KPK konfirmon në detyrë kandidatin për kryeprokuror, Olsian Çela

KPK konfirmon në detyrë kandidatin për kryeprokuror, Olsian Çela 2

🕔13:43, 23.Jul 2019

Konfirmohet në detyrë prokurori i Krimeve të Rënda Olsjan Çela, kandidat për pozicionin e Prokurorit të Përgjithshëm të Republikës. Pas seancës dëgjimore, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka dhënë vendimin këtë të martë duke e konfirmuar në detyrë Çelën. “Trupi

Lexo më shumë
KP tërhiqet nga ankimimi, rihetohet pasuria e gjyqtares Nertina Kosova

KP tërhiqet nga ankimimi, rihetohet pasuria e gjyqtares Nertina Kosova 1

🕔09:48, 22.Jul 2019

Komisioneri Pubik tërhiqet nga ankimimi për gjyqtaren Nertina Kosova. Një muaj më patë trupa gjykuese e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit vendosi  të pranojë kërkesën e Komisionerit Publik, Florian Ballhysa për hetim të ri të pasurisë së gjyqtares Nertina Kosova

Lexo më shumë
Korriku i nxehtë i Vettingut, çfarë ka ndodhur këtë muaj në sistem

Korriku i nxehtë i Vettingut, çfarë ka ndodhur këtë muaj në sistem 0

🕔21:21, 20.Jul 2019

Dy organet e Vettingut, Komisioni i Vlerësimit dhe Kolegji i Posaçëm i Apelimit kanë kryer rreth 40 seanca në muajin korrik. Në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit janë rrëzuar këtë javë dy kandidatë për Gjykatën e re Kushtetuese. Të enjten

Lexo më shumë
KPA dhe Komisioneri Publik përplasen për pasurinë e gjyqtarit

KPA dhe Komisioneri Publik përplasen për pasurinë e gjyqtarit 2

🕔15:27, 19.Jul 2019

Kolegji i Posaçëm i Apelimit pranon ankimin e Komisionerit Publik për pasurinë e gjyqtarit Artur Malaj, kandidatit për Inspektor të Lartë të Drejtësisë. Malaj u konfirmua disa muaj më parë nga shkalla e parë e vettingut, ndërsa Komisioneri Publik kërkon

Lexo më shumë
Shkarkohen nga detyra brenda dy ditësh dy kandidatë për në Kushtetuese

Shkarkohen nga detyra brenda dy ditësh dy kandidatë për në Kushtetuese 1

🕔09:56, 19.Jul 2019

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren pranë Gjykatës së Tiranës Anila Guri (Kristani). Gjyqtarja ishte edhe kandidate për në Gjykatën Kushtetuese. Në përfundim të hetimin administrativ për gjyqtaren Guri për të tri kriteret, atë të deklarimit

Lexo më shumë
Figurë e pastër, KPK konfirmon në detyrë kryeprokurorin e Krujës

Figurë e pastër, KPK konfirmon në detyrë kryeprokurorin e Krujës 0

🕔09:38, 19.Jul 2019

Drejtuesi i Prokurorisë së Krujës, Petrit Çano u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, që është shkalla e parë e procesit të vettingut, nëse Komisioneri Publik nuk do e ankimojë në Komisionin e Apelimit këtë vendim. Në

Lexo më shumë
Shkarkohet kreu i Prokurorisë së Vlorës, konfirmohet ajo e Tiranës

Shkarkohet kreu i Prokurorisë së Vlorës, konfirmohet ajo e Tiranës 1

🕔09:46, 18.Jul 2019

Shkarkohet nga detyra kryeprokurori i Vlorës Ardian Ylli. Ndërsa u konfirmua në detyrë Prokurorja e prokurorisë së Tiranës, Elida Kackini. Vendimet u dhanë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit mëngjesin e sotëm. Vendimi për prokuroren e Tiranës, Kackini u mor

Lexo më shumë
E “djeg” vettingu, Mustafaj: Ju humbët, do ankimoj vendimin (VIDEO)

E “djeg” vettingu, Mustafaj: Ju humbët, do ankimoj vendimin (VIDEO) 3

🕔08:56, 18.Jul 2019

Shkon në 65 numri i gjyqtarëve dhe prokuorëve të shkarkuar nga vettingu.  Kjo e enjte nisi me shkarkimin e kandiddatit për gjykatë kushtetuese Ilir Mustafaj i cili sipas vettingut kishte probleme me pasurinë. Mustafaj është gjyqtar i Gykatës së Tiranës

Lexo më shumë
Zaganjori pret vendimin: Nuk ndiej presion, dorëzova 120 dokumente

Zaganjori pret vendimin: Nuk ndiej presion, dorëzova 120 dokumente

🕔15:32, 17.Jul 2019

Kryetari i Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori në fjalën e tij pas seancës së KPA deklaroi se vettingu me të vazhdon më shumë se një vit. Ai tha se nuk mund të gjykojë dot procesin e vettingut dhe se do

Lexo më shumë
Të zgjedhurit për SPAK, kreu i KLP: Nuk e di numrin përfundimtar, të shohim si do ecin këta 15 në Vetting

Të zgjedhurit për SPAK, kreu i KLP: Nuk e di numrin përfundimtar, të shohim si do ecin këta 15 në Vetting 1

🕔16:42, 16.Jul 2019

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi deklaroi në një intervistë për Top Channel se me përzgjedhjen e 15 kandidatëve për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion, tashmë ngritja e këtij institucioni varet nga organet e

Lexo më shumë

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?