Vargje dashurie

Vargje dashurie 3

🕔14:25, 26.Apr 2016

1-Puthja Ngrihej mal Cezari, mbi gjithë gjeneralët, po kur puthte miken, s’ish më me të gjallët! Eh-ç’mundim i gjori, gjeneral’ i ndritur, vdiste aq i lumtur, ngjallej i mërzitur!   2-Ylli im Polar Kur ma kap shpirtin mërzia, të kërkoj

Lexo më shumë
Çfarë zbulova dje në faqen online të Berishës

Çfarë zbulova dje në faqen online të Berishës 13

🕔10:47, 25.Apr 2016

Hyni në faqet e Salës, në adresë-në internet, se si gëlon injoranca, do shihni me të vërtetë! Se si gëlon injoranca, do shihni me të vërtetë, ndjekësit e xhaxha Salës, janë të gjithë analfabetë! Betohen e stërbetohen, për këtë vigan

Lexo më shumë
I braktisur!

I braktisur! 4

🕔11:54, 24.Apr 2016

Dhe pse për Zotin-Jezu Krishti, ishte i mbushur plot besim, i tha në kulm të dëshpërimit: “Pse më braktise-Ati im?!” Në infinit të dëshpërimit, Krishti dyshoi me të vërtetë, iu zbeh fuqia e besimit, që e kish mbajtur gjallë në

Lexo më shumë
“Përreth Saliut të bashkuar, të nisim luftën për shpëtim!”

“Përreth Saliut të bashkuar, të nisim luftën për shpëtim!” 6

🕔14:39, 23.Apr 2016

(Hymni i revolucionit berishjan) Përreth Saliut të bashkuar, me një dëshirë-me një qëllim, të rrokim armët nëpër duar, të nisim luftën për shpëtim! Të nisim luftën për shpëtim, si një stuhi-pa dalë Prilli, e kërkoi koha këtë trim, na u

Lexo më shumë
Pyes Prokurorin e Atdheut tim…

Pyes Prokurorin e Atdheut tim… 11

🕔13:57, 21.Apr 2016

Berisha në SHQUP, e prishi gurmazin, katër ditë me radhë, ul e ngri Shullazin! Shullazi u bë, vërtetë Al Kapone, si lajmi i parë, në televizione!. “Dixhitali i Salës, sjell akuzat lumë, po Sala ka bërë, njëmijë herë më shumë!.

Lexo më shumë
Për Berishën, kurrë asnjë mini-akuzë zyrtare!

Për Berishën, kurrë asnjë mini-akuzë zyrtare! 6

🕔10:59, 21.Apr 2016

(Pjesa e parë) Berisha nga burgu, tani s’ka më frikë, me thonj e me dhëmbë, rri në politikë. Dhe pse krejt i thinjur, duket krejt në formë, ekspert për çdo ligj, dhe për çdo reformë. Simboli i së keqes, s’duket

Lexo më shumë
Që kur linde – o njeri  (Baladë për Botën)

Që kur linde – o njeri (Baladë për Botën) 2

🕔11:29, 20.Apr 2016

Toka në ajër vërtitet, fiksuar në trajektore, as nuk bie-as nuk ngjitet, po bën vetëm dy rrethore. Toka në ajër vërtitet, s’ka themele-s’ka çati, as nuk bie-as nuk ngjitet, fiksuar tek Dielli rri. Ku nis rrugën-aty kthehet, pikat fiks në

Lexo më shumë
Për t’ia errësuar, Ramës – Uashingtonin…

Për t’ia errësuar, Ramës – Uashingtonin… 8

🕔11:55, 19.Apr 2016

Keq e ka tërbuar, opozitën tonë, vizita e Ramës, në Uashington. Keq e ka tërbuar, Shtëpinë buzë Lanës, vizita e Ramës, në zyrë të Obamës. I pari Nishani, krejt e dogji qarkun, duke ju bashkuar, protestës për parkun. Pastaj u

Lexo më shumë
VARGJE DASHURIE

VARGJE DASHURIE 2

🕔11:35, 18.Apr 2016

1. Lodrat e dashurisë Jo-nuk shuhet nëpër mote, zjarr’ i dashurisë së parë, zemra ime-zemra jote, ruan një margaritar. Ishim në kohët e vjetra, syshkëndi e zemërprush, rendnim qindra kilometra, prapa një syri larush. Po akoma nuk u plakëm, për

Lexo më shumë
MARSHI I HAJDUTËVE

MARSHI I HAJDUTËVE 2

🕔10:54, 17.Apr 2016

(Ky është varianti i parë me këtë titull i shkruar në vitin 1996. Më pas janë shkruar dhjetëra poezi satirike po me këtë titull. Botohet pa asnjë ndryshim.) Shqipëria ime, shqiponjë e plagosur, vidh e vidh të gjithë, e ti

Lexo më shumë