Ç’dihet për Betejën e Beratit?

March 19, 2017 23:06

Ç’dihet për Betejën e Beratit?

I nderuar lexues!

Beteja e Beratit (1455) ishte ndoshta e vetmja betejë e Skënderbeut që nuk pati sukses.

Në qershor, ushtria shqiptare rrethoi qytetin e Beratit dhe u dha osmanëve një afat prej 11 ditësh për t’u dorëzuar. Por në krye të një pjese të forcave Skënderbeu shkoi drejt jugut për të çliruar një kështjellë tjetër më të vogël.

Ndërkohë trupat e Isa bej Evrenozit duke përfituar nga tradhtia e M.Golemit me një marshim të shpejtë arritën afër Beratit dhe i goditën në befasi forcat shqiptare të shkujdesura, nën komandën e Muzak Topisë, kunati i Skënderbeut.

Ushtria shqiptare pësoi disfatë shumë të rëndë.

Vetëm kthimi i Skënderbeut, në krye të grupit të vogël të ushtarëve që kishte me vete, bëri të mundur që ushtria të mos asgjësohej tërësisht dhe të tërhiqej me humbje të rënda nga rrethinat e Beratit.

March 19, 2017 23:06
Komento

7 Komente

 1. Arben March 20, 06:28

  USHTRIA E GJORGJE KASTRIOTIT, JO E SHQIPETAREVE.

  SHQIPETARET ISHIN NE ANEN E ISA BEJ EVRENOZIT, NDRYSHE NGA SKENDERBEU QE MBANTE ANEN E DAJEVE TE VET ATYRE ME VIC NGA PRAPA.

  Reply to this comment
  • Mollosi March 20, 19:52

   Albanalogu, historiani dhe studjuesi i njohur Milan Shufflay per Gjergj Kastriotin thot: ” Ishte prodhimi me hyjnor i rraces njerezore”. Ai per ne shqiptaret eshte Hero Kombetar. Se cka mendojne adhuruesit e pushtuesve turq, fare nuk na intereson.

   Reply to this comment
   • Arben March 21, 19:11

    VELLEZERIT E MOTRAT E SKENDERBEUT

    1. MAMICA
    2. LAICA
    3. STAICA
    4. STANISH
    5. BOGOJE

    DAJAT ISHIN BRANKOVICET E SERBISE (NE FAKT PRONAT I KISHIN ATY KU ESHTE KOSOVA SOT, E QUHEJ SERBI NE ATE KOHE)

    GJATE 5 SHEKUJSH ALEANCE E SHKELQYER ME PERANDORINE OSMANE, SHQIPETARET I 5-FISHUAN HAPESIRAT E BANUARA NGA TA.

    KUSH QENKA HEROI KETU NUK PO MERRET VESH.

    TE KISHTE VONUAR EDHE NJA 200 VITE ARHDJA E PERANDORISE SE NDRITUR OSMANE, SOT DO TE QUHESHIM TE GJITHE STANISH E BOGOJE, DHE ME E KEQJA, NJE ZOT E DI SE CFARE GJUHE DO TE FLISNIM.

    JAM KURIOZ TE DI, CFARE DO TA QUAJE TI VETEN TENDE “ATDHETAR”????!!!!

    Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 March 21, 08:51

   qën turk,robt ku i ke!!tradhëtarët ishin në krah të turkut jo shqiptarët!!të njëjtit janë në krah të erdoganit sot!!
   bashk me ty o qën turk!!
   si e thotë arben ti je pjesë e tradhëtisë së sotme shqiptare,pavarsisht se nuk je shqiptar!

   Reply to this comment
 2. arben March 20, 17:16

  Shqiperia gjithmone ka qene toke pjellore per heronj te lavdishem dhe tradhetare te mbuluar me turp.Por keto vitet e fundit ky ekuliber eshte prishur dhe toka e arbrit po pjell vetem tradhetare.O zot i plotfuqishem meshiroji si dikur e bej qe te rilindin heronj si dikur.Mos e ler kete vend ne doren e tradhetareve qe kaq shume jane shtuar.

  Reply to this comment
 3. A March 21, 17:33

  GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU, eshte njeriu dhe heroj me i madh dhe i lavdishem qe ka nxjerrur ndonjehere populli dhe kombi shqiptar ne historine e tij.
  GJERGJI, i krishteri katolik, nuk ishte vetem strateg ushtarak, por ishte edhe politikan, diplomat dhe deri poliglot.
  I cili luftonte me superfuqine e kohes Perandorine Turke te sulltaneve injorant, intrigant, ngaterrestar, maskarenj qe nuk kishin asnje lloj burrerie. Dy sulltanet me te “famshem” te kesaj perandorie i beri te lajthisin nga mend e kokes, nga marazi dhe stresi. I pari ishte Murati i 2-te i cili vdiq nga marazi sepse nuk fitoj asnje lufte me GJERGJIN, kurse tjetri MEHMETI i 2-te lajthiti deri ne ate shkalle sa i kerkoj GJERGJIT shpaten, sepse ti i tha fiton kundrejt meje sepse ke shpate magjike. GJERGJI si grandioz qe ishte i tha, shpaten po ta fali dhe merre qe te luftojsh me te qe te “fitosh”, por krahun qe e perdor do ta mbaje per vehte.
  Pamvaresisht kesaj me turqit e pjerdhur, qe nuk i kishte ne refene, ai pati edhe probleme te mbrendeshme sepse nga lajkat dhe premtimet marramendese te sulltaneve ndaj njerezve te tij ato e tradhetonin sepse kishin qejf ryshfetin dhe pisllikun. Por edhe me takemin e tyre gjithenje fitoj.
  Por kemi ne anen tjeter edhe Republiken e Venedikut qe bente politike “kurvash”, por edhe kete e sfidonte vazhdimisht, pamvaresisht se dredhite e kesaj republike ishin pa fund.
  Duhet theksuar si lufterat qe bente ne territorin shqiptar, por edhe ato qe beri ne jugun e Italise gjithmone doli fitimtar dhe ngallenjimtar.
  Me kete rast duhet thekesuar se GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU nuk ishte vetem mbrojtes i shkelqyer i popullit dhe kombit shqiptar, por njekohesisht edhe mbrojtes i krishterimit. Pa fitoret e tij ushtarake, politike ndaj Turqeve te pjerdhur, duke filluar nga Gadishulli Apenin do te ishin pushtuar nga hordhite e ushtrive turke. Vonesa qe i beri Sulltaneve per 25-se vjet, qe humben mjafte beteja, shpetoj si Italine dhe mbare Evropen nga ndikimi turk, islamik, musliman rradikal fondamentalist.
  Prandaj edhe sot nje pjese e turqeve me ne krye REXHEP (Xhepi) TAIP ERDOGAN e kane hale ne sy GJERGJ KASTRIOTIN – SKENDERBEUN.
  Por Patriotet e Medhenj te Rilindjes Kombetare na kane mesuar qe Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria dhe mos shikoni kisha dhe xhamija. Nuk duhet te shikojme nga vendet e mbrapambetura, por te shikojme vetem nga vendet dhe shtetet e zhvilluara evropiane. Kete na e kane thene dhe lene si HOXHE HASAN TAHSIN, Vllezerit FRASHERI, VASO PASHA, JANI VRETO por edhe i madhi ANDON ZAKO CAJUPI qe na ka lene nje poezi epiko historike me vlera te medha patriotike:
  “O Zot, kur krijove derr dhe arine, cdeshe qe krijove Turqine”. Tung.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*