometë, si dritë meteori, në zemrën time ra tërmet, tërmet-e dashur Fjori. M’u tretën brengat porsi vesë, më ndriti kraharori, se rroje ti-nuk kisha shpresë, aspak-e dashur Fjori. Kaq vite vallë ku

Lexo më shumë